3 fazlı dijital sayaçlar hakkında

arkadaşlar size bir kaç sorum olacak
1-- bu 3 fazlı sayaçlarda demant ne demektir? detaylı açıklarsanız memnun olurum..
2-- 1.6.0 hanesi ne içindir? sistemin gücünü mü gösterir? eğer gücüyse bunu sayaçtan nasıl tespit ederiz ve hesabını nasıl yaparız?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
demant sayacın bağlı olduğu sistemde çekilen maks. güçtür. anlık olarak en yüksek güç çektiği değer demant olarak gösterilir sayaçta. 1.6.0 kodu ile.

sayaçla sistemin gücü bulunabilir demişsiniz ben bugün bir sistemin sayacını inceledim
sayacın 1.6.0 hanesinde 000.483 yazıyordu bu ne anlama geliyor sistemin kurulu gücü 483kva mı demek istiyor? yoksa farklı bir hesap mı yapılacak?
bu arada sayacın akım trafo oranları 150/5
yardımcı olursanız memnun olurum

Son düzenleme:
...sayacın 1.6.0 hanesinde 000.483 yazıyordu bu ne anlama geliyor sistemin kurulu gücü 483kva mı demek istiyor ? ... sayacın akım trafo oranları 150/5...

O işletmenin kurulu gücü yüksek olabilir. Ama çalıştırılan makinaları az olabilir veya makinalar tam yükte çalışmayabilir.
Demant değerine bakarak sadece işletme tarafından aynı anda çekilen en fazla toplam gücü bulabiliriz. Bu da:
0,483x(150/5)
0,483x30
14,49kW'tır.

Son düzenleme:
arkadaşlar demont tipi sayaç hakkında bilgisi olan lütfen bana yardımcı olsun yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ettim demont ne anlama geliyor

arkadaşlar demont tipi sayaç hakkında bilgisi olan lütfen bana yardımcı olsun yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ettim demont ne anlama geliyor

Demant; abonenin herhangi bir anda 15dakika boyunca çektiği azami yükü ifade eder.
Abonenin gücü ne olursa olsun sistemden her zaman aynı gücü çekmez.normalde 100kw güç çeken abone herhangi bir anda 250kw yük çektiyse sayaçta 250kw değeri gözükür.250kw değeri ay boyunca aşılmamış ise 250kw kalır.Aşılırsa yeni yüksek değer kaydedilir.Ay sonunda sayaç demantı sıfırlanır.

peki arkadaşlar bu demandmetre ödeme noktasında nasıl bir fonksiyon görüyor? Yani demandmetrede okunan değer sözleşme gücünün üzerinde ise ceza ödeniyor bildiğim kadarı ile , ama önemli olan sözleşme gücünün ne kadar üstünde bir demand oluştuğumudur yoksa ne kadar süre üstünde tüketimde bulunulduğumudur? yani işletme 1 dakika için söz. gücünün 2 katı güç çekmişse 100 saat bu gücü çekmesi ile aynı cezayı mı ödeyecek? tek kıstas demandmidir yani?

Demand,genel olarak ,15 dk. dan fazla süren güç aşımı için kullanılan tabirdir.Burada önem
li olan,güç aşımının tesbitidir.Sayaç,zaten max. demantı da tesbit ettiğinden,eğer bu du-
rum süreklilik arzediyor ise,yeni yapılacak sözleşme gücü için bu rakam bir referanstır.De-
manta bakarak,güç aşımının,ne kadar süre ile yapılmış olduğu tesbit edilemez.Konu ile ilgili
resmi mevzuat ektedir ( 7. madde ).

Ekli dosyalar

• 20 dağıtım şirketi tarife uygulama esasları.rar
    23.9 KB · Görüntüleme: 120
C) Güç aşım bedeli: Çift terimli tarife sınıfına tabi sanayi abonelerinin sözleşme gücünü aşmaları halinde, aşılan güç miktarı üzerinden alınan bedeldir
Sayın yetiş, yukarıda yazan yönetmelik kısmı ile benim de bildiğim kadarı ile demandmetre ceza uygulamasında kullanılıyor. Aşılan güç miktarı ibaresine göre ister 1 dakika ister 1 ay o gücü çekin aynı cezayı vereceksiniz gibi bir anlam çıkarıyorum, sizin bahsettiğiniz durumla ilgili bir madde veya uygulama yapıldığına dair bir belge vs göstermeniz mümkün mü , bu konu ile ilgili pek bişey bulamadım nette...

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri