Dc motor Yön Kontrol Devresi ( sağa sola dur başlat)

LoNqInG

Üye
Selam arkadaslar bana dc motor yön kontrol devresi lazım forumda baktım bi kaç tane buldum ama ya istediğim gibi değil yada link ölü ve ilgilenilmemiş. bana dc motor yön kontrol devresi verebilecek olan var mı ?

sağa dönüş butonu
sola dönüş butonu
durdurma butonu
baslatma butonu

pic16f84 ile kodlanacak ( mümkünse .hex uzantısı gerek)

isis ve ares dosyasını verebilecek olursanız sevinirim.
yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler

sorduğun soru çok basit, biraz nette araştırma yaparsanda kaynak bulursun ve bulduğun kaynaklardan kodları kendin yapmayı denesen kendin için çok faydalı olur....

arkadaşım çok iyi yazmışsın ancak bu şekilde bir iş öğrenemezsin . devre çok basit biraz daha siteyi karıştır bulursun . . hex dosyasına gelince asm olarak yaz mplap ile hex e çevir hem ileride işine yarar .

yapmak istediğniz devre h-bridge ile yapılabilir forumda h-bridge diye aratabilirisiniz.

normal buton ile falan yapılmazmı bu ya illa pic yazılımımı gerek ? ( Acemiyim de ) :)

anahtar ,role ve pot ıle cok rahat yapabılırsın

L293B veya L293D driverları kullanarak motorun yönün ve hızını değiştirebilirsin
yön değiştirirken akım yönünü değiştirir hız değişikliğini de pulse width modulation (pwm) ile yapar.
içinde iki tane H-bridge var iki motoru birbirinden bağımsız kontrol edebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri