5 Eksenli Robot Kol İçin Servo Motor Seçimi

Mrİnn

Üye
Arkadaslar başlıkta görüldüğü gibi bitirme projem için bir robot kol yapmak istiyorum.Su anda robot kol için ccs c de program arayuzunu yazmak için ugrasıyorum fakat daha para ile ilgili problemlerim oldugu için motorları alamadım.En azından sizlerle tartısıp belki eski tecrubeleri olan kişiler bana su motoru alırsan boyle faydanların olur veya su motoru alırsan en azında malıyetını belırlı bır mıktarda azaltırsın gıbı tavsıyelerı olabılır dıye dusundum.Sitede aradıgım kadarıyla belırlı baslıklar acılmıs fakat yorumlar farklı konulara dagılmıs genelllıkle.Yapacagım bu robot kolun kınetik,mekanik ve elektronik bilgilierini burda da paylasmak ıstıyorum.Sonucta buradan alınacak tecrubeli kısılerın bilgisi bizim gibi bu işlere yenı atılan hevesli ogrencılere yol gosterırı dıye umuyorum.

Kullacagım ana govde iskelet plastikten olacak.6 adet rc servo motor kullanacağım.En alttaki motor robot kolu yatay eksende dondurmek için,onun uzerındeki 2 motor ise robot kolu dikey eksende asagıya ve yukarıya hareket ettırmek ıcın,onun ustundekı motor(iki kol arasındaki motor) tutacağın kolunu ve arkasındakı kolu hareket ettırmek ıcın,ondan sonraki ise sadece tutacın kolunu asagıya yukarıya hareket ettırmek ıcın ve son servo motor ıse tutacakları acıp kapamak için kullanılacaktır.

Sizden benim için ve baskaları için yararlı olacak engın tecrubelerınızı onermenızı beklemekteyım.Tesekkurler

merhaba arkadaşlar ben de bitirme projesi olarak 6 adet servo motordan oluşan robot kol projesi aldım...kol;sağ-sol,aşağı-yukarı ve birde kolun ucunda tutma aparatı var.onun içinde bi servo kullanıcam ve onunda sağa sola dönmesi gerekiyor.birde kolun uç kızmında bilek harektei yapacak bi servo daha var o da ileri geri hareket edecek...bir de bu kol buton ile kontrol edilecek yani pıc kullanıcam bana yardım edermisiiz...kolun çizimleri ölçüleri herşeyi var sadece kontrol devresi kaldı...isterseniz çizimleri yüklerim...

projeyle ilgili bilgiler verebilirmisn

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri