40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Yamyam hocam ben pcb yi bastım malzemeleri monte ediyorum.resimdeki dirençler kaç ohm olmalı?.
Ledleri 2K2 yapıyorum.
Ledlerin eski tip yani yüksek ışıklı olmayanlardan ise led dirençleri 2.2K yukardaki dirençler sıradan 10k ve 20k olacaktır.
Ledlerin parlak tiplerden ise led dirençleri takribi 22k ila 33k arası, yukardaki dirençler 5k ile 20k.

DÜZELTME:
En üstteki direnç 20k bir alttaki 5k veya 10k imiş.

Ledlerin eski tip yani yüksek ışıklı olmayanlardan ise led dirençleri 2.2K yukardaki dirençler sıradan 10k ve 20k olacaktır.
Ledlerin parlak tiplerden ise led dirençleri takribi 22k ila 33k arası, yukardaki dirençler 5k ile 20k.

DÜZELTME:
En üstteki direnç 20k bir alttaki 5k veya 10k imiş.
ledler yeni aldığım aşağıdakilerden. 22K -33K arası uygun değil mi?

https://tr.rsdelivers.com/product/k...-13gd-kingbright-568-nm-2-mm-yuvarlak/2292447

ledler yeni aldığım aşağıdakilerden. 22K -33K arası uygun değil mi?

https://tr.rsdelivers.com/product/k...-13gd-kingbright-568-nm-2-mm-yuvarlak/2292447
Yoh.
Bu ledler 10 MECİDİYE yani eski tip.
LED.png

Bu tür ledler için 2.2k civarı direnç takacaksın.
Önceki PPM de kullandığın ledler 500 mecidiye veya daha fazladır.
O tip ledlerde direnç daha fazla olur.

Tamam 2.2K takarım .
Bir sorum daha olacak.F/S wima 2.2uf diğeri 1uf mı yoksa o da 2.2uf mı olacak

Tamam 2.2K takarım .
Bir sorum daha olacak.F/S wima 2.2uf diğeri 1uf mı yoksa o da 2.2uf mı olacak
DIN standartlarına göre redresör devresindeki direnç 330-560 ohm arası ise 3.3uF tır.
2.2uF ı devre dışı bırakırsak FAST yani hızlı olur.
Dolayısı ile tekniğine uygunluk için (Eğer LM3915 lerin giriş empedansı doğru ise) 1uF sabit ERO takacaksın 2.2uF SW ile DIN olacak.
Yani SW te DIN/FAST modu.
Kişisel olarak estetik olsun ecik yavaş olsun dersen 2 tane 2.2uF bile kullanabilirsin.
Ben bazı PPM lerde fast için 470nF bile kullanmıştım.

DIN standartlarına göre redresör devresindeki direnç 330-560 ohm arası ise 3.3uF tır.
2.2uF ı devre dışı bırakırsak FAST yani hızlı olur.
Dolayısı ile tekniğine uygunluk için (Eğer LM3915 lerin giriş empedansı doğru ise) 1uF sabit ERO takacaksın 2.2uF SW ile DIN olacak.
Yani SW te DIN/FAST modu.
Kişisel olarak estetik olsun ecik yavaş olsun dersen 2 tane 2.2uF bile kullanabilirsin.
Ben bazı PPM lerde fast için 470nF bile kullanmıştım.
Teşekkür ederim

Yamyam hocam elimdeki 2.2uF tantal kondansatörlerin sayıları 2 adet PPM devresi için yetersiz kaldı.O nedenle besleme girişlerine sizin 4.7uF lardan kullansam olur mu?

Bir de kırmızı renkle işaretlediğim jumper olacak mı?Padler var ama üzerine jumper koymamışım ben.Çizimde mi padleri gereksiz koymuşum ,yoksa jumper olacak mı?

Ekli dosyalar

• ppmdevre.jpeg
    ppmdevre.jpeg
    377.6 KB · Görüntüleme: 8
  • PPM1.jpeg
    PPM1.jpeg
    119.5 KB · Görüntüleme: 8
Yamyam hocam elimdeki 2.2uF tantal kondansatörlerin sayıları 2 adet PPM devresi için yetersiz kaldı.O nedenle besleme girişlerine sizin 4.7uF lardan kullansam olur mu?

Bir de kırmızı renkle işaretlediğim jumper olacak mı?Padler var ama üzerine jumper koymamışım ben.Çizimde mi padleri gereksiz koymuşum ,yoksa jumper olacak mı?
Besleme dekuplajı için sana verdiğim 330nF ları bile kullanabilirsin.
Kırmızı JUMPER olmayacak.
Orada anormallik var.

NOT:
Yine dirençlerin gıçı başı oynuyo.
O gadar da dedim ki BÜKME APARATI al.

Bir NOT: daha.
Besleme girişlerindeki iki adet kondansatör 100uF a kadar elektrolitik bile olabilir. İdeal değer 47uF tur.

Son düzenleme:
Yamyam hocam kondansatörleri taktım.Besleme devresini trimpotlarla12V olarak ayarladım.Ama lm3915 ve lm 3916 ları takmadım.
Sizden direktifleri almadan voltaj da vermedim.Plaketin altını çöreklerden temizledim.

Yine dirençlerin gıçı başı oynuyo.
O gadar da dedim ki BÜKME APARATI al.
Evet onu ihmal ettim almadım ,ama her direnci aynı kalıpta büktüm.Ancak buradaki sorun deliklerin eşit mesafede delinmemiş olmasından da kaynaklandı.Matkap ucundan heralde kaydırıp durdu.Artık ilerideki projeler için temin ederim.

Ekli dosyalar

• P_20230224_162506_1.jpg
    P_20230224_162506_1.jpg
    207.8 KB · Görüntüleme: 6
DOT/BAR ve DIN/FAST switchlerini de taksan iyi olurdu.
Ayrıca sinyal girişi için de kablo lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri