3000-5A akım trafosunu röleye 10000-5A olarak giriyorum

Ben hala görüşümde ısrarcıyım ama neyse :) Cami büyük herkes kendi bildiğini okusun :) Siz sabit grubu değil RGK nın önüne değil sistemin başka en ücra köşesine saklayın röle bu sisteme bağlanmış kondansatörün etkisini görecektir ; ha bu benden önce ben bunu saymam demesi SÜLEYMAN DEMİREL mantığına sığar ancak :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kusura bakmayın ama ben ikinizede hak vermiyorum ; akım trafosunun görevi sistemde dolaşan akım bilgisini almak ise sonuçta bunu kondansatörlerden ve RGK dan önce veya sonra almasının bence hiçbir farkı yoktur ; çünkü 3 faz eğer bir kapalı çevrimse sistemin girişinden veya çıkışından akımı ölçmeniz neyi değiştirecek ; sonuçta faz akımını ölçüyorsunuz ; RGK de ölçtüğü akım ve gerilim bilgilerine göre sistemdeki aktif -reaktif denetimi yapıyor .....
Sayın ÖKSÜZÇOÇUK;

RGK ünitesinden sonra bağlanan sabit grubun trafoya kattığı kompanzeyi RGK ünitesi nasıl algılayabilir. Kondansatör güçleri düzgün bir şekilde seçildiyse endüktif ya da reaktiften ötürü bir cezaya girmenize neden olmaz ancak RGK ünitesi sisteminde dijital ekranda gösterilen kampanzasyon gücünü yanlış gösterebilir bence.

Sayın ÖKSÜZÇOÇUK;

RGK ünitesinden sonra bağlanan sabit grubun trafoya kattığı kompanzeyi RGK ünitesi nasıl algılayabilir. Kondansatör güçleri düzgün bir şekilde seçildiyse endüktif ya da reaktiften ötürü bir cezaya girmenize neden olmaz ancak RGK ünitesi sisteminde dijital ekranda gösterilen kampanzasyon gücünü yanlış gösterebilir bence.
Trafoyu kompanze etmek diye bir kavram yoktur ; sistem kompanze edilir her zaman.........

Bu konuda bence yanlış düşünüyorsunuz ; akım transformatörünün değerini girmesseniz çevirme oranı olmadan gerçek akım değerini neye göre hesaplayacak ; sadece akım transformatörünün sekonderi cihaza bağlıyken cihaz dönüştürme oranını nasıl algılayacak ........

Kael'den Semih bey veya Ethem beyin cevaplayacağını düşünerek cevap vermemiştim.Kael tarafından hazırlanmış olan " sorun çözümleri " kılavuzunun 3. sayfasına gözatmanızda yarar var.

Ekli dosyalar

• Kael sorun çözümleri.rar
    114.8 KB · Görüntüleme: 26
Kael'den Semih bey veya Ethem beyin cevaplayacağını düşünerek cevap vermemiştim.Kael tarafından hazırlanmış olan " sorun çözümleri " kılavuzunun 3. sayfasına gözatmanızda yarar var.
Valla bir haftadır kaç tane RGK rölesi kataloğu inceledim ; ilk defa böyle bir ibare görüyorum ; ya bu arkadaşlar teknolojide harbiden uçmuşlar ya da çok sağlam sıkıyorlar ; madem ölçümü ve kumandayı akım trafosunun değerini girmeden yapabiliyor ; bir zahmet akım değerlerini de yazsın ben akım trafosunun değerini girmeden; zır saçmalık bence ; ya da bu uzay rölesimi ne desem artık bilemiyorum sadece akım ve gerilim arasındaki açı farkını inceliyor ; akımın sayısal değeriyle hiç işi yok.....

arkadaşlar sabit grup direk trafo çıkışına bağlanmış olarak gördüm. akım trafosundan önce mi oluyor sonra mı oluyor karar veremedim, sizin kadar uzman değilim öğreniyorum sonuçta. :) trafo çıkışından (trafo üstünden) direk sabit gruplara geliyor. bir de şöyle bişe var sabit grubu koyan firma 5 adet 10kvar kondansatör bağlamış. 5 adet 10 kvar ile 1 adet 50kvar bağlanması arasında fark olması lazım diye düşünüyorum.

arkadaşlar sabit grup direk trafo çıkışına bağlanmış olarak gördüm. akım trafosundan önce mi oluyor sonra mı oluyor karar veremedim, sizin kadar uzman değilim öğreniyorum sonuçta. :) trafo çıkışından (trafo üstünden) direk sabit gruplara geliyor. bir de şöyle bişe var sabit grubu koyan firma 5 adet 10kvar kondansatör bağlamış. 5 adet 10 kvar ile 1 adet 50kvar bağlanması arasında fark olması lazım diye düşünüyorum.
Sen bence ilk önce bir kompanzasyon takip çizelgesi ile gün gün kompanzasyon takibine başla ; bu arada kompanzasyon sistemini de sistemin yüklü ve stop durumlarında ne icraatler yapıyor sıkı biçimde takip et ; grup mu alıyor ; grup mu çıkartıyor ; devreye giren grup akım çekiyor mu ; kondansatörler güçlerine göre tam akım çekiyor mu bunları bir güzel vukuat kaydına al ; ondan sonra daha sağlıklı bir yorum yapılabilir .........

sabit gurup var onu kotrl edin 2000 kva herhalde akım trafo göre 60 kvar takmalısın

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri