4 Ayrı Su Motoru Kontrolü Ödevi Yardımı

wolflane

Üye
soru söyle :
4 tane su deposu var bunlar manuel olarak boşalmakta dolumları ise 4 aynı motorla yapılmakta

1. deponun motoru 3 kw

2. deponun motoru 2 kw

3. deponun motoru 7 kw

4. deponun motoru 5 kw

her depoda su seviyesi için üst ve alt seviye 2 adet sensör var

izin verilen kuvvet miktarı 10 kw bu değerin altında seviye düşen tank dolacak.
ancak sistem çalışırken her hangi bir motor devreye girerse girdiğindeki güç 10 kw yı aşacaksa bekleyecek diğer bir motor devreden çıkarsa o zaman girecek

kısaca hiç bir zaman yük 10 kw yı geçmeyecek

Not: bu soru pals ları ve set-reset devreleri konularında geldi

bu konuda yardımız dokunursa sevinirim

Kolay gelsin

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşım merhaba ben hakan nasılsın. bu ödevi veren ögretmen gercekten otomasyonu iyi bilen biri olsa gerek cünkü cok ögretici bir soru sormus bu problem üzerinde calısacagım.. inşallah en kısa zamanda cözecegime (tasarlayacagıma) istersen sende bir yerden başla takıldıgın kısımlarda sana yardımcı olurum. ödevine kendin ugrasmalısın takıldıgında yardım iste eger baslayamadınsa projenin resmini ciz bu sana kolaylık saglar

Bu problemi elinde bir plc varsa birçok şekilde çözebilirsin.Ben sana birkaç örnek vereyim ona göre sen geliştir.
1- kuyulara tek tek çalışma şartı yaz örneğin kuyu bir için birinci şart kuyu1,kuyu2 veya kuyu3 tektek veya hepsi birden gelme
2- Genel bütün kuyular için ortak genel şartlar oluşturarak bunu kuyulara uygulamak
Örnek olarak şart 1 kuyu1 tek
şart2 kuyu 2 tek
şart3 kuyu3 tek
şart4 kuyu4 tek
şart5 kuyu 1 ve kuyu 2
şart6 kuyu 1 ve 3 gibi

3- Plc ye matamatiksel işlem yaptırarak. kuyuları gücüne göre gelen inputlara rakamlar tanımlayıp gelen inputa göre toplama işlemi yaptırcan ve 10dan büyük olursa çalışmayan kuyular çalışmasın şartına bağlayacan

soruyu çözdüm ni hayet

ancak henüz matematik işlemlemlerine girmedik

hakan senin ilgine de teşekkürler

bir sorun daha tekrar üzerinden geçerken gerçi bu benim hatam biz cpu 222 kullanıyoruz eğitim icin onlarda 1 bayt sende i1.1 var bizde max. i0.7

Arkadaşım bence sen önce 4 girişli bir doğruluk tablosu yap ve her sütuna motorları yaz daha sonra her satırda aktif olan motor güçlerini kontrol ederek hangileri setlenmeli veya resetlenmeli önce bunu net olarak gör ve daha sonra set-reset komutlarıyla bunu yazmaya çalış. Ayrıca bu sorunun cevabı recep çetinin s7-300 kitabında var gerçi recep hoca biraz farklı mantık kurmuş ama temelde set-reset devresidir ve dediğim gibi tüm şartları görebilmen için bir tabloya ihtiyacın var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri