acill !!!! 360 kw kablo kesiti

barisinag

Üye
merhabalar bana 360 kw yuklu kabloyu 196,85 m tasimam lazim acaba kesiti kac gerekli

trafodan panoya tasiyacagim ve pano icinde bilgi alabilirmiyim kaclik sigorta kullanmaliyim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
360/0,4/1,73/0,8=650 amper
kesit katologdan 2*(3*240+120)nyy kablo

Kabloyu (1 x 180) faz başına 2 adet kullanmanı şiddetle tavsiye ederim. (hem çekmesi kolay hemde esnek iletim sağlar)
Bknz hat Bakım gideri, güç ilave maliyeti, iletim ısıl gücü, Gerilim düşümü vs vs.
kolay gelsin...

bende hesapladim hesaplamam dogru degilmi

0.0124*200*360/240 = 3.72

5 ten kucuk aliyorum bunedenle kurtariyor degilmi bu sekilde

Kabloyu (1 x 180) faz başına 2 adet kullanmanı şiddetle tavsiye ederim. (hem çekmesi kolay hemde esnek iletim sağlar)
Bknz hat bakım gideri, güç ilave maliyeti, iletim ısıl gücü, Gerilim düşümü vs vs.
kolay gelsin...

Fazbasina 2 adet derken 3 faz yani 6 linyemi cekeyim????

evet bence de tek tek hat çek daha ucuz ve akıllıca olur

Arkadaşım,

Gücün ve mesafen çok fazla.. Hesaplara göre 685A gibi bir akım çekiyorsun. senin için min. 300lük bakır iletken kesiti uygun. 360kW tek bir yükmü yoksa aydınlatma vs. parça parça yüklerdenmi oluşuyor değerlendirmek lazım. Pano sisteminde yükleri eşit olarak dağıtman sisteminin düzgün çalışması ve kompanzasyon için çok önemlidir.

1) Eğer sürekli çalışan tek bir yük ise yani sürekli 360kW güç çekiliyorsa 2 adet x (3x185/95(nötr)) Bakır NYY çekmen gerekli.
2) Eğer herzaman tam yük çekmiyorsan 2 adet x (3x150/70(nötr)) Bakır NYY çekmen yeterli. Hatta sistemin çalışma durumuna göre kesiti düşürebilirsin.

Çekilen Güç 450kVA olduğundan Şalterin 3x800 olacak.

Eğer yaptığın iş için kabul vs. yaptıracaksan ilgili elektrik dağıtım firmasının proje bölümü ile görüşmen faydalı olur. Kabulde sıkıntı yaşamazsın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
sistem kesin 360kw ise değerler normal ama bir durum var..
güç arttırımı eğer ileride güç artıcaksa bunca zahmeti tekrar çekmek istemiyorsanız kesit veya kablo adetdini arttırın

metraj artti suan 231.72 oldu buna gore

0.0124*231.72*360/240 = 4.309992 cikiyor

sanirim 240 lik kablo gene kurtarir degilmi ama maliyete gore kabloyu bolmeyi dusunuyorum mesla 3 adet 180 lik kablo ceksek
aydinlatma bilgisayar vb ofis olucak burada 2 katli buyuk ilk projem oldugu icin hata yapmak istemiyorum ve sizler gibi abilerimden yardim istiyorum acikcasi..

sizler icin sacma bir soru olucak ama 4.309 cikti 5 ten asagi oldugu icin bu sistem normal calisabilir degilmi yoksa 3 ten asagimi almak gerekiyor...

birde yukleri bolerek hesap yapayim yalnisim varsa duzeltirseniz sevinirim

toplam yuk 360 kw

0,0124*231,72* 90 / 95 = 2,72

yukardaki sekilde 4 kablo ceksem dahami iyi olur acaba

ve bu sekilde 4 adet ayri ana sigorta koymam gerekiyor degilmi degerleri konusundada yardimci olurmusunuz acaba

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri