24v 775 motor ne kadar akım çeker?

UmutBeyy

Üye
Arkadaşlar 24v 775 redüktörlü motor aldım ancak ne kadar akım çekeceğini tahmin edemediğim için güç kaynağını alamıyorum 24v güç kaynağı alıp hız devresi ile hızını kontrol etmek istiyorum. Kaç amperlik güç kaynağı almalıyım?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar 24v 775 redüktörlü motor aldım ancak ne kadar akım çekeceğini tahmin edemediğim için güç kaynağını alamıyorum 24v güç kaynağı alıp hız devresi ile hızını kontrol etmek istiyorum. Kaç amperlik güç kaynağı almalıyım?

Direncini ölç gücü çıkar ortaya 24x24/3 =192 watt gibi

Direncinin 3 ohm olduğu nu varsaydim enaz 200 watt güç kaynağı gerekir. Bu şekilde hesaplayabilirsin.

Son düzenleme:
gücünü watt olarak bilemem ama en az 15 amper olsun. neden mi? datasheette 1-2 amper çekiyor yazıyor ama ilk kalkışta 10-12 amperle kalkıyor ve yükte de aynı amperlere çıkabiliyor hadi diyelim soft start sürücü ile yavaş kalkış yaparım deseniz bile yükte çekeceği akımı da hesaplayınız.

Yüksüz 1,5 amper kadar akım çeker. Yüke bindikçe çektiği akım artacaktır. Durdurma akımı 20 amper. Fazla yüke binmeyecekse 5 amperlik kısa devre korumalı bir kaynak iş görür diye düşünüyorum. Yük altında ne kadar akım çektiğini bilirseniz çektiği akımdan 1-2 amper fazla akım verebilen kısa devre korumalı bir kaynak kullanabilirsiniz. Paraya kıyarım derseniz 20 amperlik kaynak kullanın.

Motorun cekecegi akimi omajdan yola cikarak hesaplayamazsin.
Satin aldigin yerde dokumani yok mu?

Motorun cekecegi akimi omajdan yola cikarak hesaplayamazsin.
Satin aldigin yerde dokumani yok mu?
775 6-36 volt arası çalışır boşta standart 12 voltta 2 amper gibi, 24 ise 1 amper gibi akım çeker. ilk kalkışta 12 amperi çok rahat görür. durmada 20 ampermiş bilmiyordum (teşekkür ederim @bolubeyi) datasheette bu bilgilerin sadece yarısı var yani yüksüz boşta çektiği amper. 6 voltta döner ama iş görür mü bilemem. bu arada bir projem için ben de 775 i düşündüm. ilk gördüğümde 1-2 amper çok hoşuma gitmişti. işin içine yük girince olay değişti. bakın kötü demiyorum, önemli olan kullanım amacına hizmet. benim işime yaramayan yada yeterli gelmeyen sizin işinize yaramaz demek yanlış olur.

Bi karsilastirin:

1667205638916.png

Ekli dosyalar

• 1667205517072.png
    1667205517072.png
    947.1 KB · Görüntüleme: 23
Merhaba

Bir sonuca ulaştınız mı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193