ADP-KOMP. Paneli Arası Kablo

Arkadaşlar;

Kompanzasyon da ADP-Kompanzasyon Panosu arası besleme kablolarında;
Kompanzasyon sisteminin harmonikli olup olmaması bizim kablo kesitini belirlememizde bir etken midir? Bana kalırsa değil, yorumlarınızı bekliyorum... ;)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
varsa böyle bir tehdit önlem almalısın

(harmonige bağlı olarak kondanstör etiket akımı artar)

Harmonik akımları kablolarda ısınmalara sebep olur... Projelerimizde ısınma (akım taşıma) hesabını yaparız ,çünkü önemlidir... Dolayısıyla da aşırı harmonikli sistemlerde tolerenslı kablo hesabı yapmak gereklidir...
Eğer işletme/tesis kurulu ise en iyisi ölçüm yapmak ya da yaptırmak...

Hocam;

Töleranstan kasıt nedir? Teknik bir açıklaması var mıdır? iyi çalışmalar... ;)

Harmonik akımları kablolarda ısınmalara sebep olur... Projelerimizde ısınma (akım taşıma) hesabını yaparız ,çünkü önemlidir... Dolayısıyla da aşırı harmonikli sistemlerde tolerenslı kablo hesabı yapmak gereklidir...
Eğer işletme/tesis kurulu ise en iyisi ölçüm yapmak ya da yaptırmak...

Elbette örneğin harmonik olan tesis/sistemlerde yük dengeli de değil ise nötr fazlaca yüklenir ve kablo ısınır...

örneğin çok sayıda UPS olan bir üniversite binasının Trafo-ADP arası kablosunu 3x(1x120)+120 seçmek zorunda kalmıştık...

Çünkü benzeri binalarda nötr iletkenin çok ısındığını tespit ettik...

Dokümanlardan yararlanılabilir.

Ekli dosyalar

• 3. harmonik kablo hs..rar
    10.8 KB · Görüntüleme: 36
  • 3. harmonik problemleri.rar
    70 KB · Görüntüleme: 26
Hocam siz özellikle 3. harmonikten bahsediyorsunuz. Konuyu dağıtmadan, ben nötrden TR-ADP arası kablodan bahsetmiyorum. ADP-Kompanzasyon arası kablodan bahsediyorum. ;)

Elbette örneğin harmonik olan tesis/sistemlerde yük dengeli de değil ise nötr fazlaca yüklenir ve kablo ısınır...

örneğin çok sayıda UPS olan bir üniversite binasının Trafo-ADP arası kablosunu 3x(1x120)+120 seçmek zorunda kalmıştık...

Çünkü benzeri binalarda nötr iletkenin çok ısındığını tespit ettik...

Özür ... Tamam...

Elbette Ana pano- Kompanzasyon barası arası kablo da harmonikler sebebiyle - 50 Hz üstü elbette- aşırı ısınır...
Kondansatör kademelerinin sık sık devreye girdiği panolarda irtibat kablolarının aşırı ısındığını görebiliriz...

Kompanzasyon sisteminde harmoniklerin oluşması toplam etkin akımın artışına da sebep olur... Dolayısı ile yalnızca bu kabloda değil ,geride trafo sargılarının ısınmasına kadar etkilere sebep olur...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri