9 V'u 3 volta düşürmek

sekil3.16.gif

şeklinde bir devre buldum ama bu 6.2 v a düşürmek için hesaplarınıda vermiş ama benim açımdan eksik olan iki nokta var birincisi 3 v'a düşürmek diğeri ise akımı ayarlamıyacağım pilden gelen işimi görür. Acaba aranızda bu devre şemasında VL=3 V için RS, C ve Iz hesabı yapabilen varmı var ise tam işimi görecek devre olur. Tekrar teşekkürşer...

Not: Umarım resimdeki site ismi sorun teşkil etmez...

Çok daha basit ve neredeyse en az maliyetile yapabileceğiniz bir devre önermiştim. 9 voltu bir tek direnç ve bir Zener ile basitçe yapabilirsiniz. Sadece zener diodu devreye seri bağlayacaksınız. Bu sayede zener diod üzerinde 6 volt düşerek 9 voltu size 3 volt olarak verecektir. Ancak siz saat bağlıyacağım dediğiniz için bukadar güçsüz bir devre öneriyorum size.

Bu paylaşmış olduğunuz devrenin akımı son derece yüksektir. Bu devredeki direnç hesapları son derece fazla akım çekilerek yapılmış. Kuvvetli bir adaptör yerine son derece basit bir adaptör ile önerdiğim şekilde yapabilirsiniz.

iki ad pil birleştirii iseniz 3w olur bu da işinizi görür umarım

Bu arada üyemiz zaten pillerden kurtulmak istiyor.

Çok daha basit ve neredeyse en az maliyetile yapabileceğiniz bir devre önermiştim. 9 voltu bir tek direnç ve bir Zener ile basitçe yapabilirsiniz. Sadece zener diodu devreye seri bağlayacaksınız. Bu sayede zener diod üzerinde 6 volt düşerek 9 voltu size 3 volt olarak verecektir. Ancak siz saat bağlıyacağım dediğiniz için bukadar güçsüz bir devre öneriyorum size. .....

Direncin kaç ohm olması gerektiğini söylerseniz sorun tam anlamı ile çözülür. Bu kadar uğraştırdığım için kusura bakmayın...

6.2 v zener buldum; şimdi tam olarak ne yapmam gerekir....

Son düzenleme:
Direncin kaç ohm olması gerektiğini söylerseniz sorun tam anlamı ile çözülür. Bu kadar uğraştırdığım için kusura bakmayın...

6.2 v zener buldum; şimdi tam olarak ne yapmam gerekir....

1k yada 2k2 olabilir. 6.2 voltluk zener kullanarak 2.8 volt elde edebilirsiniz. Uğraştırmadınız, Rica ederim.

2.8 olacağını biliyorum; deniyeceğim olaz ise bakacağım sordum yok :( küçük şehirler işte

1k direnç ve 6.2 v zener diyot seri bağlanınca gayet iyi çalıştı. Yardımlarınız için tekkürler...

en basıt kuçukşehırdeyım dıyorsun 8 adet dıyotu serı bağla yaklaşik 3.3 volt çıkış alırsın her dıyot 0.7 volt duşurur

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri