GES tek hat projesi kullanılan kablolar hakkında yardıma ihtiyacım var.

eemmehmet

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba GES projeleri yapan bir firmada işe başladım ama eski tek hat peojelerini incelerken kafama bazı sorular takildi yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Yazacaklarım on grid Şebeke bağlantılı ges projeleri için.

1. Onceki projerleri incelediğim zaman onverter ve adp arasinda 3x120+70mm veya 5x(1x120mm) gibi farkli kablolar çekilmiş (kesit tamamen ornek) inverter cikisindan kac kablo cikarmam lazim 3 faz + notr + toprak mı cikacak yoksa 3 faz + notr mü yoksa 3 faz + toprak mı.

2. Aynı şekilde ADP ile Tesisin panosu arasinda 3x120 veya 3x120+70 ve 5x120 mm gibi kablolar cekmişler bu neye gore oluyor.

Kullanilan inverter kataloguna bakiyorum 3 faz+notr+toprak cikisi gosteriyor eski proye bakiyorum 3 faz +toprak cikarmis adam notr kablosu cekmemis kafam cok karisti birisi yardim ederse cok sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar herkese merhaba GES projeleri yapan bir firmada işe başladım ama eski tek hat peojelerini incelerken kafama bazı sorular takildi yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Yazacaklarım on grid şebeke bağlantılı ges projeleri için.

1. Onceki projerleri incelediğim zaman onverter ve adp arasinda 3x120+70mm veya 5x(1x120mm) gibi farkli kablolar çekilmiş (kesit tamamen ornek) inverter cikisindan kac kablo cikarmam lazim 3 faz + notr + toprak mı cikacak yoksa 3 faz + notr mü yoksa 3 faz + toprak mı.

2. Aynı şekilde ADP ile Tesisin panosu arasinda 3x120 veya 3x120+70 ve 5x120 mm gibi kablolar cekmişler bu neye gore oluyor.

Kullanilan inverter kataloguna bakiyorum 3 faz+notr+toprak cikisi gosteriyor eski proye bakiyorum 3 faz +toprak cikarmis adam notr kablosu cekmemis kafam cok karisti birisi yardim ederse cok sevinirim.
Hocam burada ne kullanılacak diye ezber yaklaşımıyla bakmak yerine ihtiyacı düşünerek teknik mantık üzerinden bakmaktır doğru olan. Nötr kullanım amacı devre tamamlamaktır. Siz panellerden elde ettiğiniz enerjiyi inverter üzerinden trafoya aktarıp enterkonnekte şebekeye vereceksiniz dolayısıyla nötrle işiniz yok inverterde. Bir tek koruma amaçlı topraklama hattına ihtiyacınız var dolayısıyla 3 faz+toprak çekmelisiniz. 2. soruda da aynı anlayışla hareket etmeniz lazım. ADP dediğiniz şayet tesis dediğiniz binadan ayrı bir binada ise ve tesis dediğiniz binanın kendi müstakil topraklaması var ise ADP'den toprak hattı çekmenize gerek yok sadece 3 faz+nötr çekersiniz, ancak ADP ve tesis dediğiniz aynı bina ise yahut tesis dediğiniz binanızın müstakil topraklama ağı yok ise toprak hattını da ADP'den çekersiniz veya ADP ve tesis dediğiniz binalar ayrı binalar ise ve tesis dediğiniz binanın müstakil topraklaması yok ve ADP olan binaya hayli uzak ise o kadar yüksek metrajda toprak kablosu çekmektense tesis panosu için ayrı topraklama kazığı vs. bırakıp toprak hattı çekmeyebilirsiniz.

GezginN. Cok teşekkür ederim ayrıntılı cevabın için

Yazacaklarım on grid şebeke bağlantılı ges projeleri için.

Merhaba, Ges projelerinde yine diğer elektrik projelerinde olduğu gibi mühendislik hesapları ile ekipman seçimleri yapıyoruz. Temel referans noktamız tesis bünyesinde inşaa edilecek proje gücü ( kaç kWe ?). Tesis gücüne bağlı olarak GES-TP ve ADP arası kablo seçim hesapları ile kablonu belirleyebilirsin, kullanacağın inverter gücüne bağlı olarak İNV ve GES-TP arası kablo kesitlerine karar verebilirsin. Yaptığın hesaplar proje özelinde olduğu için ezber veya kopyalama tekniği kendini geliştirmen açışından çok büyük bir dezavantaj olacaktır, bu yüzden biraz daha araştırmanı tavsiye ederim. Yine buradan paylaşacağın sorulara daha detaylı cevaplar verebiliriz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri