adım gerilimi

electrics

Üye
şimdi bir taşıyıcı ve topraklanmış bir direğin dibindeyim ve direğin az ilerisinde hat toprak temasi gerçekleşiyor. Bu durumda bende adim gerilimi oluşur mu?
lütfen emin olanlar cevaplasin bu konuda net bir cevap istiyorum aziz kardeşler yorum değil...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu hat toprak teması dediğin eğer hatta ki kondanstör etkisinden oluşan potansiyeli boşaltmak için yapılan bir şeyse ve toprakta iyi yapılmışsa, ben adım gerilimi oluşacağını düşünmüyorum. Ama hatta enerji var ve öyle toprakla temas edicek dersen o zaman toprak bunu direk sıfırlayamayabilir ve adım gerilimi oluşabilir.

Yukarda kesin bilgi istiyorum demişsin; ama ben yinede senin kafanda bi yorum oluşması için bir iki şey yazmak istedim. Çünkü çok değişken var. Toprak nemli mi değil mi? Topraklama nasıl yapılmış ( çubuk mu, halka mı, ağ mı ). vs vs vs.

Kısacası eğer adım geriliminden endişe ediyorsan; ayak tabanların birbirine bitişik ve zıplayarak yürü. Tabi yapmaya çalıştığınız şeyi bilmiyorum ama işte nacizane bilgilerim bunlar. Bu arada topraklama işiyle uğraşan biriyim bunuda bildireyim. Sallama olarak algılamayasın diye :D Kolay gelsin...

( Not: Adım gerilimi önemlidir. Yüksek gerilimle uğraşanların atlamaması gereken bir konudur. )

Son düzenleme:
kardeş E.S = I (S.s / 2 πx) bu formulu internete yaz bir sitede böyle bişeyden bahsediyor ama ben bu hata noktasinin direkten ileride mi yoksa direk üzerinde mi oldugunu anlamadim. Ayrica bir kitapta okumustum diyor ki mesele bir iletim hatti eğer direk toprağa temas etmişşe(yani direğe kaçak yapmiyor da direk toprağa düşüyor iletken) mesele 100 Kv gerilim varsa toprağa göre hatta direk ile ariza arasindaki mesafe örneğin 100 metre ise adim gerilimi 100 kv/100 metre = 1 Kv oluyormus. Şimdi bu okudugum şeyde anlayamadigim bu nasil oluyor? tamam bir toprak elektrodunda meydana gelen gerilim mesafe ile ters orantili azalir onu biliyoruz da yukaridaki örnekte temas noktasi ile direk arasindaki mesafe neden belirleyici? EN yukaridaki formülü ve o siteyi incelersen formülün biraz saçma oldugunu düşünürmüsün acaba benim gibi? O örnekteki 5 metre nedir? arizanin direğe olan mesafesi mi? direklerin koruma iletkeni olmadiği söyleniyor ama iletken yoksa en yakin direk üzerinde potansiyel yüklenmesi kabul edilirken diğer direklerde meydana gelmiyor mu? bu sorularin cevabini asla bulamicam:(

kardeş E.S = I (S.s / 2 πx) bu formulu internete yaz bir sitede böyle bişeyden bahsediyor ama ben bu hata noktasinin direkten ileride mi yoksa direk üzerinde mi oldugunu anlamadim. Ayrica bir kitapta okumustum diyor ki mesele bir iletim hatti eğer direk toprağa temas etmişşe(yani direğe kaçak yapmiyor da direk toprağa düşüyor iletken) mesele 100 Kv gerilim varsa toprağa göre hatta direk ile ariza arasindaki mesafe örneğin 100 metre ise adim gerilimi 100 kv/100 metre = 1 Kv oluyormus. Şimdi bu okudugum şeyde anlayamadigim bu nasil oluyor? tamam bir toprak elektrodunda meydana gelen gerilim mesafe ile ters orantili azalir onu biliyoruz da yukaridaki örnekte temas noktasi ile direk arasindaki mesafe neden belirleyici? EN yukaridaki formülü ve o siteyi incelersen formülün biraz saçma oldugunu düşünürmüsün acaba benim gibi? O örnekteki 5 metre nedir? arizanin direğe olan mesafesi mi? direklerin koruma iletkeni olmadiği söyleniyor ama iletken yoksa en yakin direk üzerinde potansiyel yüklenmesi kabul edilirken diğer direklerde meydana gelmiyor mu? bu sorularin cevabini asla bulamicam:(

Şimdi bu formülü direkten uzakta bir yerde ki adım gerilimini hesaplarken kullanıyoruz.

Bu formülde direkte bir izalatör sorunu olduğu varsayılmış ve direklerde eşpotansiyelleme yapılmadığı düşünülmüş. Bu izalatör sorunu yüzünden gerilim direk üzerinden toprağa aktığı varsayılmış. Burda ki 5 metre yani X canlının direğe olan mesafesi s ise adım aralığı yani ortalama bir insanın adım aralığı 60 cm varsayılır. Diğer sayfada ki örnek bize direkten 5 metre uzakta ve adım aralığı 60 cm olan bir insanın 2 ayağı arasında oluşan potansiyel farkı veriyor.

Birde formülde x ise yağışlı hava yani nemli toprak x2 alınırsa kuru havada ki yayılma hesaplanır.

Sn.electrics,evet sizin bastığınız yerler arasında bir adım gerilimi oluşur.Basit bir multimetreyi AC volt kademesine alıp ölçebilirsiniz.O yerde dediğiniz hat yüksek gerilim ise fazla deney yapmaya gelmez ona göre.

benim anlamadigim asil nokta su, hata 5 metre ötede gerçekleşiyorsa ve eger akim yolu direkten geri dönüyorsa gerçek toprak ile aradaki gerilimin en yüksek olduğu yer hata noktasimidir yoksa hata yerimidir?Peki direk orada bahsedildigi gibi koruma iletkeni ile mucehhez degil ise o takdirde hata akimi topraktan trafo nötrüne dönecek. o zaman direk topraklamasi varsa bile bu elektrotta bi miktar gerilim yükselmesi olusacak ama pek cok direk üzerindeki elektrotlar gerilim düsümünü paylasirlar ve cok kücük bir gerilim düsümü olur. yani sadece en yakin en direk üzerinden dönüs degil de direk topraktan nötre dönmesi durumunda zannediyorum pek büyük bir gerilim düsümü olusmaz diye düsünüyorum..

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri