Bir kere enerjilenince saymaya devam eden zaman rölesi

recaptcha

Üye
Arkadaşlar merhaba, bir sensörden gelen sinyal ile zaman rölesine 15 saniye saydırma yaptırıp sayma sonunda zaman rölesine çıkış verdirmek istiyorum.
Bunu normal zaman rölesi ile yaptırıyorum bunda bir problem yok ancak;
Bazı durumlarda sensör çıkış vermeyi kesebiliyor, veya sinyalde git-gel oluyor, bu durumda zaman rölesini istediğim gibi çalıştıramıyorum.
Benim sormak istediğim;
Sensör 1 defa çıkış verdiğinde, enerjisi kesilse veya gitgel yapsa da zaman rölesi enerjilendiği andan 15 saniye sonunda çıkış verecek şekilde bir kumanda devresi kurulabilir mi ?
Bunu plc'lerde S_ODTS ile yapabiliyoruz ama kumanda ile yapılabilir mi bilmiyorum. Ben EKTS ile devreyi kurmaya çalıştım ama yapamadım.
Elimde Entes MCB-9 zaman rölesi var, ama gerekirse başka bir tane alabilirim.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sensör çıkış verdiğinde,zaman rolesi ile birlikte başka bir roleyi çektirip sensör çokışını mühürleyin.15 sn dolup zaman rolesi çıkış verdiğinde uygun kontağından mühürlemeyi çözdürün.

Sensör bir röleyi tetiklesin röle mühürleme yapsın ve zaman rölesini çalıştırsın.

Anlayabildiğim kadarı ile çizmeye çalısdım.Sensör bir kere de olsa , çıkış verdiğinde, yardımcı " d1 " rölesi devreye girip, kendi kontağı üzerinden mühürlenecek ve onunla beraberi zaman rölesıde çalışmaya baslıyacaktır.
Ayarlı zaman süresi sonunda , zaman rölesi kontağı, istenilen devreye kontak verecektir.
Devre elemanları 24 volt DC. dir. Acil veya işlem sonunda durdurabilmek için acil ( veya normal( buton eklenmiştir.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (26).png
    Ekran Görüntüsü (26).png
    119.6 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Bazı durumlarda sensör çıkış vermeyi kesebiliyor, veya sinyalde git-gel oluyor,
Bu durumlar Şebeke veya çevre parazitlerden kaynaklanıyor olabilir. Bununla ilgili önlemler alabilirseniz, daha kolay halledebilirsiniz mesela besleme uçlarına kapasitör veya endüktans bağlayabilirsiniz, (uzunsa kablajı ekranlayabilirsiniz.)
Tabi devre yapmak ta mümkün ancak önce filitreyi deneyin.

Arkadaşlar merhaba, bir sensörden gelen sinyal ile zaman rölesine 15 saniye saydırma yaptırıp sayma sonunda zaman rölesine çıkış verdirmek istiyorum.
Bunu normal zaman rölesi ile yaptırıyorum bunda bir problem yok ancak;
Bazı durumlarda sensör çıkış vermeyi kesebiliyor, veya sinyalde git-gel oluyor, bu durumda zaman rölesini istediğim gibi çalıştıramıyorum.
Benim sormak istediğim;
Sensör 1 defa çıkış verdiğinde, enerjisi kesilse veya gitgel yapsa da zaman rölesi enerjilendiği andan 15 saniye sonunda çıkış verecek şekilde bir kumanda devresi kurulabilir mi ?
Bunu plc'lerde S_ODTS ile yapabiliyoruz ama kumanda ile yapılabilir mi bilmiyorum. Ben EKTS ile devreyi kurmaya çalıştım ama yapamadım.
Elimde Entes MCB-9 zaman rölesi var, ama gerekirse başka bir tane alabilirim.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Bu tip röleler ( çeşitli ? ) işinizi görürmü ?

Satın alınmı istenirse : Ürün çeşitleri , voltaj seçimi ve amper desteğine dikkat edilmesi !!!

Son düzenleme:
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim, vardiyaya haftaya dönücem, o zaman deneyip size yazacağım. Çok sağolun.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri