60v elektrikli motor beynine 72v akü takmak

hayır sadece 6. aküyü bir aküye paralel olarak bağlayacaksınız.
Yani bir akü seçin ve o akünün artısı ile artısı - eksisi ile eksisini bağlayın.
hepsi bu kadar.

teşekkür ederim hocam. diğer konularda aküler hakkında faydalı önerilerinizi okumuştum. konuma yazmanıza sevindim. acaba üstteki soruma siz bir şey yazabilir misiniz? Adana'da yaşıyorum hava o kadar soğuk olmuyor fakat menzil sıkıntım var yinede. Motorumla bazen 30km üstü gitmem gerekiyor ve bunu sağlamak için aküleri yaz ayındaki performansına çıkartmam gerekiyor 1 günlüğüne. Nasıl bir yol izleyebilirim?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
teşekkür ederim hocam. diğer konularda aküler hakkında faydalı önerilerinizi okumuştum. konuma yazmanıza sevindim. acaba üstteki soruma siz bir şey yazabilir misiniz? Adana'da yaşıyorum hava o kadar soğuk olmuyor fakat menzil sıkıntım var yinede. Motorumla bazen 30km üstü gitmem gerekiyor ve bunu sağlamak için aküleri yaz ayındaki performansına çıkartmam gerekiyor 1 günlüğüne. Nasıl bir yol izleyebilirim?
Daha önce böyle bir konu vardı. orada da yazmıştım.
Akülerin yerlerini değiştirmek.
Aküleri tek tek şarj etmek.
Aküleri sıcak suyun içine koyarak veya üzerine sıcık su dökerek.
Yada aküleri oda sıcaklığında bir yerde tek tek şarj ederek. Daha iyi verim alabilirsiniz.
Birde akülerin amperlerini tek tek ölçün içlerinde düşük amperli olanlar var ise bunların kapaklarını açıp 10 milim kadar şırınga ile saf su ekleyip bir saat beklettikten sonra tekrardan şarj ederseniz akü canlanır. Yalnız su miktarını her göz için eşit olacak şekilde eklemeniz gerekiyor.

Yanlis bilgi vermeyin!

Bir akuye paralel baglayin kalan 5 akunun cani ciksin. Oh ne guzel.
hiç bir şey olmaz . :)
Kalan 5 aküde sorun çıkmaz.
Aküler zaten eşit ise sorun yaşatmaz.

hiç bir şey olmaz . :)
Kalan 5 aküde sorun çıkmaz.
Aküler zaten eşit ise sorun yaşatmaz.

Iki akuyu paralel baglayinca esitlik nerde kalıyor soylermisiniz? Sarj aleti bu akuleri neye gore sarj edecek? Paralel akulere goremi yoksa diger yalniz kalan akulere goremi?

Daha önce böyle bir konu vardı. orada da yazmıştım.
Akülerin yerlerini değiştirmek.
Aküleri tek tek şarj etmek.
Aküleri sıcak suyun içine koyarak veya üzerine sıcık su dökerek.
Yada aküleri oda sıcaklığında bir yerde tek tek şarj ederek. Daha iyi verim alabilirsiniz.
Birde akülerin amperlerini tek tek ölçün içlerinde düşük amperli olanlar var ise bunların kapaklarını açıp 10 milim kadar şırınga ile saf su ekleyip bir saat beklettikten sonra tekrardan şarj ederseniz akü canlanır. Yalnız su miktarını her göz için eşit olacak şekilde eklemeniz gerekiyor.

Çok teşekkür ederim bilgiler için. Sizi çok yormadan bazı sorularım olacak lütfen mazur görün.

1: Aküleri tek tek şarj etmek için hangi şarj aletini önerirsiniz?
2: Akü amperlerini ölçerken hangi şarj seviyesinde en doğru sonucu alırım.
3: Akü amperlerini hangi cihazla ölçmemi önerirsiniz?
4: Sıcak su dökme işlemini şarj etmeden önce mi yoksa şarj ettikten sonra mı yapmalıyım? Sıcak su dökme işlemi için miktar ne olmalı? 2.5 litre su dökmek yeterli olur mu.

Tekrar mazur görün saat geç oldu ama uygun bir saatte cevap verseniz çok memnun olurum.

Aküleri seri yada paralel bağlarsanız. Her akü bağımsız bir şekilde
Iki akuyu paralel baglayinca esitlik nerde kalıyor soylermisiniz? Sarj aleti bu akuleri neye gore sarj edecek? Paralel akulere goremi yoksa diger yalniz kalan akulere goremi?
Her akü kendi içinde bağımsız haraket eder.
Aküleri seri yada paralel bağladınız diye hepsi tek bir akü oldu gibi hareket etmezler.
Bunlar hep yanlış bilgi :)

Çok teşekkür ederim bilgiler için. Sizi çok yormadan bazı sorularım olacak lütfen mazur görün.

4: Sıcak su dökme işlemini şarj etmeden önce mi yoksa şarj ettikten sonra mı yapmalıyım? Sıcak su dökme işlemi için miktar ne olmalı? 2.5 litre su dökmek yeterli olur mu.

Tekrar mazur görün saat geç oldu ama uygun bir saatte cevap verseniz çok memnun olurum.
https://urun.n11.com/yedek-aku-ve-s...V2ON3Ch0olwdYEAQYASABEgIS__D_BwE&gclsrc=aw.ds

https://urun.n11.com/elektrik-olcum-cihazlari/aku-test-cihazi-12v-analog-nora-P368096567
Önce aküleri ısıtın sonra şarj edin. yada aküler sıcak suyun içinde kalsın o şekilde şarj edin. fark etmez. 30-35 derece sıcak suyun içinde beklerken şarj edilebilir.

Aküleri seri yada paralel bağlarsanız. Her akü bağımsız bir şekilde

Her akü kendi içinde bağımsız haraket eder.
Aküleri seri yada paralel bağladınız diye hepsi tek bir akü oldu gibi hareket etmezler.
Bunlar hep yanlış bilgi :)

Once seri ve paralel devreleri ogrenin sonra forumdaki arkadaslara bu bilgiyi aktarin.

Iki paralel bagladiginiz akunun gucu artacak ama diger 5 aku bu paralel akulere yetismek icin enerjiyi yoktan var edecek yada paralel evrenden enerji cekecek

Bir ucuncu alternatif o enerjiyi siz konu sahibi arkadasa temin edeceksiniz. Yazik yaa bos bos bilgilerle soru soran arkadaslarin kafasini bulandırıyorsunuz. Bari bilmiyorsunuz birde bunu kabulde etmiyorsunuz etmediginiz gibi bu arkadaslqri yanlis yonlendirerek hakkina giriyorsunuz.

Aküler şarj esnasında voltajını ölçtüğünde 15 volt gösterdiğinde aküler dolmuş sayılır.

Once seri ve paralel devreleri ogrenin sonra forumdaki arkadaslara bu bilgiyi aktarin.

Iki paralel bagladiginiz akunun gucu artacak ama diger 5 aku bu paralel akulere yetismek icin enerjiyi yoktan var edecek yada paralel evrenden enerji cekecek

Bir ucuncu alternatif o enerjiyi siz konu sahibi arkadasa temin edeceksiniz. Yazik yaa bos bos bilgilerle soru soran arkadaslarin kafasini bulandırıyorsunuz. Bari bilmiyorsunuz birde bunu kabulde etmiyorsunuz etmediginiz gibi bu arkadaslqri yanlis yonlendirerek hakkina giriyorsunuz.
Arkadaşım ben verdiğim bilginin sonuna kadar arkasındayım.
paralel bağlanan iki akünün amperi eşit kalacak. Ancak ben bunu bir türlü anlatamıyorum.
Ah değeri artacak. amper sabit kalacak :)
Bu ah değeri ile amperi çok karıştırıyorlar :)

https://urun.n11.com/yedek-aku-ve-s...V2ON3Ch0olwdYEAQYASABEgIS__D_BwE&gclsrc=aw.ds

https://urun.n11.com/elektrik-olcum-cihazlari/aku-test-cihazi-12v-analog-nora-P368096567
Önce aküleri ısıtın sonra şarj edin. yada aküler sıcak suyun içinde kalsın o şekilde şarj edin. fark etmez. 30-35 derece sıcak suyun içinde beklerken şarj edilebilir.

Çok teşekkür ederim. Aküleri evin içerisinde sıcak suda şarj etme fikri kafama yattı. 5 akü tek tek epey zaman alır sanırım ama yapabilirim. Önerdiğiniz cihaz vidalı aküye uygun mudur? Bu cihazla evin içerisinde seri bağlantılı şekilde şarj edebilir miyim?

Aküler elektronik devre mantığı ile hareket etmezler.
Bu akülerin çalışma prensibi sizin bildiğiniz elektronik devre mantığı gibi değil.
Benim yanlış bilgi verdiğimi iddia ediyorsunuz. Bu sizin iddianız.
Bir sürü soru soruluyor aküler ile ilgili. Demek ki şimdiye kadar anlatılanların hepsi başarısız ki yeniden soruluyor.
Ben doğrusunu anlatıyorum.
Deneyenler göreceklerdir. Kim doğru söylüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri