Aşırı Kompanzasyon

Besleme devrende büyük güçlü UPS cihazı varmı? onu devre dışı yaparak
durumu kontrol et.UPS yoksa,bildiğin bütün doğruları tekrar gözden ge-
çir.Olay UPS ten kaynaklanıyor ise, 0,1*UPS Gücü kadar şönt reaktör
bağlamanız gerekir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sabit Gr.bu 10 kvar yap.630kva.tr.kaldırır. Birde tesis ne işle ilgileniyor.Hangi sektör. Çalışma saatleri ve aylık elektrik tüketimi KWh bazında ne kadar.O bilgileride yaz.

Eski nesil UPS'lerin cosfi değerleri oldukça düşüktür ama bunu sabit kondansatörle kompanze etmek kesinlikle doğru değildir. UPS'ler aynı zamanda harmonik üreteçleridir. Yeni nesil UPS'lerde cosfi 0,99 hemde bunu tüm yük değerlerinde sağlayabilmekte.Reaktörler harmonik filtrasyon amacı ile sisteme bağlanırlar. Harmonikleri filtrelediği için akım ve gerilimin sinüsoidal formdan uzaklaşmasına (bozulmasına) engel olurlar, yoksa kompanzasyonun etkinliği ile hiç bir alakası yoktur.Dediğim gibi anlattıklarından sorununun O.G kaynaklığı olduğu belli neticeyide burada açıklarsanız sevinirim...

akım trafolarını küçült reaktif güç kontrol rölesini 3 fazlı ile değiş cosfi iyi ayarla gecikmeyi ayarla sabit gurup ekle .. kondansatör sıralamalrını tüp kmondansatör kullanarak 1,5 kwar dan başlayarak büyüğe doğru sırala..aşırı kompanzasyon diyorsa cosfi 95 olarak ayarla sorun kalmayaktır tekrar olursa yaz yardımcı oluruzz..

arkadaslar ben bu meslege yeni girdim fakat benimde merak ettigim bişey var bu kondansatörleri iptal ediyoruz diyorsunuz ve benim çalıstıgım iş yerindeki kompanzasyona baktıgımda cosQ 0.99 u gösteriyor ve sabit devamlı orda kalıyor ve istege göre devreye kondansatör alıyor ve bu oran hep 0.99 da kalıyor demek istedigim biz ne kadar kondansatör devreden cıkarsak sabit kalıyor mesela 12 drup var biz 7.grubu iptal ettik ve kondansatör ihtiyacını diger druplardan temin etmeyecekmi yada benmi yanlış biliyorum yada yanlış ögreniyorum. beni bilgilendirirseniz sevinirim..

Bilgi paylaşımından Tüm meslektaşlarıma Teşekkür ederim.

daha önce resmi bi kuruluşun panosunda başıma geldi endüktüf ile kapasitif saatler yanlış işaretlenmiş yani saatler ters olabilir

Sistemin reaktif çekmediği zaman senin kondansatörler devreye kapastif basar .Sisteminde ne kadar reaktif güç olduğunu iyi hesaplaman lazım.REAKTİFLER devrede olmadığı zaman kapastifleride devreden çıkarman lazım .Sanırım SİEMENS böyle bir cihaz geliştirdi EREL ELEKTRİĞİN kurduğu sist görmüştüm.Reaktif azaldığı zaman belli sayıda kondansatörü devreden çıkarıyor.

güç hesaplamasını bı daha gözden geçırsen iyi derim.çünkü kapasitif düşmüyorsa kondasatör sayısı veya kvar yüksektır.

Arkadaşlar,konuya birdeşöyle bakarmıyız, hep teknık yönden gidiyoruz,konuyu dınleyen, katılan arkadaşlarım elbet konularında bır yerlere gelmişler. Ben başıma gelen bır olayı anlatayım. İkimüşterım kapasıtıfden ceza ödüyordu, faturada, dırekt olarak, % 90 capasıtıf enerji tahahkuk ettırılıyordu. Tedaş'la görüştüm. Bu kombı sayaçlar değiştirildiğinde,sayaç bilgileri , dılekçe veya proje ıle bildirilmediği için, tedaş'da doğrudan capasitif tahakkuk ettrıryordu,müracaatla halledıldi. Faturaya bakınız,kapasitif yazan bölümde, % 90 yazıyormu veya, yazlıan mıktar,aktıf sarfın % 90 sevıyesındemı...

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri