2012 Ocak Bedaş Elektrik Faturası

bunyerdem

Üye
Merhaba arkadaşlar ;

Ocak 2012 ye ait elektrik faturamda Enerji fonu (%1) , Trt payı (%2), Elektrik Tüketim vergisi (%1) idi. Buraya kadar herşey normal.

Ancak ;

Daha önceden formül :
Enerji fonu(TL) = ( GÜNDÜZ+PUANT+GECE+PERAKENDE SATIŞ HİZMET BEDELİ ) X 0,01
Trt payı (TL) = ( GÜNDÜZ+PUANT+GECE+PERAKENDE SATIŞ HİZMET BEDELİ ) X 0,02
Elektrik tüketim vergisi(TL) = ( GÜNDÜZ+PUANT+GECE+PERAKENDE SATIŞ HİZMET BEDELİ ) X 0,01

Şuanki Formül :

Enerji fonu(TL) = ( GÜNDÜZ+PUANT+GECE+K/K BEDELİ ) X 0,01
Trt payı (TL) = ( GÜNDÜZ+PUANT+GECE+K/K BEDELİ ) X 0,02
Elektrik tüketim vergisi(TL) = ( GÜNDÜZ+PUANT+GECE+K/K BEDELİ ) X 0,01

Şeklinde değiştiği tarafıma bedaş yetkililerince söylenmiştir. Perakende satış hizmet bedeli yerine K/K Bedeli olarak mı değiştirilmiştir. Sizlerin faturası da bu şekildemidir.Bu değişiklik benim faturama ciddi bir ek getirmiştir. İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kimse fatura ödemiyormu arkadaşlar. Bilgi paylaşacak kimse yokmu.

bu bilgileri direk kurumdan almışsınız anladığım kadarıyla. valla faydası olurmu bilemem

Anlaşıldı kardeşim teşekkür ederim. Benim tarifem sanayi tarifesi ama sizin faturanız da da
(Kayıp kaçak + Tüketim tutarı)X0.01=ENERJİ FONU

bunyerdem kardeşim trt payı aşağıdaki yazdığım karar uyarınca hesaplanır.

1/2/2011 tarihli ve 3065 sayılı Kurul kararı ile "9/7/2008 tarihli ve 5784 sayılı Kanun ile 4/12/1984 tarihli ve 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri Kanununun 4 üncü maddesinin (c) bendinde yapılan düzenleme ve 28/12/2010 tarihli ve 2999 sayılı Kurul Kararı uyarınca, nihai tüketiciye elektrik enerjisi satışı yapan lisans sahibi tüzel kişiler tarafından; iletim, dağıtım, sayaç okumaya ilişkin perakende satış hizmeti ve kayıp enerjiye ilişkin bedeller hariç olmak üzere, net enerji ve sayaç okuma dışındaki perakende satış hizmet bedelleri toplamının TRT Payının hesaplanmasında dikkate alınmasına " karar verilmiştir.(Belediye gelirleri kanununa göre bazı abonelere %1(örnek sanayi tarifesinde olanlar), bazı müşterilere %5(örneğin mesken abonelerinde), bazı müşterilere de %0(örneğin sağlık kuruluşlarına, dispanserlere) uygulanır

Enerji fonu ise ;

Nihai tüketiciye elektrik enerjisi satışı yapan lisans sahibi tüzel kişilerin sektör altyapı giderlerine katkı payı, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmetlerine ilişkin bedeller hariç olmak üzere belirlenir.

Yani ;
(Kayıp kaçak + Tüketim tutarı)X0.01=ENERJİ FONU 'dur.

2 AY ÖNCEKİ FATURAMDA BÖYLE DEĞİLDİ AMA OCAK FATURAMDA BÖYLE GELDİ. KARAR 1/2/2011 DE ALINMIŞ. Bu karar da çok net değil. Anlayamadım açıkçası. Yine de teşekkürler brucee22.

Slm bunyerdem kardeşim yeni gelen faturayı epet kurcaladım, kdv hariç toplam tutar x 0,01 yapmılmış araştırıyorum bulunca yazarım inşAllah.

Ewet brucee arkadaşın dediği gibiymiş ( kayıp/kaçak + gündüz + puant + gece ) x 0,01 kardeşim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri