Ac bir elektrik motorunun yorgunluğu

Merhabalar,
Eş yaşlandırma sistemi olarak nitelendirebileceğimiz bir sistem üzerinde çalışıyorum ama bu, motorların eşit sürede çalışmasından ibaret olmayacak. Algoritma bir motoru devreden çıkarırken ya da devreye alırken, motorun kalan ömrüne veya yorgunluk seviyesine karar verilmesi gerek. Sensörler vasıtasıyla motorlardan sürekli değer alacağım. Sizce hangi parametrelerin üzerinde durmalıyım ? Hangi motorun daha yorgun olduğuna nasıl karar verebilirim, motorda neyin ölçümüne bakmam gerekir ? Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Motor,sık yanma geçirmemişse ve rulman bakımı ihmal edilmemişse, 60-70 ( 50 yi gör-
düm ) yıl ömrü olmalı.İzlenecek olan,çalışma
süresi olabilir.Bu da,çalışma saatleri ile ko-
layca tesbit edilir. " Kalan ömür ve yorgunluk"
terimi yenimi bulunmuş bir ifada ?Buna,kim
nasıl karar vermiş ?

Bu sistemde benim bildiğim iki paremetre ele alınır.

1- Çalışma saati
2- Start sayısı

Bu ikisi değerlendirilerek motorlar eş yaşlanma yapılır. Başka bir sensör ile motor ömrü değerlendirildiğini duymadım.

Büyük motorlarda sargı sıcaklığı rulman sıcaklığı , vibrasyon sensörü gibi detaylar var ama bunlar motor için izin verilen değerlerin dışına çıktığında uyarı verip motoru durdurur.

Kolay gelsin.

izalosyonu kötüleşmiş motorlarda manyetik alanin etkisiyle sargılar hareket ediyor 37 kw dalgıç pompayı bu sebebten yeniden söktük ayrıca rulmanlar kaliteli ve bakimli olursa ömrü uzun oluyor

sayın Zeybek'in "Isı ve titreşim sensörleri kullanmanız gerekebilir." açıklaması konuya farklı çözümsel bir yaklaşım.

Yeni nesil vibrasyon sensörleri ile online ısı ve titreşim takibi yaparak motor (Yada kontrol ettiği sistem) hakkında ciddi bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgileri değerlendirerek hangi motorun bakıma girmesi gerektiğine karar verebilirsiniz.

Start sayısı ve çalışma saati yanında ölçerek, görerek karar vermenin arayışınıza uygun olacağını düşünüyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri