6030 m Sigorta attırıyor Rezistans arızalı olabilir mi?

kk2144

Üye
Merhabalar,

6030 m makinem ön yıkamasız programda çalışmaya başladıktan kısa süre sonra sigortayı attırıyor. Attırdığı sigorta bağlı olduğu prizin sigortası değil. Ya ana sigorta ya da kaçak akım sigortası onu tam bilmiyorum.
Sigorta atınca kaldırıyorum çalışmaya başlıyor 1-2 dk sonra tekrar atıyor. Biraz bekleyip sigortayı kaldırınca 5-6 dk sonra atıyor. Suya baktığımda ısındığını görüyorum. Rezistansı ölçtüm 27 ohm gösteriyor. Bir arkadaşım belli bir ısıya gelince arza kaçak oluyor ondan attırıyor dedi.
Boru tipi rezistans var üstündeki numara 18 5813 00 00.
bi usta da telefonda o parça arıza yapmaz yanlışın var dedi
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Bulaşık makinanızda sigorta atma riski olan malzemeler şunlardır.
1:parazit filitresi
2:yıkama motorunuz
3:rezistansınız
4kablo ağacınızın hasarı.
yukarıda belirttiğin 4 noktayı gözlemleyin mutlaka soruna ulaşacaksınız.
kolay gelsin

hocam yardımınız ve cevabınız için teşekkürler.

birşeyi yazmayı unutmuşum.
rezistansın kablolarını ayırıp makineyi çalıştırdım makine soğuk su ile yıkama yaptı.
sigorta atmadı bu durumda sizin belirttiğiniz diğer maddeler sağlamdır diyebilirmiyim?

bir soru daha.
rezistansı dışarıda voltaj vererek deneme imkanı var mıdır? zira kendisini söktüm şuan elimde yani.

teşekkürler..

hocam yardımınız ve cevabınız için teşekkürler.

birşeyi yazmayı unutmuşum.
rezistansın kablolarını ayırıp makineyi çalıştırdım makine soğuk su ile yıkama yaptı.
sigorta atmadı bu durumda sizin belirttiğiniz diğer maddeler sağlamdır diyebilirmiyim?

bir soru daha.
rezistansı dışarıda voltaj vererek deneme imkanı var mıdır? zira kendisini söktüm şuan elimde yani.

teşekkürler..
Rezistans patlak ; makina suyu ısıtmıyor ; makina kendi kendine olsun buna da şükür ne yapalım soğuk suyu da bulamayan var diye yıkamaya devam ediyorsa sizin makinanın teknolojisi baya eski kanımca ; gerçi ne modeline ne markasına bakmadım :)
EDİT : Çok da eski değilmiş ; insan bir sensör koymaz mı su ne alemde diye ya :)

Rezistans patlak ; makina suyu ısıtmıyor ; makina kendi kendine olsun buna da şükür ne yapalım soğuk suyu da bulamayan var diye yıkamaya devam ediyorsa sizin makinanın teknolojisi baya eski kanımca ; gerçi ne modeline ne markasına bakmadım :)
EDİT : Çok da eski değilmiş ; insan bir sensör koymaz mı su ne alemde diye ya :)

cahilliğime verin ama bu rezistans sağlam mı demek?

Estağfurullah öyle demek istemedim ; rezistansın patlak olması bir ihtimal ; şu ihtimaller de var :

ARÇELİK - BEKO BULAŞIK MAKİNASI SU ISITMIYOR.

parlatıcı kutusunun arka kısmında bulunan kırmızı parçanın kablolarını çıkartıp devre dışı bırakın ve bi deneme yapın.

boru tipi ısıtıcıyı meger ile ölçüp sağlam olduğunu gördük zira omajı hiç azalmıyordu. sonra başka bir ısıtıcı buldum çıkmaydı ama sağlamdı. onu taktım. daha önceden 5-6 dk sonra atan kaçak akım rolesi, makineyi çalıştırdıktan 10 sn sonra atmaya başladı. kendi ısıtıcımı taktım yine 10 sn sonra attı. ısıtıcıyı ayırdım yine 10 sn sonra attı. parazit filtresini ayırdım yine 10 sn sonra attı. kaçak akım rolesi mi sorunlu diye 65 tl ye siemens kaçak akım rolesi aldım değiştirdim yine 10 sn sonra attı. bu arada bizim evin girişi monofaz değilmiş trifazmış onuda öğrenmiş olduk.
parlatıcının arkasındaki kırmızı parçayı henüz bypass edemedim. yarın birde onu deneyeceğim. kablo ağacına menteşe kısmına kadar gözle baktım sertleşmemiş sağlam gibi gözüküyordu. yıkama motoru ile ilgili ne yapmam gerek onu da bilmiyorum açıkçası. başka bir fikri olan varsa yardımlarınızı esirgemesin lütfen.
şimdiden teşekkürler.

Hocam sorun neymis? 6 yıl olmuş ama benzer sorunu yaşıyorum ne olabilir sorun?

merhaba mesajınızı şimdi gördüm, inşallah geç olmamıştır.
bendeki sorun makine tabanındaki su taşma süvicinden kaynaklıydı.
kaçak akım rölesini attırıyordu.
ama giriş filtresinden olma durumu da sık yaşanıyor.
su taşma süvicini bir iptal edip deneyebilirsiniz.
inşallah yardımı olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri