4kW MPPT Converter

Ben tercih ettim. Ve faydasını gördüm. mosfet zaten 50-100 ns sonra iletime geçip atıyorum 5 mikrosn iletimde kalıyor. mosfetin internal diyotu palsın başında ve sonunda sadece 50-100 ns çalışıyor. bu aradaki güç kaybı ihmal edilebilir bir değer. daha sonra mosfet iletime geçince diyot zaten devreden çıkıyor.
Bir çok devrede mosfete paralel küçük bir şatki diyot daha kullanılıyor.

@kesmez Mosfetin içerisindeki diyodun 50ns üzerinde iletimde kalması, EMC açısından da büyük sorun yaratıyor. Buna ek çözüm paralelinde schottky diyot kullanımı yalnız bu da hem yer hem de ek maliyet demek. Bu yüzden ben tercih etmedim. Mükemmel iyinin düşmanıdır diye bir laf var literatürde...
Yapabilseydin eminim yapardın ama yapamazsın. Analog calisman lazım, mikrodenetleyici üstesinden gelemez.

@silvestir neden yapamıyor olsun ki. İşlemcilerin gelişmiş PWM blokları var artık, 1950'lerde yaşamıyoruz. Dead time verebiliyorsa bir PWM bloğu bu dediğinizi yapmanızın önünde bir engel yok. Bence sizin mikrodenetleyicilere bir göz atmanız gerekiyor. Anahtar kelime: complementary pwm.

Konvertörün yüksek çıkış voltajında diyot üzerinde fazla güç harcamıyor. Acak voltaj düştükçe diyot üzerinde harcanan güç yükseliyor. mesela 12 volt akü şarz ederseniz ısınma hatırı sayılır miktara ulaşıyor.

Olay dead time olayı değil. Onu islemci vermese sürücüler de veriyor zaten. Olay alt mosfeti bobini bosaltacak kadar açık tutarken diğer kanalın üst mosfeti açılmadan inhibit etmek. Ve olayın çok dinamik olduğu ve işlemcinin başka işleri de olduğu için bu iş saç yoldurur.
Konvertörün yüksek çıkış voltajında diyot üzerinde fazla güç harcamıyor. Acak voltaj düştükçe diyot üzerinde harcanan güç yükseliyor. mesela 12 volt akü şarz ederseniz ısınma hatırı sayılır miktara ulaşıyor.
12 voltta 4000w olmaz zaten hocam. Böyle sistemlerde watt değerini maksimum voltaj için veriyorlar

@kesmez yazımda okursanız çıkış akımının 45A ile limitlendiğini görürsünüz. Çıkış kısa devre anında bu akımın hemen hemen hepsi, diyottan akacaktır. 0.7A x 45 = 31W kayıp oluşumu söz konusudur. Senkron yapı kullanıldığında ki 200V'da TO247 pakette 4mOHm civarında mosfet bulmak mümkündür, 8.1W'a karşılık bir kayıp söz konusu olacaktır. Elbette daha iyi mosfetler bulmak mümkün ama bu sizin zenginliğinizle ilgili bir şeydir.

Burada atladığınız noktalar; mosfet içerisindeki diyodun trr'dan dolayı yapacağı kaybı es geçiyorsunuz, kullanacağınız ek driver yapılarında oluşacak kaybı es geçiyorsunuz, trr'dan kaynaklı daha fazla snubber kullanımındaki kayıpları es geçiyorsunuz. Bunları da ele aldığınıda 15-20W kazanç için, onca zahmete girmek ya da girmemek tercih nedenidir. Bu satışı olacak ürün olsa; kullanıcı 4kW'da oluşacak 15-20W'lık kayıptansa, güvenilir ve ucuz ürüne bakar.

Senkron doğrultmayı yeni öğrenmişim ya da bilmiyormuşum gibi davranmanızı da ayrıca anlamadım.

Olay dead time olayı değil. Onu islemci vermese sürücüler de veriyor zaten. Olay alt mosfeti bobini bosaltacak kadar açık tutarken diğer kanalın üst mosfeti açılmadan inhibit etmek. Ve olayın çok dinamik olduğu ve işlemcinin başka işleri de olduğu için bu iş saç yoldurur.

12 voltta 4000w olmaz zaten hocam. Böyle sistemlerde watt değerini maksimum voltaj için veriyorlar
Yaptığım ölçümlerde bu diyot üzerine (mosfet kullanmadan) 48 volt akü grubu için yaklaşık %2, 24 v akü için %4 , 12 volt akü için %8 güç harcandığını gördüm.

@silvestir benim bunları bilmemem mümkün mü sizce. Ve evet, işlemci ile bunların hepsini, hem de saç baş yolmadan, çok kolay şekilde yapabilmek mümkündür. 600-800kW gücünde sistemler üretiyoruz, hepsi de dijital kontrollü, çoğunda da senkron doğrultma dediğimiz yapılar mevcut. Saçlarımız da yerinde.

Şimdi gördüm, bobini boşaltacak kadar demişsiniz, sizin DCM, CCM ne demektir o konuda eksiğiniz var şimdi anladım. Her bobin röle bobini gibi boşalmak zorunda değildir.

Size anahtar kelimeleri veriyorum bunları bilmeden tartışmak olmaz; DCM, CCM, Complementary PWM.

Bir şeyi merak ettim.
buck konvertörün n kanal mosfetini sürmek için gücü nasıl sağlayacaksınız.
tlp250 benzeri bir driver mı kullanacaksınız.
bootstrap diyot ve kapasitörü ile yapabilirsiniz. Fakat bunun için yine 2. mosfete ihtiyacınız.

@kesmez ben yaptığım uygulamalarda bootstrap'ten olabildiğince uzak dururum.

Bu bahsettiğiniz, uygun bir işlemci için çok sıradan bir sorun.
1 Ghz+ frekanslardan PWM bölen , üzerindeki modülleri doğru konfigüre ettiğinizde kesmeler dahil tek bir satır kod çalıştırmadan bunu yapabilen işlemciler var.
Örnek olarak dsPIC'lerin SMPS serisi işlemcilerine bi bakın. dsPIC33fj64GS serisi mesela.

Ben Arduino micro ile 3 kanal 150khz yapıyorum. Senkronize buck yapmaya gerek yok. Ne kadar sade o kadar iyi. Öyle 1ghz filan iş artık aşırı profesyonel olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri