Adaptör üzerindeki direnç tipi sigorta okuması

rsimsek

Profesyonel Üye
Arkadaşlar 8.5 volt 1.5A 10W smps org adaptörü bir anda sustu. Açınca 220v girişlerinden birine seri bağlı bir direnç tipi sigorta gördüm. Ölçtüğümde açık devre çıkıyor, en yüksek 200MOhm kademesinde bile hiç bir değer okunmuyor. Bunun değerini üzerindeki renklerden nasıl okuruz? Kahve+Siyah+Altın+Altın renklerden ilk kısım 10 gibi, birimi nedir? Gerisi?
1601927168821.png

1601927207465.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sigorta yerine kullanılıyor sanırım.
evet sigorta yerine kullanmışlar, yerine cam sigorta da takabilirsin sıkıntı olmaz ama kaç amperlik sigorta olduğumu ustalar benden daha iyi bilir. bana kalsa ta bir tane 3,15 der geçerim(bunları dikkate alma ustalar doğru değeri bilirler ve söylerler)

O açık devreyse köprü diyotu ve trafoyu anahtarlayan mosfeti kontrol etmeyi unutmayın. Zayıf bir ihimal de bu tür sigortalar zamana bağlı yani yaşlanmaya bağlı olarak da açık devre olabilmektedir.
Devreye seri bağlı direnci çıkarıp 100 watt ampül bağlayın ampül yanmazsa kısa devre yok yanarsa kısa devre var demektir.

O açık devreyse köprü diyotu ve trafoyu anahtarlayan mosfeti kontrol etmeyi unutmayın. Zayıf bir ihimal de bu tür sigortalar zamana bağlı yani yaşlanmaya bağlı olarak da açık devre olabilmektedir.
Devreye seri bağlı direnci çıkarıp 100 watt ampül bağlayın ampül yanmazsa kısa devre yok yanarsa kısa devre var demektir.
Sayın @Öğretmen27 hocam, smps devrenin eti butu ne ki 100watt üzerinden geçince devre kızartma olmasın?;) Daha düşük watt'lı bir ampulle denerim.

Sayın @Öğretmen27 hocam, smps devrenin eti butu ne ki 100watt üzerinden geçince devre kızartma olmasın?;) Daha düşük watt'lı bir ampulle denerim.
100 watı sözü gelişi söyledim. 80 de olur. 75watt da olur. Sen bu watt olayına takılma. Primerde kısa devre varsa birçok parçanı korur.

Bir anda 100 watt devre üzerinden geçecek gibi düşündüm. Aslında öyle değil tabi kısa devre yoksa zaten ampul yanmayacaktır.;)

Bir anda 100 watt devre üzerinden geçecek gibi düşündüm. Aslında öyle değil tabi kısa devre yoksa zaten ampul yanmayacaktır.;)
Kardeşim herhangi bir smps devresinde sigorta atmışşa sigortayı söküp eğer seri ampül devresini kullanmazsan primer de birçok parça nalları diker. Örneğin bazı parçaları değiştirdin sigortayı takmadan seri ampül devresini kullanmak en iyisidir. Mesela burada kullandıgın ampülün watt olarak devrenin watından büyük olmasıdır. Senin primerinde kısa devre varsa yük ampüle biner ampül yanar ve devrenin canlı bölgesinde birçok parçan yanmadan kurtulur. (Bunu benden daha iyi biliyosundur.)
Yoksa 100 watt devrenin her tarafında çifte telli oynamaz:)

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri