5 saniyede bir yön değiştirme Yardım...

Arkadaşlar öncelikle herkese teşekkürler... Yapmak istediğim aşağıdaki videoda var.. Sizce bunu nasıl sağlayabiliriz??

Tank makina otomatik halı yıkama makinası | İzlesene.com

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tasınacak agırlık nedır ? Sıstemı anlatırsan daha cok yardımcı olurum
ıstersen sana plc programı da yazarım bu ıcın

Benim verdiğim örnekteki sistemin benzeri. her iki tarftada hareketli sistem üzerinde sınır anahtarı var. Hareketli kısımın güç aktarımı sağ taraftaki fotoda görülüyor. Elektrik sistemi zor olmasa gerek. Yalnız burada düşük deviri redüktör grubuyla yapmak yerine sürücü kullanmak daha ekonomik olacak diye düşünüyorum. Hareketli kablo kanal sistemide güzel dizayn edilmiş. Güzel bir video teşekkürler.
Sistemin emniyetini sadece iki sınır anahtarına bağlamak doğru olmayacaktır lastik tekerlerin güzergahına daha ileriye birer tane sınır anahtarı yada sensör koymak uygun olacaktır.
Bu kadar basit sistem için PLC uygun olmayacaktır.

Yıkama fırçalarındaki hareketin aktarımı rediktör sisteminin kesiti;

Son düzenleme:
Teşekkürler electroniceng... Videoyu izlediysen buna benzer bi sistem yapıcam.. Yine aynı amaçlı olacak.. Ağırlık tekerler üzerinde oldugu için pek hissedilmeyecek ama fırçaların halıya sürtünmesinden dolayı biraz fazla bi kuvvet uygulamak gerekecek... sistem çok hızlı hareket etmeyeceği için 0.5 hp-1 hp arasında bi motorun devrini düşürüp torkunu artırarak ileri geri hareketini sağlamaya çalışacağım... Asenkron motor haricinde bu amaca uygun hangi motor olabilir...

Makina19 çok teşekkürler abicim... İlgilenip zaman ayırdıgın mesajın her yerinden belli :)) bunu mekanik olarak yapsak daha mantıklı olur gibi şimdi aklıma bi sistem geldi resmini çizip eklemeye çalışacağım... Yürüyen bandın motorundan zincir vasıtasıyla gücü aktarıp yönünü değiştirdikten sonra biraz sonra çizeceğim (çizmeye çalışacağım :) bi sistemle sağa sola hareket ettirmeye çalışacağım... Tekrar teşekkürler

Bi parça çizmeye çalıştım... zincirin üst tarafı farklı alt tarafı farklı yöne döndüğü için, zincire sabit takılı olann parça, hareket edecek kutudaki parcalara denk gelince sistem harekete geçeçek. zincirde sabit olan parça aşagıya döndüğü zamanda diğer tarafa hareket edecek... umarım kendimi ifade edebilmişimdir :)) Fikirlerinizi bekliyorum

Bi parça çizmeye çalıştım... zincirin üst tarafı farklı alt tarafı farklı yöne döndüğü için, zincire sabit takılı olann parça, hareket edecek kutudaki parcalara denk gelince sistem harekete geçeçek. zincirde sabit olan parça aşagıya döndüğü zamanda diğer tarafa hareket edecek... umarım kendimi ifade edebilmişimdir :)) Fikirlerinizi bekliyorum

Şekildekine benzer bir mekanizma hayal ediyorsun ancak düşündüğün zincire binecek yük çok fazla en az iki tane yıkama motorundan bahsediyoruz. Bu şekilde yapman imkansız ayrıca yükseklik farkı oluşacak yıkama motorlarının uçlarının halıya olan mesafesi sabit olmalı.
Bunu asenkron motorla yapabilirsin step motorlada olabilir. Elektrikçi arkadaşların desteği lazım. Devir yönü değişimini mekanik olarak yapmayı unut arkadaşım ekonomik olmaz senin için.

Resimde eklemeyi unutmuşum bu zincirler kutu şeklindeki cismi tutmayacaklar.. bu kutu ray üzerinde gidip gelecek... zincire takılı olan metal kutu üzerindeki metale gelince kitlenecek ve sistemi hareket ettirecek... Zinciri kasnakla birleşmeden önce " < " küçüktür işaretine benzer şekilde yaptımki, kutu buraya geldiği zaman zincir aşağıya doğru inip sistemden kurtulacak.. Makine19 görüşlerini çok dikkate alıyorum düşündüklerini söylerrsen çok sevinirim.. Teşekkürler

Resmini Tekrar çizmeye çalıştım umarım dahada anlaşılır olmuştur yorumlarınızı bekliyorum

Resmini Tekrar çizmeye çalıştım umarım dahada anlaşılır olmuştur yorumlarınızı bekliyorum

İyi (hassas) bir dizayn ile gerçekleştirilmesi mümkün. Parçaların buluşmasındaki vuruntuyu minimuma indirgemek için üzerlerine kauçuk monte edilebilir. Pek ekonomik bir çözüm gibi görünmüyor böylesi nemli ve ıslak bir mahalde bence iyi bir çözüm değil.
Kramayer dişli ve elektriksel devir yönü değişmi daha uygun. Mevcut uygulamalarda zaten bu şekilde.
KramayerDisli_Normal.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri