60v elektrikli motor beynine 72v akü takmak

Evet bos konusuyorsunuz.

Bir akuyu sicak su ile isitin. O aku patlarsa deneyen arkadasa yazik olur. O kadar ups odası gordum hepsinde sogutma sistemi var. Hatta cok profesyonel aku sarj sistemlerinde aku sicakligi kontrol altinda tutmak icin sensor vardir. Aşırı isinma olursa sarji keser.

Bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip.
Aküyü ısıtın dedikte sanırsın ki altında ateş yakın demişim :)
30-35 derece sıcak suya konduğunda akü iç sıcaklığı 20 dereceyi bile bulmaz.
Yüzlerce akü şarj ettim. Yenileme yaptım. Daha birinin sıcaktan patladığını görmedim.
Aküler aşırı sıcakta bozulur. Bozulma sebebi ise sülfürik asitin bozulmasıdır.
O sizin söylediğiniz çok profesyonel şarj cihazları kaç amper veriyor birde onun araştırmasını yapın isterseniz.
Bizim burada verdiğimiz 12 volt 1 amperlik şarj cihazı.
Ups odaları zaten soğutulmak zorundadır. Aşırı ısıdan dolayı aküler bozuluyor.
ups ler kaç watt akım çekiyor kim bilir 5 kw nın altında değiller sanırım.
Sizin o gördüğünüz odalar çok yüksek kw çeken sistemlerdir.

gurup akü ile tek aküyü karıştırma, ikisi de kraldır , amper çekme olayını biraz daha araştırmanı tavsiye ederim. birleşik kaplar olayı gibi bir şey yanılmıyorsam. voltajı dengeleyen akmasını sağlayan şey kapasite sanırım anladın.
Hocam bu volt konusu ayrı bir konu benim bahsettğim şey amper için.
Aküler üzerinde voltaj bir birini tamamlar bu doğrudur.
Ancak amper bir birini tamamlamaz.

Hadi benim dediğim yanlış olsun diyelim.
5 akülü bir sistemde aküler bittiğinde tek tek akülerin amperlerini ölçünüz.
Göreceksiniz ki her akünün amperi farklı farklı
eğer ki sistem üzerinde amperler bir birini tamamlamış olsa idi.
Her akünün amperi eşit çıkması gerekir.
peki öyle olmadığına göre
Benim söylediğim şeyin neresi yanlış söyleyebilirmisiniz acaba?

Sanayi deki oto tamircisine sorsan.
Marş basmıyor usta diye sorsanız.
size vereceği cevap : Aküye biraz sıcak su dök olur :)
Daha ne söyleyeyim ben :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
beyin buradaki dalgalanmayı önlüyor, akünün(lerin) ömrünün kısalmasını verimin düşmesini engelliyor, farkında değilsin belki ama diğer aküler daha hızlı boşalıp işlevini yitiriyor. sanayi işi sıcak su olayını ben de biliyorum, anlık çözümdür ve her zaman işe yarar diye bir kural yoktur, bilinçsiz bir şekilde yaparsan sonuçlarını tahmin edebilirsin. ve ben sanayideki usta değilim. sanayideki usta kadar da usta değilim.

beyin buradaki dalgalanmayı önlüyor, akünün(lerin) ömrünün kısalmasını verimin düşmesini engelliyor, farkında değilsin belki ama diğer aküler daha hızlı boşalıp işlevini yitiriyor. sanayi işi sıcak su olayını ben de biliyorum, anlık çözümdür ve her zaman işe yarar diye bir kural yoktur, bilinçsiz bir şekilde yaparsan sonuçlarını tahmin edebilirsin. ve ben sanayideki usta değilim. sanayideki usta kadar da usta değilim.
Hocam kimsenin bilgisini küçümsemek değil burada ki amacımız.
Bilgi paylaşımı.
Her yerde aynı bilgiler var zaten.
İnsanlar bakıyorlar. Bu bilgilere
Daha önce deneyip çözüm bulamadığı konu gördüğünde ona bakmıyor.
Sonra değişik bir fikir ortaya atılmış ...
Bakıyor kendisince daha önceki deneyimlerini de işin içine katarak.
Kendisince bir şeyler yapıyor.
İlla ki benim dediğimi yapın da diye de ısrar etmiyorum.
İlla ki benim dediğim doğru bunu kabul edin de demiyorum.
Herkes deneyip görecektir.

iki adet aküyü al seri bağla ve ölçümlerini yap seri bağlantıda hem volt hemde amper artar... paralel bağlantıda voltaj ve amper sabit kalır ... matematiksel olarak hesap yapma bence ölçü aletini kullandığın zaman ne demek istediğimi anlayacaksın :)

bilmiyor; bilmediğini de bilmiyor ve doğruyu bi tek kendisinin bildiğini zannediyor.

mahlası değişse de zihniyet değişmiyor.

@izmirli_m

Bu konu hakkında ve diğer konular hakkında bilip bilmeden yanlış bilgi veriyorsunuz.
Hadi bilen adam sizi takmıyor zaten, ama bilmeyen biri dediğinizi yaparda maddi zarara uğrar ise daha kötüsü kendine zarar verir ise bu vebal ile nasıl yaşayacaksın?Bu resmen kul hakkına girer.

@izmirli_m

Bu konu hakkında ve diğer konular hakkında bilip bilmeden yanlış bilgi veriyorsunuz.
Hadi bilen adam sizi takmıyor zaten, ama bilmeyen biri dediğinizi yaparda maddi zarara uğrar ise daha kötüsü kendine zarar verir ise bu vebal ile nasıl yaşayacaksın?Bu resmen kul hakkına girer.
Merak etmeyin zaten beni anlayanlar anlıyor :)
Ve söylediklerimin doğru olduğunu da biliyorlar.
Cevap dahi yazmıyorlar çünkü bu konunun bilinmesini dahi istemiyorlar :)
Siz kendi doğrularınıza o kadar inanmışsınız ki!!!
Ben konuyu burada kapattım.
Cevaplarınızın benim için bir önemi yoktur.

Çok teşekkür ederim. Aküleri evin içerisinde sıcak suda şarj etme fikri kafama yattı. 5 akü tek tek epey zaman alır sanırım ama yapabilirim. Önerdiğiniz cihaz vidalı aküye uygun mudur? Bu cihazla evin içerisinde seri bağlantılı şekilde şarj edebilir miyim?
Bu cihaz ile tek tek şarj edeceksiniz.
Seri bağlı olarak değil.
Aküleri tek tek söküp bu şarj cihazı ile en az 12 saat şarj etmeniz gerekiyor.
Akü şarj cihazı başlığı uymuyor ise kabloyu kesip artı ve eksi uçlarını bulup akülere bağlayabilirsiniz.
Bu söylediğim işlem aküleri canlandırma işlemidir.
Normal şarj ile karıştırmayın.
Önerilerimin tamamı bir akünün yeniden performans artışını sağlamakla ilgilidir.
Akü üretimi sırasında hazırlanan akü içindeki elektrolit sıvısı 20-25 derecede hazırlanır. Ona görede şarj işlemi uygulanır.
Soğuk havalarda elektrolit sıvısının ısısı düştüğü için şarj kapasitesi düşer.
Benim anlattığım olayın kendisi elektrolit sıvısının ısı değerini bulup şarj kalitesini arttırmak için bu önerilerde bulunuyorum.

Bu cihaz ile tek tek şarj edeceksiniz.
Seri bağlı olarak değil.
Aküleri tek tek söküp bu şarj cihazı ile en az 12 saat şarj etmeniz gerekiyor.
Akü şarj cihazı başlığı uymuyor ise kabloyu kesip artı ve eksi uçlarını bulup akülere bağlayabilirsiniz.
Bu söylediğim işlem aküleri canlandırma işlemidir.
Normal şarj ile karıştırmayın.
Önerilerimin tamamı bir akünün yeniden performans artışını sağlamakla ilgilidir.
Akü üretimi sırasında hazırlanan akü içindeki elektrolit sıvısı 20-25 derecede hazırlanır. Ona görede şarj işlemi uygulanır.
Soğuk havalarda elektrolit sıvısının ısısı düştüğü için şarj kapasitesi düşer.
Benim anlattığım olayın kendisi elektrolit sıvısının ısı değerini bulup şarj kalitesini arttırmak için bu önerilerde bulunuyorum.

Tartışmadan bağımsız olarak elektrikli motorlarla ilgili faydalı bilgi sağlayan kişi sayısı çok az ve sizin bu anlamda paylaşımlarınızı faydalı ve bilgilendirici buluyorum. Foruma kayıt olmadan önce sizi okudum hep. Teşekkür ederim sorularımın cevabını aldım sayenizde.

Tartışmadan bağımsız olarak elektrikli motorlarla ilgili faydalı bilgi sağlayan kişi sayısı çok az ve sizin bu anlamda paylaşımlarınızı faydalı ve bilgilendirici buluyorum. Foruma kayıt olmadan önce sizi okudum hep. Teşekkür ederim sorularımın cevabını aldım sayenizde.
Ben teşekkür ederim.
Bir faydam dokundu ise ne mutlu bana.
Evet benim verdiğim bilgiler bazı kişiler tarafından kabul görmeyen fikirler.
Bu konularda cevap yazdığımda baya bir laf sokma işlemine tabi tutuluyorum :)
Ben kendim deneyip uygulamadığım hiç bir işlemi tavsiye etmem.

Merhaba.Bu gün dediğinizi bizzat yaptım.48v motora,5’nci aküyü taktım, ve sonuç beyin 60v yerine,72v gördü.Ben de motoru çalıştırmadım,yanmasın diye.Bir yerde yanlış yapmış olabilirim mi?

Ekli dosyalar

• 21E21685-D50B-41FD-8F3D-0025EB509316.jpeg
    21E21685-D50B-41FD-8F3D-0025EB509316.jpeg
    397.4 KB · Görüntüleme: 15
  • 91D50611-FBAC-49A1-9A60-3797565DA695.png
    91D50611-FBAC-49A1-9A60-3797565DA695.png
    2.4 MB · Görüntüleme: 15
Merhaba.Bu gün dediğinizi bizzat yaptım.48v motora,5’nci aküyü taktım, ve sonuç beyin 60v yerine,72v gördü.Ben de motoru çalıştırmadım,yanmasın diye.Bir yerde yanlış yapmış olabilirim mi?
beyin iç yapısını özelliklerini bilmeden bir şey söylemek çok zor. denemek senin elinde, sonuçlarına katlanmakta senin tasarrufun, ne diyeyim deneyebilirsin sorumluluk sana ait.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri