Akü Şarj Ölçümü

Akdeniz31

Üye
İyi günler,

12V 100AH akü şarj devresi yapıyorum. Şarj devrelerinde akünün şarj olurken anlık olarak gerilim ölçümünü yapmak istiyorum. İncelediğim devrelerde bu anlık ölçüm işlemini ve akü dolduğu sırada şarj gerilimini kesme işlemini anlayamadım. Aşağıda örnek bir akü şarj devresi bırakıyorum. Bu devrede akü şarj olurken lm3914 entegresi ile ledleri şarj gerilimine göre yakmışlar. Bu devrede aküye 14.4V uygulanırken akü gerilimi nasıl ölçülebiliyor? Ölçü aletinde sürekli 14.4V görülmesi gerekmez mi?

aku-sarj-devre-semasi-3.jpg

Yardımınız için teşekkür ederim

Yorumunuz yanlış akünün uçlarına bağlanan ölçü aleti akünün anlık gerilimin gösterir. Dolunca da o değeri gösterir.

Yorumunuz yanlış akünün uçlarına bağlanan ölçü aleti akünün anlık gerilimin gösterir. Dolunca da o değeri gösterir.
Aküyü şarj ederken yani şarj esnasında, gerilim uygulanırken akünün uçlarına bağlanan ölçü aleti aküye uygulanan şarj gerilimini gösteriyor. Bu devre için demiyorum. Sorum şu akü gerilim altındayken doluluğunu nasıl ölçebilirim? anlık olarak ölçüm

Cevabınız için teşekkür ederim.

Aku şarj ederken hem voltmetre hem ampermetre aynı anda gösteren cihazlar var onlardan kullanırsın daha iyi ölçüm alırsın dijital ekrandan ben o şekilde yaptım aku bossa çektiği akımdan anlıyorsun

Aku şarj ederken hem voltmetre hem ampermetre aynı anda gösteren cihazlar var onlardan kullanırsın daha iyi ölçüm alırsın dijital ekrandan ben o şekilde yaptım aku bossa çektiği akımdan anlıyorsun

Hocam teşekkür ederim cevabınız için. Aslında yapmak istediğim batarya şarj olurken bataryanın çektiği akımı akünün şarj seviyesine göre PID kontrolcü ile kontrol etmek ve şarj işlemi belirlenen akü gerilim seviyesine ulaşıldığında şarjı kesmek. Hazırı alınabilir ama ben şarj esnasında akünün geriliminin ölçülmesini anlayamadım.

@kesmez Hocam sizi buraya etiketledim kusura bakmayın. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sarj-kontrol-devresi.113711/ bu linkteki konuda aşağıdaki devreyi paylaşmışsınız. Hocam bu devrede bataryanın şarj durumuna göre ledlerin bir bir yandığını söylemişsiniz. elimde 12V 7Ah batarya var. Bu bataryaya gerilim uyguladığımda batarya üzerinde uygulanan gerilimi görüyorum. Gerilimi kestiğimde ise bataryanın o anki doluluk gerilimini ölçüyorum. Bu devrede peki nasıl oluyor da batarya gerilim altındayken bataryayı ölçtüğümüzde giriş gerilimini değilde doluluk gerilim değerini görebiliyoruz?

Yardımınız için teşekkür ederim.
solar-powered-garden-lights.png

@kesmez Hocam sizi buraya etiketledim kusura bakmayın. https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sarj-kontrol-devresi.113711/ bu linkteki konuda aşağıdaki devreyi paylaşmışsınız. Hocam bu devrede bataryanın şarj durumuna göre ledlerin bir bir yandığını söylemişsiniz. elimde 12V 7Ah batarya var. Bu bataryaya gerilim uyguladığımda batarya üzerinde uygulanan gerilimi görüyorum. Gerilimi kestiğimde ise bataryanın o anki doluluk gerilimini ölçüyorum. Bu devrede peki nasıl oluyor da batarya gerilim altındayken bataryayı ölçtüğümüzde giriş gerilimini değilde doluluk gerilim değerini görebiliyoruz?

Yardımınız için teşekkür ederim.Ekli dosyayı görüntüle 66908
Eklediğin şemada akü gerilim kaynağı ile değil akım kaynağıyla şarz ediliyor. Solar panel bir akım kaynağıdır. Ürettiği akımı akıtmak için panel voltajını Voc değerine kadar yükseltebilir.
Devredeki 7812 bir regulatördür. Giriş voltajını 13 volttan daha yüksek olduğunda çıkışta 12 volt üretir. 12 v aşılmaz.
Lm317 ile çıkış voltajı ayarlanabilir
.

Eklediğin şemada akü gerilim kaynağı ile değil akım kaynağıyla şarz ediliyor. Solar panel bir akım kaynağıdır. Ürettiği akımı akıtmak için panel voltajını Voc değerine kadar yükseltebilir.
Devredeki 7812 bir regulatördür. Giriş voltajını 13 volttan daha yüksek olduğunda çıkışta 12 volt üretir. 12 v aşılmaz.
Lm317 ile çıkış voltajı ayarlanabilir
.
Solar panel yerine bir gerilim kaynağı konulsa regülatör devreden çıkartılsa. Aküye sabit 12v veya aküye göre seçilen şarj gerilimi uygulansa yinede bataryanın durumuna göre ledleri yakmak mümkün mü? Benim sormak istediğim akü gerilim altındayken şarj durumunu öğrenmek istiyorum ama ölçü aletinde devamlı uygulanan gerilimi ölçüyorum. Bu paylaştığınız devrede ledlerin yanma mantığı nedir. Ledlerin bağlantı noktalarına ölçü aletini koyduğumuzda bataryaya uygulanan gerilimi nasıl görmüyor da bataryanın dolululuğuna göre değişen bir gerilim görülüyor?

Aküye bağlı ledlerin hepsi birden yanar veya söner. şarz yüzdesine göre değil.

Aküye bağlı ledlerin hepsi birden yanar veya söner. şarz yüzdesine göre değil.
Kesmez Bey, ben sorumu anlatamıyorum sanırım. Evet ledlerin hepsi yanar. Batarya şarj olurken bataryanın gerilimini nasıl ölçerim? Sürekli sabit olarak uyguladığım gerilim değerini görüyorum. Şarj devrelerinde genellikle röle kullanılmış bataryanın gerilimi röle gerilimine gelince kontağını açıyor. Ama ben değişmeyen artmayan bir gerilim ölçüyorum sürekli. Batarya şarj olurken bataryanın gerilimini nasıl ölçebilirim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri