Ac bir elektrik motorunun yorgunluğu

Merhabalar,
Eş yaşlandırma sistemi olarak nitelendirebileceğimiz bir sistem üzerinde çalışıyorum ama bu, motorların eşit sürede çalışmasından ibaret olmayacak. Algoritma bir motoru devreden çıkarırken ya da devreye alırken, motorun kalan ömrüne veya yorgunluk seviyesine karar verilmesi gerek. Sensörler vasıtasıyla motorlardan sürekli değer alacağım. Sizce hangi parametrelerin üzerinde durmalıyım ? Hangi motorun daha yorgun olduğuna nasıl karar verebilirim, motorda neyin ölçümüne bakmam gerekir ? Yardımcı olan herkese teşekkürler.

sami inci

Profesyonel Üye
Motor,sık yanma geçirmemişse ve rulman bakımı ihmal edilmemişse, 60-70 ( 50 yi gör-
düm ) yıl ömrü olmalı.İzlenecek olan,çalışma
süresi olabilir.Bu da,çalışma saatleri ile ko-
layca tesbit edilir. " Kalan ömür ve yorgunluk"
terimi yenimi bulunmuş bir ifada ?Buna,kim
nasıl karar vermiş ?

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Isı ve tirteşim sensörleri kullanmaınız gerekebilir.

serkan_48

Profesyonel Üye
Bu sistemde benim bildiğim iki paremetre ele alınır.

1- Çalışma saati
2- Start sayısı

Bu ikisi değerlendirilerek motorlar eş yaşlanma yapılır. Başka bir sensör ile motor ömrü değerlendirildiğini duymadım.

Büyük motorlarda sargı sıcaklığı rulman sıcaklığı , vibrasyon sensörü gibi detaylar var ama bunlar motor için izin verilen değerlerin dışına çıktığında uyarı verip motoru durdurur.

Kolay gelsin.

yunusx

Üye
izalosyonu kötüleşmiş motorlarda manyetik alanin etkisiyle sargılar hareket ediyor 37 kw dalgıç pompayı bu sebebten yeniden söktük ayrıca rulmanlar kaliteli ve bakimli olursa ömrü uzun oluyor

edremit

Onursal Üye
Onursal Üye
sayın Zeybek'in "Isı ve titreşim sensörleri kullanmanız gerekebilir." açıklaması konuya farklı çözümsel bir yaklaşım.

Yeni nesil vibrasyon sensörleri ile online ısı ve titreşim takibi yaparak motor (Yada kontrol ettiği sistem) hakkında ciddi bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgileri değerlendirerek hangi motorun bakıma girmesi gerektiğine karar verebilirsiniz.

Start sayısı ve çalışma saati yanında ölçerek, görerek karar vermenin arayışınıza uygun olacağını düşünüyorum.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,101
Kullanıcılar
390,739
Son üye
Soner95

Yeni konular