AG Enerji Taşıma Kablosu Kesiti

selam arkadaşlar ben tarladaki ahırıma elektrik götürmek istiyorum öncelikle mesafe yoldan çekersem 1100 m tarladan tarlaya direk çekersem 950 m dir. ahırda çalışacak yük ise bir süt sağım makinesi 2 kw su pompası en az 2 kw birde sogutma tankı 1 ton kaç kw bilmiyorum toplamda 7500 -10000kw arası olur diye tahmin ediyorom ben bunu toprak altı düşünüyorum elektriği köy su trafosundan alacağım 50kw lık bana uygun kablo kesiti ve özelliği hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir acemi olarak 3x25+16 lık kablo buldum. Akım hesabı da 19 amper buldum. Kablonun taşıyacağı max. akım toprakta 130A ( prysman kab.) bunu kurtarır sanırım. Değil mi ? Ustalar doğrumu yaptım :))

selam arkadaşlar ben tarladaki ahırıma elektrik götürmek istiyorum öncelikle mesafe yoldan çekersem 1100 m tarladan tarlaya direk çekersem 950 m dir. ahırda çalışacak yük ise bir süt sağım makinesi 2 kw su pompası en az 2 kw birde sogutma tankı 1 ton kaç kw bilmiyorum toplamda 7500 -10000kw arası olur diye tahmin ediyorom ben bunu toprak altı düşünüyorum elektriği köy su trafosundan alacağım 50kw lık bana uygun kablo kesiti ve özelliği hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

kullandığınız bu yük trifaze mi yoksa monefaze mi.öncelikle bunu belirtmeniz gerekirdi.ayrıca yeraltı tesisatı pek önermem.kablo görünmediği için kazı esnasında mala cana zarar gelir.bence belirli aralıklarda direk dikmeniz daha uygun olur.1100 metreyi 50 derinlikte kazmanız yerine ortalama 50 mt aralıklarda çukur kazmanız daha ekonomik olur derim.hem havai hat görünür.çevre zarar vermez derim...

ben 3*35+25 buldum 1100m mesafe 7,5 kw yüke nasıldır

trifaz olacak direkle gitmek daha maliyetli diye düşünüyorum ayrıca kabloyu derine 100 120 cm gömerim ki pulluk patlatma takılmasın kepce belediyenin mazot parasına kazacak

birde bakırmı yoksa alvinalmi olmalı fiyat /performans açısından alvinal baya ucuz olacak sanki

Öncelikle mesajınızda 7500-10000 kw demişsiniz burada bir yanlışlık var gözden geçirin.
10kw işinizi görecek diyelim 1100 metre için bakır 50 lik alvinal kablo için ise 95 lik kablo uygundur.

Son düzenleme:
Sn. mustafa1676 ,
İhtiyacınız olan 7.5 kW. gücündeki elektrik trafonun AG. dağıtım panosundan alınacağına göre gerilim düşümü %5 alınabilir . Yükümüz de trifaze olduğuna göre gerekli kesit bakır için 3x25+16 NYY kablo , aliminyum için 3x35+16 Alvinal olmaktadır , eğer tesisiniz güç faktörü 0,9 dan daha küçük olacak ise bir üst kesiti kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Selamlar . .

teşekkürler arkadaşlar alvinal 3*35+16 veya üstü 3*50+25 kullanmaya karar verdim. uygunmudur? şu andaki birim fiyatlarını bilen arkadaşlarım bilgi verirlerse sevinirim saygılarımla

şimdi 3*50 alvinal kablo kullansak topraklamayı orda yapsak olmazmı maliyet düşüyor %5 gerilim düşümünde 12 kv ye kadar yük bağlanabiliyor ama bir fazlı yük bağlarsak ne olacak aydınlatma ve bir fazlı motorlar ve ısıtıcılar ozaman dengesizlik olmazmı

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri