AG;OG;YG trafolar neye göre gruplandırılır?

balikci

Üye
Arkadaşlar AG;OG;YG trafolar neye göre gruplandırılırlar?Örneğin 1000KVA lık bir trfao hangi gruba girer?Yada ben trafonun hangi özelliklerini bilmeliyimki bu trafo AG:OG yada YG trafosu diyebileyim?Kolay gelsin..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aslında og trafosu yok.eski standartlarda vardı.Yeni düzenlemelerle 1000v ve altı alçak gerilim üstü yüksek gerilim kabul ediliyor. dolayısıyla primer 1000v alçak gerilim trafosu primer +1000v yüksek gerilim trafosu hâlini aldı.Örneğin primer 1000v sekonder 400v ise alçak gerilim trafosu ;primer 34,5kv sekonder 400v yüksek gerilim trafosudur.
Yüksek gerilim ile profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlar yeni normlar hakkında daha ayrıntılı bilgi verebiir
ilke olarak trafonun kva değerinin tanımlamada önemi yoktur.

Arkadaşlar AG;OG;YG trafolar neye göre gruplandırılırlar?Örneğin 1000KVA lık bir trfao hangi gruba girer?Yada ben trafonun hangi özelliklerini bilmeliyimki bu trafo AG:OG yada YG trafosu diyebileyim?Kolay gelsin..

Özellikle piyasa tabiri ile eskiden kullanılan OG tabiri devam etmekte. Şöyleki şuanda yönetmelikte 1kV üstü yüksek gerilim olarak geçer. 1kV ve alt değerler alçak gerilimdir. Dediğim gibi piyasada OG tabiri revaçta kullanılıyor :)

Daha çok dağıtım trafosu, indirici, yükseltici trafo, izolasyon trafosu vs. olarak da ayırmak gerekir.

Yukarıda belirttiğim değerlere göre, trafonun gerilim değerlerine göre cevabını kendin verebilirsin... ;)

slm arkadaşlar bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim Orta ve yüksek gerilim trafolarında değişik baglantı guruplarına neden ihtiyaç duyulmuştur.

arkadaşlar ag;og;yg trafolar neye göre gruplandırılırlar?örneğin 1000kva lık bir trfao hangi gruba girer?yada ben trafonun hangi özelliklerini bilmeliyimki bu trafo ag:eek:g yada yg trafosu diyebileyim?kolay gelsin..

öncelikle merhaba,
sorun yanlış olduğu için cevaplarda yanlış olacaktır .
Trafolar dağıtım trafosu ve güç trafosu diye adlandırılır .sen trafonun güçünü vermişsin ben sana 1000 kva 380 / 154 kv trafoda yapabilirim tabiki boyutları normalinden bayağı büyük olur.ama güç trafosu olur. Tahminime göre senin bahsettiğin trafo 33/0.4 kv olmalıdır .farklı varyatelerde var tabiki .buda dağıtım trafosu sınıfına girer.trafonun giriş ve çıkış gerilimlerine etiketinden bakarak ve gerilim seviyesinin hangi gruba denk geldiğine bakarak kendi sorunun cevabını bulabilirsin derim.eger güç trafosu ve dağıtım trafosu hakkında bilgi almak istersen bildiklerimi paylaşmaktan memnuniyet duyarım ...

___

slm arkadaşlar bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim Orta ve yüksek gerilim trafolarında değişik baglantı guruplarına neden ihtiyaç duyulmuştur.

Bu konu gercekten cok spesifik bir konudur .
Sana en basitinden bahsetmek istiyorum. Enerji 3 faz bir nötr olarak üretilir. Jeneratörün cıkısına Y D (yıldız, üçgen) bir trafo koyarak enerjinin tüketileceği yere naklinde 3 faz bir nötr tasımamıs olursun. Fakat enerjinin tüketileceği yerde ev diyelim senin nötr de ihtiyacın var gelen 3 fazı Dyn grubundaki bir trafoyla 3 faz bir nötr olarak dağıtma imkanı bulabilrisin. Birinci ve en önemli neden budur ...
Birazda sana Yzn trafolardan bahsetmek isterim... Küçük bir yerleşim yeri düşün mesela bir köy köye 3 faz enerji dağıtımı olmus ve köydeki evler 1 faza fazla yüklenmiş bunun gibi dengesiz yüklerde sekonderi zikzak bağlı olan trafolar kullanılırki sekonder 3 faz her şekilde dengeli olsun... Daha detaylı bilgi istersen
******@yahoo.com

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri