3 kabloyla vaviyen priz çalıştırma

vaviyenlerin her ikisinin de orta ucunu lambaya gidiyorsun
diğer iki uçlara da faz- nötr veriyorsun.
sonra o faz-nötürü de kullanırsın. Madem böyle bir saçmalık yapacaksınız, bari vaviyenin ikisini de aynı sigortadan besleyin. Yoksa ışık yanarken sigortayı kapatır tamirat yapan kişi. Fakat diğer sigortadan gelen faz adamı çarpar. İllaki yapacaksanız, mutlaka iki anahtarı da aynı fazdan besleyin.

clasic vaviyen tesisatı warken bunuu yapmak zaten mantıksız ama olabiliyomu diye merak etmiştim sadece tsk. ediyorum herkese....
------------------
bana boyle bir soru gelmişti ben yapamamıstım sadece paylasmak istedim...

Son düzenleme:
standartları uygulamak yerine neden kolaya kaçmak için çıkış yolu ararız acaba

ankete katılmayı doğru bulmuyorum.faz ve nötr böyle götürülmez

arkadaşlar iki direk arası bir vaviyen lamba bağlantısı tarif edeceğim belki bilmeyen arkadaşlarımıza yardımcı olurum diye iki direk arası 20 mt ve ortada bir lamba var duyun bir ucundaki kablo 1 nolu direkteği vaviyenin ortak ucuna diğer ucu 2 nolu vaviyenin ortak ucuna bağlanıyor ve iki vaviyenin yanında faz ve nötür mevecutdur ve vaviyenin diğer iki uclarına birine faz birine nötür bağlanıyor iki vaviyen bağlantısıda aynı olacak eğer açılıp kapanmıyosa bir uçtan nötürlen faz yer değiştirin

arkadaşlar 3 kabloyla vaviende çalıştırılabilir priz de bunun adına faz nötür vaviyen deniliyor.vaviyenin 2 bacağına bir faz birde nötr giriyoruz ortak ucada lambanın devresini diğer vaviyenede aynı işlemi uyguluyoruz ve sistem çalışıyor. iki kasadada hem faz hemde nötr olduğundan isterseniz priz olarakta kullanılabilir.

arkadaslar 3 ad kablo ile lambayıo vaviyen olarak yakıp sondurmek hemde 2 ad odaya faz ve notr vermek mumkunmudur...cok açıklayıcı olmadı ama yardımlarınızı bekliyorumm.teşekkurlerr....

evet mümkün ama size bu devreyi buradan çizemeyeceğim oldukça basit
iki tane vavien anahtar kullanıldığı için lamba ucunu vavien anahtarların birine bağla faz ucunu vavien anahtarın diğerine bagla anahtarlar arsında iki tane kablo daha olmalı lamba ucunu istersen priz devresine bağla istersen lamba devresine bağla odaların konumunu anlaymadım ama faz notr vermek elbette mümkün eksik soru

arkadaşlar ben vavyeni elimde 3x1.5 varken yapamadım daha sonra 4x1.5 kablo aldım asansör kuyusuna yaptım şimdi lambaya tek kablo şaşırdım ama doğru. ben bilmiyordum.
ben farklı 2 türlü biliyorum.

ne 3 kablosu arkadaş faz nötrü priz için düşün tek kabloylada oluyormuş ama en iyisi işimizi sağlam yapalım çünkü anahtardan kesince faz lambayaya gitmiyor bu öyle olmuyor.
nötrü kesersen faz gelir sakatlık olmasın .ben böyle düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri