aşırı akım rölesi

Mekanik sayaçlarda nötr yerine toprak kullanmak hiç birşeyi değiştirmez. Yük akımı çizmiş olduğum şemada akım bobininden geçmektedir. Yük akımının akım bobininden geçmesi için devreyi tamamlaması gerekir bu nötr üzerinden olduğu gibi toprak hattı üzerinden de olabilir (Düşük bir topraklama direnci varsa). Gerilim bobini devresini zaten 1 ve 3 nolu klemensler üzeriden tamamlamaktadır. Nötr yerine toprak kullanıp sayacın girişinden de nötr iletkenini keserseniz yada irtibatını kopartırsanız sayacınız yazmaz. Zaten sadece meşhur ''kancayı'' düşürmekle gerilim bobinini enerjisiz bırakmış oluyorsunuz ki bu durumda toprak hattını da kullanmanıza gerek yok nötr hattını kullanırsanız sayacınız yazmayacaktır. Bunların örneklerini çok gördüm kanca üzerine bol miktarda tırnak cilası sürüp kapatarak yani kancayı izole ederek üçkağıt yapanlara dahi şahit oldum elektrik kurumundan gelenler dahi olayı çözemeyip sayacı teste göndermişlerdi :) Kaçak elektrik kullanmayın tüyü bitmemiş yetimin öksüzün hakkı vardır kullananlarıda lütfen ihbar edelim.

Bu arada sn sürek avcısının sorusuna cevap vermeyi unuttum yazmış olduğum konuya ekleyecektim ancak düzelt ikonunun iptal edilmiş olduğunu gördüm !
Sn sürek avcısı amacınız kumanda panosunda can güvenliği sağlamaksa almanların kullanmış olduğu metodu tavsiye ederim. Arıtma tesisi,havalandırma v.s almanyadan gelen tüm panolarda kumanda gerilim 12v yada 24v bunun için ayrı bir trafo var pano içersinde.Tabiki bu durumda kumanda devre elemanlarının seçiminde dikkat etmek gerekir.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
faz hattını 3 den gir 4 den çık, nötr yerine toprağı kullan. bak ne oluyor.(bu işlem kanunen yasaktır.bilgi vemekte ki amaç bu tür yanlış uygulamaların önlenmesi içindir.)

Sayın erolbin bu tür bilgileri bilgilendirme amacıylada olsa vermeniz, kaçak kullanıma meyilli kişilerin öğrenmesi açısından sakıncalıdır.
Bir TEDAŞ çalışanı olarak daha duyarlı davranmanızı rica ediyorum. Zira verdiğiniz bilginin iyi niyetli hiç kimseye bir faydası yoktur. Saygılar....

Bu arada sn sürek avcısının sorusuna cevap vermeyi unuttum yazmış olduğum konuya ekleyecektim ancak düzelt ikonunun iptal edilmiş olduğunu gördüm !
Sn sürek avcısı amacınız kumanda panosunda can güvenliği sağlamaksa almanların kullanmış olduğu metodu tavsiye ederim. Arıtma tesisi,havalandırma v.s almanyadan gelen tüm panolarda kumanda gerilim 12v yada 24v bunun için ayrı bir trafo var pano içersinde.Tabiki bu durumda kumanda devre elemanlarının seçiminde dikkat etmek gerekir.

Arkadaşım bu yöntem sadece Almanyada değil Türkiyedede kullanılıyor. Yalnız 12 V. yada 24 V. olması gerekmiyor. Yine 220 V. Kullanılıyor. Ama Panolarda İzalosyon Trafosu Kullanılıyor.
İzolasyon Trafosu Ne işe yarar: İzalosyon Trafosu topraktan izoledir. Yani Nötürü topraklanmamıştır (Dağıtım trafolarında bulunan işletme topraklaması yoktur). Nötürü topraklanmadığı için çalışma esnasında çıkış uçlarından birine dokunsanız dahi toprağa temas etmenize rağmen çarpılmazsınız. Çünkü diğer ucu topraklanmadığı için sizin üzerinizden devresini tamamlayamayacaktır. Ancak Her iki ucuna aynı anda dokunursanız o zaman çarpılırsınız.
NOT: İzolasyon Trafoları genellikle Girişi ikifaz 380 V. çıkışı 220 V. tur.

Arkadaşım bu yöntem sadece Almanyada değil Türkiyedede kullanılıyor. Yalnız 12 V. yada 24 V. olması gerekmiyor. Yine 220 V. Kullanılıyor. Ama Panolarda İzalosyon Trafosu Kullanılıyor.
İzolasyon Trafosu Ne işe yarar: İzalosyon Trafosu topraktan izoledir. Yani Nötürü topraklanmamıştır (Dağıtım trafolarında bulunan işletme topraklaması yoktur). Nötürü topraklanmadığı için çalışma esnasında çıkış uçlarından birine dokunsanız dahi toprağa temas etmenize rağmen çarpılmazsınız. Çünkü diğer ucu topraklanmadığı için sizin üzerinizden devresini tamamlayamayacaktır. Ancak Her iki ucuna aynı anda dokunursanız o zaman çarpılırsınız.

Sn Ertek 68
Ben düşük voltajda kumanda gerilimi uygulamasının türkiyede olmadığını zaten söylemedim. Bunu belirtmemdeki amaç arkadaşım güvenlik sağlamak amacıyla kumanda panosuna kaçak akım rölesi koyma düşüncesindendir.Amaç güvenlik sağlamaksa kumanda gerilimini düşük kullanılması bununda trafo ile sağlandığını belirtmemdir. İzolasyon trafosu konusunda da en iyi marka bender dir.

sayın ethemgüner; faz-nötr konusunda haklısınız. fakat, faz-toprak konusunda sanırım ben haklıyım.
Kaçak akım rolesinin üretim ve kullanım amacıda budur. hatta bunu bir örnekle açıkmalamak istiyorum. bir evde kaçak akım rolesi olmadığını ve maknik sayaç olduğunu düşünün. bu evdeki bir elektrik aletinin bir ucuna faz, diğer ucunada nötr yerine toprak verin. eğerki toprak hattınız sağlamsa elektrik aleti çalışır ve sayaç dönmez. Bu örnekten yola çıkarak düşünürsek, eğer bu evde kaçak akım rolesi olsaydı elektrik aleti çalışmayacaktı. Çünkü, kaçak akım rolesinden çıkan Akım Nötr den geri dönmediği için devreyi açacaktı.

Not: yukarıda yazdığım sayacı döndürmeme yöntemini kimseye tavsiye etmiyorum. Zira, kaçak elektrik kullanmak suçtur ve yasaktır.

sacmalamıssın dostum butun elektrık saatlerı fazı okur notrn tek gorevı saatın devresını calıstırmaktır yanı saatın cıkış noturunu kullanmasanda farketmez o saat zaten yazacaktır gegısen hıcbırsey olmaz

selamünaleyküm. evlerde kullanılan aşırı akım veye hayat kurtarma rolesini panolarda kumanda devresinde kullanmanın bir fsaydası olacağını düşünmüyorum. çünkü aşırı akım roleleri (örneğin30mA) faz- nötr arası yada faz-toprak arası kaçakları korumak içindir. panodaki olası hata kısa devredir ve mA dan daha büyük olur. bu anlamda panoda kumanda beslemsine 2 kutuplu (faz ve nötr) otomatik sigorta kullanmanı tavsiye ederim. eğerki kaçak akım rolesini monofaze motor devresine bağlamak istersen zaten bu hiç olmaz. çünkü motor sargılarında çalışma esnasında mA kaçaklar oluyor.
umarım faydalı olmuşumdur.
selametle.

selam
evlerde kullanılan 30mA toprak kacak rölesini kumanda panolarında şu şekilde kullanabilirsin. Eğer motor süreceksen ve start stop acil stop gibi, insanların dokunacağı butunlar var ise ve bunlarda 220v ise kumanda sigortasını toprak kacak rölesi seçebilirsin. Monofaz motor devresinde de kulanırsın hiç bir sıkıntı olmaz motorun kacak akıları (nem ıslaklık v.b durumlar yoksa ) 30 ma geçmez rahatlıla kullnırsın ben kullanıyorum. trifaze olanlardan da kullanıyorum hiç sıkıntı olmuyor. Sadece faz faza kısa devrede devreyi kurumak için toprak kaçak sigortanın önüne termik manyetik şalter kullanıyorum.

izolasyon trafosunun gücü yüksek ve gerilimde 50 ve üzeri ise çarpabilir. bunun için uygun kuşullar gereklidir. dokunan kişi ıslak ise çok kötü de çarpar. elektriğin dini imanı topraktır. fakat sakın toprak ile elektrik arasında kalma. biz kumanda panolarında 380 (250VA) giriş 220V (200VA) /24v(50 VA) izolasyon trafosu kullanıyoruz . fakat öle durumlar oluyoki 24V çarpılan oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,343
Kullanıcılar
450,185
Son üye
serkan1111

Yeni konular

Geri