Denizde led uygulaması

Merhaba Arkadaşlar,

Elektronik ve elektrikten hiç ama hiç anlamadığım için sorunumu ticari satıcılar ile çözümlemek yerine bu işte uzmanların ve tecrübe sahiplerinin fikirlerinden yararlanmanın daha doğru olduğuna inandığımdan foruma üye oldum. Eğer bu misafirinize yardımcı olursanız memnun olurum.

Egede deniz balıkçısıyım ve balık avlarken kayıkta lüx lambasını ışık kaynağı olarak kullanıyorum. Balıkçılıkta ışık çevremizi görebilmek adına değil, misinanın yakamoz yapmaması ve balığı toplamak adına yapılmaktadır. Bu nedenle lüx lambamızı teknenin yanından suya değecek kadar sarkıtır maksimum verimliliği almak isteriz. Ancak havaların dalgalı olduğu dönemlerde lüx kullanamamaktayız çünkü teknem küçük olduğundan çok yalpa yapmakta ve lux suya girmektedir.

Pratikte bir çözüm bulunabilir mi bilmiyorum, bu nedenle aşağıdaki detaylar için yardımınıza ihtiyacım var.

Micron marka DJW12 -18 (12 v 18 ah/ 20 hr) akü kullanıyorum.Bu akü ile yaklaşık 10 tane klasik ledi bulunan küçük seyir fenerimi aydınlatıyorum. Teknemde şarj sistemi olmadığı için yaklaşık 100 yada 150 saatte bir eve götürüp 50 TL ye aldığım basit bir şarj cihazı ile şarj ediyorum.

Elimdeki akü ile yada maksimum 50 Amperlik bir araba aküsü ile lüx lambası kullanmadan, power yada klasik led kullanarak ışık kaynağını suya indirmek istiyorum.

İhtiyaçlarım ,
1- Yeşil led kullanılmalı ve su altında 5 metrelik bir yarıçapı aydınlatabilmeli
2- Deniz seviyesinden 2 metre ile 30 metre altında çalışabilmeli
3- Basınçtan ve deniz suyunun aşındırıcı iyot etkisinden korunabilmek adına izole edilmeli.
4- Teknede şarj imkanım olmadığından ayrıca yaşlı ve hasta bir adam olduğumdan (bel sorunu) mümkün olduğu kadar küçük aküyü, mümkün olduğu kadar çok verimli kullanabilmeli, yani eve şarj etmek için taşıma işi asgariye inmeli.

:eek: Şimdi , aklımın erdiğince 3 numaralı sorun için şöyle bir çözüm buldum. Sualtındaki en büyük sorun basınçtır. Yaklaşık 30 metrede santimetrekareye 3 Kg basınç ulaşır bu nedenle ışığın kullanılabilmesi için camın kalın ve köşesiz olması gerekir. Çözümüm olarak marketlerde satılan günlük litrelik süt cam şişelerini kullanmayı düşündüm. Eğer oluşturulabilecek sistem bir süt şişesinin içine monte edilebilirse şişenin ağzını açılmamak üzere izole edebilir ve basınçtan koruyabilirim.

:(ilk iki sorunu ise sizlere emanet ediyorum, bakalım bu işi burada halledebilecekmiyiz?

Okuduklarım kadarı ile, ama lütfen gözardı etmeyiniz elektronik ve elektrikte hiçbir bilgim yok bu yüzden şimdi yazacaklarım cahilce olabilir.
- Işık kaynağı olarak power ledlerin verimliliğinin daha cok olduğunu duydum ancak bir şişenin içinde soğutulabilir mi?
- Şişeyi suya indireceğim aküden beslenen kablo ince olursa daha az enerji kaybı yaşanır mı?
- Eğer bu işi becerebilirsek led ömürleri ne kadar olacaktır.
- Son olarak ucuz saatçi pilleri ile beslebilecek en fazla 1cm çapında(uzunluk önemli değil) ancak su altında 2 metreyi aydınlatabilecek (min. 30 dercelik açı ile) bir ürün va mı? yada imal edilebilir mi? (Bazı çakmaklardaki ışık sistemi gibi)

Buraya kadar okuduğunuz ve şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Paylaşımlarınız güzel, işleriniz bereketli olsun.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Forumumuza hoşgeldiniz. Öncelikle hemen aklıma gelen şey aşağıdaki resimdeki gibi LED dış mekan aydınlatması.
pl296562-more_than_50000hr_life_span_ac_85_265v_100w_led_flood_outdoor_lighting_lamp.jpg
Bu yapının basınçtan ve iyot tesirinden korunması için şeffaf kauçuk veya plastik kaplayabiliriz. Bu yapıda ısınma tehlikesi oldukça düşüktür. Dolayısıyla sadece içindeki LED'leri kullanarak ve disko topu şeklinde dizilim yaparsak istediğiniz yarıçap aydınlatmasına ulaşabiliriz. Yani disko küresinin içine sağ-sol-yukarı-aşağı olmak üzere 4 ve üst-alt-sağyan-solyan olarak 4 LED grubu bağlarsak aydınlatma açılarına erişebiliriz.

Öte yandan LED'lerin güç tüketimi için analizler yapmak lazım. Akünüz 18AH(Ampere Hour=1 saatte verebileceği Amper akım değeri) olması çok iyi. LED'lerin saatte oldukça düşük akımlar çektiğini biliyorum. miliamper cinsinden olmalı. Yine de hesap yapılmalı.

Denizcilik harika bir şey! :D

Elektri bilginizin olmaması kötü agam, destek almanız şart mahalledeki elektrikçi, tv tamircisi. Bende başlığı okyunca deniz suyuyla çalışan led fener projesi anladım :) mümkün hani. Ulaşabilirsem bir ay önce incelediğim şarzlı fener projesini paylaşacağım gerçi halojen ampullu idi. Hazır sistemler d e var ama fiyatları baya uçuk hele ki su altı pro işi bunu Tekzen de görmüştüm dar açı 30 yanlış hatırlamazsam. https://www.google.com.tr/search?q=...attery-Mini-Zoom-Flashlight-S237.html;684;447

Sevgili Moriel,
Şeffaf kauçuk yada plastik ışık verimini ne kadar düşürür ve basınca ne kadar dayanıklı olur bilemem, ve şeffaf kauçuk nedir bilmiyorum ancak 50mm şeffaf plastik cm2 de 3 kg basınca dayanır fakat disko topu için şeffaf plastik nasıl birleştirilebilir bilmiyorum.Sanıyorum şişenin ısınma sorunu olabileceğinden led dış mekan aydınlatmasındaki kabini öneriyorsunuz.
Bu arada benim istediğimi daha güzel dile getirmişsiniz. (Disko topu) teşekkür ederim.
Aşağıdaki sistem için aklınıza gelen birşeyler de varmı? :)

- Son olarak ucuz saatçi pilleri ile beslebilecek en fazla 1cm çapında(uzunluk önemli değil) ancak su altında 2 metreyi aydınlatabilecek (min. 30 dercelik açı ile) bir ürün va mı? yada imal edilebilir mi? (Bazı çakmaklardaki ışık sistemi gibi)

Sevgili by lent,

İlginiz için teşekkür ederim. Holojen ampüller sarfiyatları nedeni ile çok çabuk aküyü bitirirler ve yazımda anlattığım gibi şarj sorunum var. Bu nedenle led yada power led olmalı. Ayrıca ihtiyacım olan fener sistemi değil morielin anlattığı gibi disko topu olmalıki her yöne 5 metrelik bir yarıçapa ulaşmalı.

Fener sistemi olarak kullanabileceğim sistem ilk yazımın en alt satırında yazdığım 1 cm çapında (uzunluk önemli değil) ve 2metreyi 30 derece ile ''KUCUK SAATCI PILI'' ile yaklaşık 6 saat aydınlatabilmeli... Çok mu şey istiyorum ?

Mümkün olduğunu sanmıyorum led ile dahi (saatçi pili=6 saat?!?! fizik kurallarını sanırım zorlar). Piller belde belki led kafayı kablo ile uzatırsın ama o çap zor hocam en azından 1 TL nin çapı desen neyse(Fiziksel ambalaj: su geçirmez kap+power Led+soğutucu+mercek).
Dalış zaten 2-3 saat ile sınırlı değil mi tüp yetersizliğinden? Sonra bi diğer husus çepeçevre aydınlatma extra tüketim getirir. Bir elin nes iki elin sesi hesabı burda birinin tüketimi çarpı iki demek olduğunu söylemem gerek yok. Arkadaşımızın verdiği örnekle tüketimi hesaba katmadığına eminim. Bu bilgilerle fazl şey isteyip istemediğiniz bir kez daha düşünün.
Anahtalamalı çıkış verirseniz halojen veya ledli sistemin akü süresini uzatabilirsiniz. Bence bir basamak atın bir sistem satın alın ardından küçültme ve ömür uzatma konularını düşünün belki bizim düşünemediğimiz konuları fark edersiniz fikir verir beraber geliştiririz. Saygılarımla.

Sevili by lent,

Sanıyorum bir yanlış anlaşılma var, iki ayrı ışık kaynağından bahsetmiştim, ilki disko küre 5 metre ışık yarıçapı,litrelik cam süt şişesi içine montaj 30 metre derinlik ve akü beslemeli

İkincisi ise 1 cm çap, uzunluk 15 cm dahi olabilir silindir içerinde ve 1 cm den daha küçük bir sürü saatçi pili, bunun için kalın plastik seffaf boru düşünüyorum ancak bu sistem 30 derecelik bir açı ile ışığı 2 metre verebilmeli, yani saatçi piliyle çalısan kalem fener gibi olmalı.
Teknik bilgiler eksikliğim ile saatçi pili ile sizleri YANLIŞ yönlendirmiş olabilirim eğer gücü yetecekse 3 yada 4 tane kalem pil dahi olur ve bu bence çok daha ekonomiktir. Ama en önemli sorun açı, süre ve menzil.
Ayrıca bunu dalışta kullanmayacağım sadece balık su altında tutmak için gerekli

Forumumuza hoşgeldiniz. Öncelikle hemen aklıma gelen şey aşağıdaki resimdeki gibi LED dış mekan aydınlatması.
Ekli dosyayı görüntüle 14550
Bu yapının basınçtan ve iyot tesirinden korunması için şeffaf kauçuk veya plastik kaplayabiliriz. Bu yapıda ısınma tehlikesi oldukça düşüktür. Dolayısıyla sadece içindeki LED'leri kullanarak ve disko topu şeklinde dizilim yaparsak istediğiniz yarıçap aydınlatmasına ulaşabiliriz. Yani disko küresinin içine sağ-sol-yukarı-aşağı olmak üzere 4 ve üst-alt-sağyan-solyan olarak 4 LED grubu bağlarsak aydınlatma açılarına erişebiliriz.

Öte yandan LED'lerin güç tüketimi için analizler yapmak lazım. Akünüz 18AH(Ampere Hour=1 saatte verebileceği Amper akım değeri) olması çok iyi. LED'lerin saatte oldukça düşük akımlar çektiğini biliyorum. miliamper cinsinden olmalı. Yine de hesap yapılmalı.

Denizcilik harika bir şey! :D

Bu ürün değil 10 metre 10 cm. su altında bile kullanılamaz... Su altında kullanman için gerekli standart IP68'dir, 30 metre su altında bu standart bile yetersiz kalır, bu ürünün en iyisi IP65 genelde IP55...

Tarayıcı geçmişini gezdim ilgili siteyi bulamadım maalesef başka türlü deneyeceğim. Sn. Dexxen haklısın ama deneme yanılma ile başarılı kullanabileceğimiz ürünler mümkün, basınca karşı aklımda cam kase (kalın camlı) ve iletken olmayan jel tazı sıvı var.

Sevgili Dexxen,

Yazını sevhen atlamışım, şimdi farkettim kusura bakma. Bahsetmiş olduğun IP6* standartlarını internette araştırdım ancak anlayamadım. İhtiyacımız olan unsur cm2 ye 3 kg. basınca dayanıklı olması ve diğer pille çalışan için cm2 ye 1,5 kg yeterli olacaktır. Bahsetmiş olduğun standartlar içersindekilerden hangisi bu basınçlar için yeterli olacağı hakkındaki bilgini bize aktaracak olursan , bizde ihtiyaçlarımız doğrultusunda başlayabileceğimiz minimum standardı ele alabiliriz.

Haklısın by levent, kalın camlı fanus yada kase alternatif bir çözüm olabilir ancak kabın ağzı ne kadar küçük olursa (şişedeki gibi) bence basınca mukavemeti daha fazla olacaktır. Batiskaflardaki en zayıf nokta pencereler olduğundan mümkün olduğu kadar küçük yapılırlar.

Sanırım içine yerleştirmekte zorunlu olduğumuz malzemeyi alabilecek en dar ağız sistemini seçmeliyiz.

Aydın Kaya Bey kafanızdaki şekillri bi kağıda çizin (gövde, uzatma kablo, seyyar-teknede daha aklıma gelmeyen ... ne varsa) kabaca da ölçüleri sonra da fotoya çekip burdan paylaşın elimizden geldiğince mümkünse nasıl değilse nedenini tartışalım. Bu arada önceki mesajlarda yazmayı unuttuğum bilgi güç ihtiyacı, beyaz ledler max. 3.3v 20mA ile Power ledler 350mA ile çalışır. Dolayısıyla fazla çalışma zamanı için fazla amper gerektirir dolayısıyla boyut da büyümektedir. Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri