Kaçak Elektrik Kullanım Bedeli Hesabı ( Vergili - Cezasız)

aslan1905

Üye
Merhaba,
EDAŞ tarafından kaçak elektrik tespit tutanağı ile elektrik enerjisi kesilen abone hakkında kaçak elektrik tahakkuku ile fatura düzenlenerek karşılıksız yararlanma nedeniyle mahkemeye başvurulmuştur.
Soruşturma dosyasında savcı kaçak kullanım bedelinin vergili - cezasız olarak tespitini istemektedir.

Abonenin kaçak şekilde 90 kW enerji tükettiği düşünülerek hesaplama yapılmıştır.
Enerji Bedeli * birim fiyat = 90 KW * 0,5228 TL = 47,15 TL
BTV=2,15 TL
TRT fon payı=0,94TL
Dağıtım Bedeli = 21,26 TL
Enerji Fonu = 0,47
KDV= 12,95
TOPLAM = 84.95 TL (vergiler dahil normal kullanım bedeli)

Ceza enerji bedeli =90 KW * 0,5228= 47,05 TL
Dağıtım bedeli : 21,26 TL
KDV: 12,29 TL
TOPLAM = 80,60 TL ( kaçak kullanım ceza bedeli )

Kaçak elektrik tüketen aboneye 166 TL fatura düzenlenmiştir.

Soru 1 : Ceza enerji bedeli hesaplamasında dağıtım bedeli eklenmelimidir ?

Soru 2 : Ceza enerji bedeli hesabında 2.kez KDV alınmalı mıdır ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Vergiler dahil cezasız dendiği için kaçak enerji bedeline Belediye Tüketim Vergisi BTV (%5) eklenerek bu toplam rakama KDV %18 eklenmesi gerekir.

biraz aklım karıştı. Soruşturma dosyasında savcı kaçak kullanım bedelinin vergili - cezasız olarak tespitini istemektedir. Bu durumda cezasızdan kasıt nedir , 1,5 kat yerine normal tarifeye göre sarfiyat bedeli mi hesaplamak gerekiyor.

biraz aklım karıştı. Soruşturma dosyasında savcı kaçak kullanım bedelinin vergili - cezasız olarak tespitini istemektedir. Bu durumda cezasızdan kasıt nedir , 1,5 kat yerine normal tarifeye göre sarfiyat bedeli mi hesaplamak gerekiyor.
normal tarifeye göre yapılmalıdır

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri