500 KW Enerji taşıma ve kablo kesiti

baybeg

Üye
500 kw lık OG de üretilen elektrik yaklaşık 3 km ilerideki trafoya taşınacak.başka işlerle uğraşmaktan bu meseleye yeni geldim ve hiç bir teknik bilgim yok işi bilen ustalara sormak isterim;

1- 500 kw og enerji 3 km ne tür bir kablo ile taşınır

2-esasında enerji üretilen yere çok yakın yaklaşık 100 m uzaklıkta havai hat var büyük ihtimalle AG.hattın yönü benim enerji götüreceğim trafoya doğru.bu hattı bana kullandırmazlarmı?

3-yada hemen yakınımdaki AG belkide OG hattına bir trafo koyarak bağlanamazmıyım.

şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
500kVA güç (işletme gerilimi 34.5kV) 3km uzaklık için 3x(1x50mm2) XLPE kablo uygun gözüküyor.
imzadaki program ile kendin bakabilirsin.

500 kw lık OG de üretilen elektrik yaklaşık 3 km ilerideki trafoya taşınacak.başka işlerle uğraşmaktan bu meseleye yeni geldim ve hiç bir teknik bilgim yok işi bilen ustalara sormak isterim;

1- 500 kw og enerji 3 km ne tür bir kablo ile taşınır

2-esasında enerji üretilen yere çok yakın yaklaşık 100 m uzaklıkta havai hat var büyük ihtimalle AG.hattın yönü benim enerji götüreceğim trafoya doğru.bu hattı bana kullandırmazlarmı?

3-yada hemen yakınımdaki AG belkide OG hattına bir trafo koyarak bağlanamazmıyım.

şimdiden teşekkürler

OG derken geriliminiz kaç volt artı üretilen bu gerilim nerde ne şekilde üretildi ve taşınmak istenilen trafonun amacı nedir?

Eğer zaten bir elektrik üretim santralinden bahsediyorsanız ve bu enerjiyi şebekeye aktaracaksanız bu gerilimi şebekeye vermeden önce mevcut OG voltajında yükseltmeniz gerekir zaten öncelikle bu gerilimden referans alır aynısını üretirsiniz ve şebekeye paralel girersiniz. Ürettiğiniz gerilimide bir trafoya değil bağlı olduğunuz ENH üzerinden şebekeye aktarırsınız.

hocam pek anlıyabilecek gibi değilim tabloyu.sizin dediğiniz doğrudur.yalnız fiyat listelerine baktığımda kesitin tam karşılığını bulamadım.bu kesitle ilgili yaklaşık bir fiyat bilgisine sahipmsiniz?

OG derken geriliminiz kaç volt artı üretilen bu gerilim nerde ne şekilde üretildi ve taşınmak istenilen trafonun amacı nedir?

Eğer zaten bir elektrik üretim santralinden bahsediyorsanız ve bu enerjiyi şebekeye aktaracaksanız bu gerilimi şebekeye vermeden önce mevcut OG voltajında yükseltmeniz gerekir zaten öncelikle bu gerilimden referans alır aynısını üretirsiniz ve şebekeye paralel girersiniz. Ürettiğiniz gerilimide bir trafoya değil bağlı olduğunuz ENH üzerinden şebekeye aktarırsınız.

mechullll hocam,aslında üretim tesisisn üzerinden bir AG hat geçiyor.fakat ben dağıtım şirketinin nasıl bir teklifte bulunacağını bilmediğimden kötü durum seneryosu hazırlıyorum.OG hat 3 km ilerde.
tesiste hidro kaynağından ilk başta 100 kw üretilecek.çıkış gerilimi 400 v.aslında AG ye bağlanmak daha pratik ve düşük maliyetli.
sn.mechullll hocam eger AG ye bağlantı izni verirlerse trafoya gerek kalmadan direk bağlantı olabilirmi?

mechullll hocam,aslında üretim tesisisn üzerinden bir AG hat geçiyor.fakat ben dağıtım şirketinin nasıl bir teklifte bulunacağını bilmediğimden kötü durum seneryosu hazırlıyorum.OG hat 3 km ilerde.
tesiste hidro kaynağından ilk başta 100 kw üretilecek.çıkış gerilimi 400 v.aslında AG ye bağlanmak daha pratik ve düşük maliyetli.
sn.mechullll hocam eger AG ye bağlantı izni verirlerse trafoya gerek kalmadan direk bağlantı olabilirmi?

Üretim tesisi için eğer dağıtım şirketiniz ile ön protokol veya bağlantı anlaşmalarınızı imzaladı iseniz orda nereye ne şekilde bağlanacağınızı size belirtirler ama sizi AG şebekeye bağlayacaklarını pek sanmıyorum. Zaten ilerde 500 kVA çıktığınızda bu kesinlikle mümkün olmaz. Şuan bir 6,3MVA HES bağlantısı projelendirilmesi uğraşıyorum sizden sadece TEDAŞ değil TEİAŞ bile talepte bulunabilir. Biz şu an hem ENH hattı yapıyoruz hem TEDAŞ hemde TEİAŞ da otoprodüktör hücre dönüşümleri yapıyoruz ama sizin gücünüz az bunu netleştirebilmek için en doğru çözüm dağıtım firmanıza talepte bulunmanız.

sn.mechullll,bağlantı başvuru anlaşmalarına az kaldı sayılır.dağıtım şirketi enerjisa,her nedense bizim gibi küçük üreticilere zorluk çıkaracakmış evhamına kapılıyorum.benim bulunduğum şehirde bu tip bir bağlantı başvurusu olmadığı için kurumlardan sağlıklı bilgiler alamıyorum.bağlantı yeri teklifi,dağıtım şirketinin hangi biriminde biter acaba?bölge müd.yoksa il müd?
tecrubelerinizden istifade etmek isterim

sn.mechullll,bağlantı başvuru anlaşmalarına az kaldı sayılır.dağıtım şirketi enerjisa,her nedense bizim gibi küçük üreticilere zorluk çıkaracakmış evhamına kapılıyorum.benim bulunduğum şehirde bu tip bir bağlantı başvurusu olmadığı için kurumlardan sağlıklı bilgiler alamıyorum.bağlantı yeri teklifi,dağıtım şirketinin hangi biriminde biter acaba?bölge müd.yoksa il müd?
tecrubelerinizden istifade etmek isterim

bağlantı anlaşmasını ve kordinasyon anllaşmasını bölge müdürlükleri ile yaparsınız.

değerli arkadaşlar biz şantiye alanımıza tedaş ın santralinden enerji alıcaz. trafomuz 650 kw lık olup xlpe kablo döşenecek. şimdi biz akımı bulurken I=P/1.73*U*cosfi değerini bulduğumuzda üç kablo çekeceksek bu değeri üçe bölüyoruz öyle değil mi? kablo başına düşen akımı bulmak için. bunun üç kablo çekilecek. anlamadığım diğer konu bu enerjinin gerilimi 34.5 kv mu seçilecek yani og mi olacak yoksa 380 mi? yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri