3 Fazlı Sincap Kafesli Motorda Kondansatör Ne İşe Yarar?

techie34

Üye
3 fazlı sincap kafesli motorda kondansatör ne işe yarar?yani motora direkt mi maliyetmidir?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Motorun sarfettiği reaktif indüktif gücü, kaynağında kompanze etmek içindir.

Genç arkadaşın yazdığı gibidir.Maliyet falan değildir.Ülkemizde ulusal menfatlerimiz gereği,her türlü endüktif alıcıyı kompanze etmeli bu uygulamayı özendirmeli ve yaygınlaştırmalıyız.1982 yılında yaz tatilinde elektrikçi çıraklığı yapıyordum.Bir müşteri yeni yaptığı evine Almanya dan 1x20W floresan armatürler getirmiş.Dükkanda usta ve kalfalar bir tanesinin içini açtılar.İçi süper bir şey bizim yerliler ile bariz kalite farkı var.Ama alüminyum silindir şeklinde bir parça var kimse ne işe yaradığını bilmiyor.Uzun inceleme tartışma Amerikayı tekrar keşfetme aşamalarından sonra bu parçaların bir işe yaramadığı kanaatine varıp,tamamından sökülmesine karar verdiler.
Arkadaşlar köprünün altından çok sular geçti.O sökülüp atılan parça kondansatörmüş ve çok faydalıymış.Lütfen kimse artık söküp atmasın.

A sınıfı enerji tüketen avrupada üretilen beyaz eşyaların motorlarında da kondansatör çıkıyormuş. Bizim buzdolabı tamircisi akraba söylemişti.

genç arkadaşile aynı fikirdeyim monofaze motorlarda kondansatör faz farkı yaratmak için kullanılır. trifaze motorlarda buna gerek yoktur

Sn.adalimusti,arkadaş sen mahsus mu böyle yapıyorsun.Biraz ağır olda molla desinler.genç arkadaşın bahsettiği senin bahsettiğin değil.Biz forumda 1 faz, 3 faz her türlü motora ve her türlü endüktif balasta uygun değerde kondansatör takılması gerektiğinden,gelişmiş ülkelerde bunun böyle olduğundan bahsediyoruz.Senin se yazdığın yazıya bak.Bir şey biliyorsan yaz öğrenelim ,bilmiyorsan böyle abeslikler yapma lütfen.Bu yazıyı kırıcı olmak için yazmadım durum böyle gerektiriyor.Hoşçakal...

adalimusti ' Alıntı:
monofaze motorlarda kondansatör faz farkı yaratmak için kullanılır. trifaze motorlarda buna gerek yoktur
Bundan bahsetmemiştim. "Motoradan kompanzasyon için kondansatör çıkıyor." demek istemiştim ben.

arkadaşlar sorunum makinamda gerilim düşümü yaşanıyor 40 a. gücünde 4*6lık kab. la beslendi kondansatör koysam olurmu olursa kaç kvar yardımlarınızı bekliyorum sağolun

laempe ' Alıntı:
arkadaşlar sorunum makinamda gerilim düşümü yaşanıyor 40 a. gücünde 4*6lık kab. la beslendi kondansatör koysam olurmu olursa kaç kvar yardımlarınızı bekliyorum sağolun
Kablo boyu kaç metre?
Makina gücü kaç kW?
Makina çalışırken faz-faz arasını makina klemensinden (veya panosundan) ölçün (4x6mm2 kablonun sonundan yani. Kablo gerilim düşümünden sonra makinaya kaç volt geliyor ona bakalım). Kaç volt olduğunu yazın. Ona göre yorum yapalım...

arkadaşımızın bahsetiği makina yaklaşık yani ortalama 20kw deyerinde birşeydir ama arkadaşımız kablo mesafesini söleseydi eyer yardımcı ola bilirdik belki.... eyer hat başından ve sonun da voltaş ölçüldüğünde voltaşda düşüm varsa kablo kesiti uygun deyildir muhtemelen... dediğim gibi mesafeyi belirtseydi daha bir sağlıklı cevap vere bilirdik...

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri