4 adet 18650 Pil ile LED ışık yapılabilir mi ?

Arkadaşlar merhaba.
Fotoğraf ve Video işleriyle uğraşmaktayım LED ışığa ihtiyacım var fakat fiyatlar çok pahalı.
Aşağıdaki ürünlerin tanesi ortalama 2250 tl ve bana 4 adet lazım ben de kendim yapmaya karar verdim.

Fakat teknik bilgilerde eksiklerim var ve sizlere danışmak istiyorum.

Öncelikle yapmak istediğim ışık RGB olacak ve bataryalı olması gerekli.
Batarya olarak da 18650 pil olduğunu düşündüm.

1 ışık için 1.5 metre maksimum 2 metre şerit led kullanacağım.
Ya da şerit led mi kullanmalıyım ? başka öneriniz var mı ? ışığı kumanda ile yönetebilmem gerekli.
Boyutun artmaması açısından maksimum 4 tane 18650 pil kullanmayı düşünüyorum.
4 Tane 18650 amper ve watt bakımından yetecek mi ?

4 Tane 18650pili seri bağlayıp, şarj devresi yapıp cihazın içine gömmek mi daha mantıklı,
yoksa 4lü pil yuvası alıp tak çıkar şeklinde kullanıp, pilleri haricen mi şarj etmek daha mantıklı ?

Markalardan çıkan tasarımlardan bir kaç örnek aşağıya bıraktım. Aşağı yukarı böyle yapacağım.
1610475277259.png
1610475144392.png
1610475053085.png

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam led konusuna tamamen yabancıyım ama şerit ledlerle alakalı şu sayfayı buldum.

https://diyot.net/serit-led-de-amper-hesaplama/

Buradan anladığım kadarıyla parlak ledlerin metresi 1.4 amper gibi akım çekiyor. 18650 bataryayla insanlı uçak yapımı gördüm youtube da neden ledi yakmasın. İllaki yakacaktır ama hangi parlaklıkta ve ne kadar süre yanacağı pilin kaitesine ve ledin gücüne bağlı. Dahili bi şarj ünitesi senin için daha kullanışlı olur . Ama harici şarj edip yuvaya koymak daha kolay imalat ve zaman tasarrufu sağlar.

onun içinde böyle bi sayfa buldum:

https://www.instructables.com/DIY-Professional-18650-Battery-Pack/

Hocam led konusuna tamamen yabancıyım ama şerit ledlerle alakalı şu sayfayı buldum.

https://diyot.net/serit-led-de-amper-hesaplama/

Buradan anladığım kadarıyla parlak ledlerin metresi 1.4 amper gibi akım çekiyor. 18650 bataryayla insanlı uçak yapımı gördüm youtube da neden ledi yakmasın. İllaki yakacaktır ama hangi parlaklıkta ve ne kadar süre yanacağı pilin kaitesine ve ledin gücüne bağlı. Dahili bi şarj ünitesi senin için daha kullanışlı olur . Ama harici şarj edip yuvaya koymak daha kolay imalat ve zaman tasarrufu sağlar.

onun içinde böyle bi sayfa buldum:

https://www.instructables.com/DIY-Professional-18650-Battery-Pack/

Anladım hocam teşekkürler.
Başka arkadaşların önerileri olursa bekliyorum

Merhaba.
4 adet 18650 lion pili seri şekilde bağlayıp 4s bms kartı ile pilleri sökmeden şarj edebilirsiniz.
Fakat 1 metresi 1.2 amper akım çeken RGB ledleri ne kadar zaman çalıştıracaksınız bu önemli.
Piller seri bağlantı yapıldığı zaman gerilimleri artar ancak akım yine bir pilin vereceği akım olur o da sizi ne kadar idare eder orası var.
Pil grubu oluşturmanız gerekir akü gibi.

Merhaba.
4 adet 18650 lion pili seri şekilde bağlayıp 4s bms kartı ile pilleri sökmeden şarj edebilirsiniz.
Fakat 1 metresi 1.2 amper akım çeken RGB ledleri ne kadar zaman çalıştıracaksınız bu önemli.
Piller seri bağlantı yapıldığı zaman gerilimleri artar ancak akım yine bir pilin vereceği akım olur o da sizi ne kadar idare eder orası var.
Pil grubu oluşturmanız gerekir akü gibi.
Sağol mustafa abi, anladım.
Yani full güçte maksimum 90dakika kullanmak isterim ama 60 dakikaya da razıyım :)
2 metre rgb led desek 2.4 amper çekecek. bir de rgb kontrolcüsü durumu söz konusu onun kaç amper çektiğini bilmiyorum.
Bir diğer sorum da şu Şarjı bitiyor diyelim prize takıp kullanmaya devam edebilir miyim ?

60 dakika yakmaz çok zor.
Ama 8 adet pil kullanırsanız 4 seri 4 seri iki grubuda paralel olarak,
Belki 60 dakika yanabilir piller kaliteli olmak şartıyla.
Diğer taraftan prize takılı kullanırsınız evet.

60 dakika yakmaz çok zor.
Ama 8 adet pil kullanırsanız 4 seri 4 seri iki grubuda paralel olarak,
Belki 60 dakika yanabilir piller kaliteli olmak şartıyla.
Diğer taraftan prize takılı kullanırsınız evet.
Bu örnek attığım ürünlerden bir tanesinde çalışma süresi 90 dakika diyor.
pil olarak da "14.8V/2600mAh Lityum Batarya" demiş.
Üreticiler bunu nasıl sağlıyor ?

3.7 volt nominal pil geriliminden hesaplarsaniz... galiba 4 pil ile bu gerilime cikiliyor degilmi.

4 seri 2 paralel pil grubu ile 1 saat calisirsiniz asagi yukari.

Kaliteli pil kullanmak cok onemli. Bunun yaninda dogru bms sart. Hrr bms pili iyi sarj etmiyor. Uzerinde kontrolcu olan bms secin.

3.7 volt nominal pil geriliminden hesaplarsaniz... galiba 4 pil ile bu gerilime cikiliyor degilmi.

4 seri 2 paralel pil grubu ile 1 saat calisirsiniz asagi yukari.

Kaliteli pil kullanmak cok onemli. Bunun yaninda dogru bms sart. Hrr bms pili iyi sarj etmiyor. Uzerinde kontrolcu olan bms secin.

Anladım peki şarjı azaldıkça ışığın gücü düşer mi ?

Ledlerinizi bilmiyorum ama parlaklikta gerilim dustukce bir miktar dusme olur.

Bunu denemek icin bir grup ledi ayarli guc kaynagi ile alt ve ust gerilim degerlerinde denemek lazim. Dusus cok fazla olacagini sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri