3000-5A akım trafosunu röleye 10000-5A olarak giriyorum

sabit gurup var onu kotrl edin 2000 kva herhalde akım trafo göre 60 kvar takmalısın
Sayın güngör35;
Arkadaş 1600kVA trafo olduğundan bahsedip 50kVAR lık sabit grup kullandıklarını yazıyor. Konudaki mesajları okuduysanız böyle bir ileti yazar mıydınız?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Valla bir haftadır kaç tane RGK rölesi kataloğu inceledim ; ilk defa böyle bir ibare görüyorum ; ya bu arkadaşlar teknolojide harbiden uçmuşlar ya da çok sağlam sıkıyorlar ; madem ölçümü ve kumandayı akım trafosunun değerini girmeden yapabiliyor ; bir zahmet akım değerlerini de yazsın ben akım trafosunun değerini girmeden; zır saçmalık bence ; ya da bu uzay rölesimi ne desem artık bilemiyorum sadece akım ve gerilim arasındaki açı farkını inceliyor ; akımın sayısal değeriyle hiç işi yok.....
yeni nesil işlemcilerisayesinde yazılım sayesinde bu şekilde çalışması mümkün. kompanzasyon doğru şekilde calışır bizim rölemizdede bu şekildedir , ama ekrandaki değerleri istediğiniz şekilde göstermez. kompanzasyonu doğru şekilde yapar. yalnız bu durumda kademem değerlerini röleye tanıtmayıp elle girerseniz o zaman yanlışlık olacak ve kompanzasyon doğru çalışmayacaktır.

Sen bence ilk önce bir kompanzasyon takip çizelgesi ile gün gün kompanzasyon takibine başla ; bu arada kompanzasyon sistemini de sistemin yüklü ve stop durumlarında ne icraatler yapıyor sıkı biçimde takip et ; grup mu alıyor ; grup mu çıkartıyor ; devreye giren grup akım çekiyor mu ; kondansatörler güçlerine göre tam akım çekiyor mu bunları bir güzel vukuat kaydına al ; ondan sonra daha sağlıklı bir yorum yapılabilir .........

usta 2 ayrı kompanzasyon panosundan birisi rölelerin hepsini çekiyor diğeri de 2 tanesini çekmiyor 10 tanesini çekiyor.

usta 2 ayrı kompanzasyon panosundan birisi rölelerin hepsini çekiyor diğeri de 2 tanesini çekmiyor 10 tanesini çekiyor.
Şebekeden çekilen güç yeterince fazla olmadığı için mi bahsettiğiniz 2 kontaktör çekmiyor yoksa çekilen güç çok olmasına rağmen mi çekmiyor önce buna bir açıklık getirelim.

Şebekeden çekilen güç yeterince fazla olmadığı için mi bahsettiğiniz 2 kontaktör çekmiyor yoksa çekilen güç çok olmasına rağmen mi çekmiyor önce buna bir açıklık getirelim.
Üstaddan zehir gibi bir tespit :) Bu noktada her arkadaşa tavsiye ede ede öldüğümüz ( sponsorluk anlaşmamız yok kesinlikle ) kompanzasyon takip çizelgelerini kullanmaya başlamak bu konudaki sıkıntıların çözümünün % 50 sidir ...........

Bu konuda bence yanlış düşünüyorsunuz ; akım transformatörünün değerini girmesseniz çevirme oranı olmadan gerçek akım değerini neye göre hesaplayacak ; sadece akım transformatörünün sekonderi cihaza bağlıyken cihaz dönüştürme oranını nasıl algılayacak ........

Valla bir haftadır kaç tane RGK rölesi kataloğu inceledim ; ilk defa böyle bir ibare görüyorum ; ya bu arkadaşlar teknolojide harbiden uçmuşlar ya da çok sağlam sıkıyorlar ; madem ölçümü ve kumandayı akım trafosunun değerini girmeden yapabiliyor ; bir zahmet akım değerlerini de yazsın ben akım trafosunun değerini girmeden; zır saçmalık bence ; ya da bu uzay rölesimi ne desem artık bilemiyorum sadece akım ve gerilim arasındaki açı farkını inceliyor ; akımın sayısal değeriyle hiç işi yok.....

Sn. ÖKSÜZÇOÇUK, siz kabul etmesenizde günümüzde üretilen reaktif güç kontrol rölelerindeki durum bu şekildedir. Gerekli açıklamaları sn. fahri yetiş ve sn. Varkon yapmış. akım trafosu oranını hatalı girilse dahi röle doğru bir şekilde çalışır. Ekranda görünen ve akımla alakalı değerler hatalı olur.
Bunu matemetikte bölme işleminde pay/payda'nın genişletilmesi gibi düşündüğünüzde daha rahat kavrayacaksınız.

Sn. ÖKSÜZÇOÇUK, siz kabul etmesenizde günümüzde üretilen reaktif güç kontrol rölelerindeki durum bu şekildedir. Gerekli açıklamaları sn. fahri yetiş ve sn. Varkon yapmış. Akım trafosu oranını hatalı girilse dahi röle doğru bir şekilde çalışır. Ekranda görünen ve akımla alakalı değerler hatalı olur.
Bunu matemetikte bölme işleminde pay/payda'nın genişletilmesi gibi düşündüğünüzde daha rahat kavrayacaksınız.

üstad madem öyle;

ben akım trafosunu röleye 3000-5A olarak girince endüktif %35 gibi ilerliyor, 10000-5A olarak girince %15 gibi ilerliyor. bu nasıl oluyor?

o panoya bağlı sistemde ihtiyaç olmadığı için kontaktörleri çekmiyor üstad. soru şu o zaman;

bu pano, diğer panonun ihtiyacı var dur ben şu çekmediğim 2 kontaktörü de diğer pano için çekeyim der mi :)) yani bu iki kompanzasyon panosu birbirinden haberdar olabilir mi? 2 röle2 pano tek sayaç var sistemde.

Cihaz akım ve gerilim arasındaki açının durumuna bakıp değerlendirme yapıyor..akımın değeri ile ilgilenmiyor.
dönüştürme oranı yanlış girilince neden farklı sonuç çıktığı ise yazılım ile alakalı bir durum,bu şekilde davranmaması gerekir cihazın.

Sistemin bilebildiğiniz bir tekhat şeması konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Akım trafosunun ve gerilim trafosunun bağlandığı yerlerin neresi olduğundan emin olmak gerekir. Gerilim trafosunun sekonderindeki 3 kutuplu otomatı açarak gerilim nereden alındığı bulunabilir. Başka bir yöntem ise kompanzasyon rölesi üzerindeki bağlantılardaki gerilimi okuyarak bulabilirsiniz. Burada gerilimi bir ölçü cihazı ile 100-110V okuyorsanız gerilim yüksek gerilim tarafındaki bir gerilim trafosundan geliyor demektir. 380V okuyorsanız bu durumda alçak gerilimden doğrudan bu gerilimi okuyorsunuz demektir.

Akım trafosunun uçları kısadevre edilerek akım bilgisinin nereden geldiği bulunabilir. ( Bu sırada sistemde elektrik olmamalıdır.)

Yukarıda bahsedildiği gibi bu akım trafosu 380V alçak gerilim tarafında olması gerek.

Endüktif ve kapasitif değerleri sayaçtan mı okuyorsunuz? Bu sırada kompanzasyon rölesi ne değer gösteriyor?
Alçak gerilimde kompanzasyon yapmadığım için bilgim yok. Ama akım trafosu oranını 3000 A ya da 10000A yaptığınızda devreye giren çıkan grup oluyor mu? Normalde akım trafosu oranının doğru ya da aynlış olması kompanzasyonun çalışmasını etkilememesi lazım.

Sabit grubun devreden çıkması ile endüktif değerlerin değişmesi de bu grubun kompanzasyon röelsinden sonraya konduğunu göstermekte. Grub kapasitif yükü arttırması lazım, fakat sizde endüktif yükün artması da ayrı bir durum.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri