60V-20A Akü Şarj Cihazı Hk.

cihan3335

Üye
Merhabalar;

Elektrik teknikeriyim.
Elektronik bilgim çok az diyot, direnç, kondansatör vs.

Elimde 60V 20A Elektrikli sandalye (elektrikli bisikletten beyin, hub motor vs. çevirme) 5 adet jel aküsünü şarj eden şarj cihazı var.

Jel Akü Şarj cihazı bilgileri;
Input:230V
Output voltajı:73.5

Söz konusu şarj cihazı 5 adet seri jel aküyü şarj etmektedir. Aküler şarj olurken kırmızı led yanıyor, aküler tam şarja ulaştığında yeşil led yanıyor ve aküleri tam şarjda tutarak minimal bir akım ile sabit voltaj veriyordu. Şimdi ise aküler full şarj olsa bile yeşil ledi yakmıyor, şarj etmeye devam ediyor;

1) Bu sebeple akülere zarar vermekte ve şarj cihazı bu 5 akünün doluluk oranını hangi elektronik eleman algılıyor ki voltajı kesiyor ve sizce hangi eleman arızalıdır.
NOT: Elektronik devre gözle kontrolde herhangi bir sorunu yok.)

2) Şarj cihazını tamir edemez isem 5 akü full şarj olduktan sonra basit bir ek bir devre ile voltajı kesebilir miyim? İnternet araştırmalarımda hep 14,2 V şarj kesici devreler yapılmış. Benim ise 5 adet seri bağlı aküler 73.5V a ulaştığında voltajı kesecek bir devreye ihtiyacım var ve böyle bir devre bilgisine ulaşamadım.

Buralarda bilgili ve tamir edebilecek elektronikçi maalesef bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım.

Not: Eski aküler şişme yaptığı ve kullanılmaz hale geldiği için sıfır 5 akü ile değiştirilmiştir.

Son düzenleme:
Aküler eskidiğinden tam şarj gerilimine erişemiyor, dolaysıyla cihaz da şarjın tamamlandığını anlayamıyor. Akülerin gerilimleri/voltajları tek tek ölçülerek hangisinde sorun olduğu tespit edilebilir. Aküler ne kadar sürelik ve uzun süre şarjsız bırakıldılar mı?

Aküler eskidiğinden tam şarj gerilimine erişemiyor, dolaysıyla cihaz da şarjın tamamlandığını anlayamıyor. Akülerin gerilimleri/voltajları tek tek ölçülerek hangisinde sorun olduğu tespit edilebilir. Aküler ne kadar sürelik ve uzun süre şarjsız bırakıldılar mı?
Cevap için teşekkür ederim. Şarj cihazının şarjı kesmediğinden dolayı 5 akü şişmiş ve kullanılamaz hale gelmişlerdi. Dün itibari ile 5 adet sıfır akü ile değişimi yapıldı.

.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri