3 kW motorun çektiği akım hesabı

üç fazlı motorlarda güç formülü p=u.ı.cosq.1.73 güç gerilim akım güç kat sayısı kök3 ün açılımı peki bu 1.73 nedir diye sorarsanız buda motorların ilk kalkınma anında çektiği akımdır. bu formülü uyguladığınızda kaç amper çıkarsa ona göre termik seçimi yapmamız gerekir. yoksa 4-5 kat fazla çeker diye birşey yoktur. zaten bu formülün içinde bütün olasılıklar hesaplanıp verilmiştir.çıkan sonuçların üzerine bir şey ilave edilmez.slm

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ampermetreden gördüğün değer tek fazın değeridir. her fazdan aynı oranda akım geçmesi gerekir. tabi diğer fazlarda bi aksilik yoksa.

üç fazlı motorlarda güç formülü p=u.ı.cosq.1.73 güç gerilim akım güç kat sayısı kök3 ün açılımı peki bu 1.73 nedir diye sorarsanız buda motorların ilk kalkınma anında çektiği akımdır. bu formülü uyguladığınızda kaç amper çıkarsa ona göre termik seçimi yapmamız gerekir. yoksa 4-5 kat fazla çeker diye birşey yoktur. zaten bu formülün içinde bütün olasılıklar hesaplanıp verilmiştir.çıkan sonuçların üzerine bir şey ilave edilmez.slm
Sn. REZİSTANS
O formül 3 Fazlı Devrelerdeki güç formülüdür. Motorların kalkış akımı ile bir bağlantısı yoktur. Formülü dengeli yükler için şu şekilde düşünürseniz konu net biçimde anlaşılacaktır.

P=1,73 x 380 x I x cos(fi) = 3 x 220 x I x cos(fi)

yada1.73x1.73x220xakımxcos(fi)=güç

ustam iyi hoş güzel demişsin tamam da sen burada 6 amper yerine 16 amper demissin vede v otomat demissiniz... motorlar demeraj akımı çeken çihazlardır bunlarda çok iyi bilirsinizki ilk kalkınma anında nominal gücün akımın 4 - 5 kat ı kadar akım eker [bu olay 1 saniye bilemedin 2 saniye sürüyor)... sizin önermiş olduğunuz sigorta cinsi ise v tipi yani ani hassas hemen devreyi kese bilecek sigorta cinsidir.... buda demek oluyorki demaraj akımın da devreyi kese bilecek ihtimali vardır... peki sizin önermiş olduğunuz sigorta yerine 6 amperlik gecikmeli c tipi sigorta taksa daha iyi olmazmı... :)

selamlar
motor etiketinde yazan güç mil gücüdür yani motordan aldığımız güçtür. motorun şebekeden çektiği akımı hesaplarken motor giriş gücünü bilmemiz gerekir bunun içinde verim bilgisine ihtiyac vardır. yanı Pg=Pa\motor verimi Motorlarda verim yaklaşık 0,90 olduğunu kabul edersek giriş gücümüz Pg=3000/0,9 olur ki =3333 W buradan,
3333=Kök3*380*I*Cos fi
cos fi 0,85 demişsiniz
I=3333/kök3*380*0,85
I=5,94 A çıkar
yani bu motor anma devrinde dönerken anma yükünde iken her bir fazdan 380 VAC gerilimde 5,94 A akım çeker

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar,
Konu biraz eski ama umarım benim soruma da yardımcı olabilirsiniz. Benim sorum biraz farklı ve ileri detay aslında.
Benim akım ölçebildiğim bir sensörüm var. Motorum 3 fazlı ve çeşitli güçlerde onlarca. Her motorun sadece bir fazına bu akım sensöründen bağlıyorum. Bir çeşit enerji analizör hesabı yapacağım.
Örneğin; bir fazdan ölçtüğüm akım 4 amper,cosfi de 0.86 olsun. Güç formülü de P=1,73*380*4*0.86 olsun.2261 watt (2,261 KW) çıkıyor. birinci sorum bu motorun toplam (3 faz için) elektriksel gücünü veriyor değil mi?
ikinci sorum ise; bu motor 10 saat boyunca çalışıp ve sürekli değişmeden 4 amper akım çekerse, enerji= 2.261*3600 (saniye)= 8.141 Kw/h saatteki enerji tüketimi, 10 saat sonunda da 81.412 kw/h enerji mi harcamış olacak ?
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba Arkadaşlar,
Konu biraz eski ama umarım benim soruma da yardımcı olabilirsiniz. Benim sorum biraz farklı ve ileri detay aslında.
Benim akım ölçebildiğim bir sensörüm var. Motorum 3 fazlı ve çeşitli güçlerde onlarca. Her motorun sadece bir fazına bu akım sensöründen bağlıyorum. Bir çeşit enerji analizör hesabı yapacağım.
Örneğin; bir fazdan ölçtüğüm akım 4 amper,cosfi de 0.86 olsun. Güç formülü de P=1,73*380*4*0.86 olsun.2261 watt (2,261 KW) çıkıyor. birinci sorum bu motorun toplam (3 faz için) elektriksel gücünü veriyor değil mi?
ikinci sorum ise; bu motor 10 saat boyunca çalışıp ve sürekli değişmeden 4 amper akım çekerse, enerji= 2.261*3600 (saniye)= 8.141 Kw/h saatteki enerji tüketimi, 10 saat sonunda da 81.412 kw/h enerji mi harcamış olacak ?
Şimdiden teşekkürler.
1.sorunuzun cevabı doğru.
2.sorunuzun cevabı yanlış Enerji=Güçxzaman yani Enerji=2,261kwxh(1saat)=2,261kwh
10 saatte harcadığı enerji 2,261x10=22,61kwh

Enerji tüketimini hesaplamak için motordan çıkan gücü değil, motora giren gücü hesaplamamız gerekir.

Enerji tüketimini hesaplamak için motordan çıkan gücü değil, motora giren gücü hesaplamamız gerekir.

Kime ithafen yazdığınızı alıntı yaparak belirtirseniz konu hakkında bilgi almak isteyen üyelerin aklı karışmamış olur.

Motorun çektiği akımdan yola çıkarak hesaplanan güç değeri giriş gücü olup elektriksel güçtür.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri