Eve Gelen Elektrik Faturası Hakkında

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 senedir kirada oturuyoruz. 1 ay öncesine kadar bizim dairenin elektrik sayacı yoktu ev sahibi ile ortak ödüyorduk. 1 ay önce bizim saatte bağlandı ve bugün ilk faturamız geldi. Ancak fatura biraz yüksek geldi nedense.

Faturada;
Mesken AG Tek Gerilim Tek Zamanlı tarifesi yazıyor
Kurulu Güç: 12.62
Sözleşme gücü: 7.57
Sayaç marka: LUNA
Demant: 3.436
Çarpan: 1.0
Akım T.O: 1.0
ilk okuma: 19.07.2018
Son okuma: 18.08.2018

İlk endeksler 0 hepside.
Son endeksler;
Aktif: 199.780
A. Gündüz: 90.157
A. Puant: 50.415
A. Gece: 59.208
Tüketim: 199.78
Birim fiyat: 0.258234

Ödenecek fatura tutarı: 97.10 TL

Bu faturada bir anormallik var mı acaba? Normalde ev sahibi ile ortak kullanırken gelen tek fatura zaten 70-80 civarındaydı. Bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilir mı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 senedir kirada oturuyoruz. 1 ay öncesine kadar bizim dairenin elektrik sayacı yoktu ev sahibi ile ortak ödüyorduk. 1 ay önce bizim saatte bağlandı ve bugün ilk faturamız geldi. Ancak fatura biraz yüksek geldi nedense.

Faturada;
Mesken AG Tek Gerilim Tek Zamanlı tarifesi yazıyor
Kurulu Güç: 12.62
Sözleşme gücü: 7.57
Sayaç marka: LUNA
Demant: 3.436
Çarpan: 1.0
Akım T.O: 1.0
ilk okuma: 19.07.2018
Son okuma: 18.08.2018

İlk endeksler 0 hepside.
Son endeksler;
Aktif: 199.780
A. Gündüz: 90.157
A. Puant: 50.415
A. Gece: 59.208
Tüketim: 199.78
Birim fiyat: 0.258234

Ödenecek fatura tutarı: 97.10 TL

Bu faturada bir anormallik var mı acaba? Normalde ev sahibi ile ortak kullanırken gelen tek fatura zaten 70-80 civarındaydı. Bu konuda bilgisi olanlar yardım edebilir mı?

Süzme sayaç kullanan bir çok kişinin fark etmediği bir durum söz konusudur.Kendi abonesi olmayan bir iş yeri veya evden enerji alarak bunu da sayaç takarak gelen tutarı kw/h çevirdiğinde ve bunu da abonelere paylaştırdığında adil kullanımı sağladığını düşünür çoğu kişi aslında durum hiç te öyle değildir.İletkendeki güç kaybından dolayı ana sayaç (Edaş'ta abonesi bulunan sayaç )her zaman daha fazla kw/h saat enerji yazacaktır.Bunun nedeni süzme sayaç kullanan abonenin enerji aldığı kablo ile ana sayaç arasındaki mesafenin uzunluğuna bağlı olarak iletkendeki direnç ve güç kaybı bu olaya neden olur.

Bir örnekle açıklamaya çalışayım komşumuzdan enerji aldığımızı varsayalım komşunun sayaç çıkışından evimize hat çektiğimizi ve evimizin giriş kısmına da süzme sayacımızı taktığımızı varsayalım.Ana sayaç ile bizim sayaç arası mesafe 30 metre olsun.Kullandığımız kesit 2,5 mm kare ve iletken direnci 0,436 ohm olur.Yükümüzün akımının da sürekli 35 amper olduğunu düşünelim.Hesap ettiğimizde iletkendeki güç kaybı saatte 0,535 kw olur.Bu tüketimin de günde en az 10 saat olduğunu varsayalım ay sonu iki sayaç arasındaki fark 160 kw ulaşacak abonesi bulunan sayaç bizim tükettiğimizin haricinde 160 kw ek kilowatt yazacaktır.Buda ana sayaçtan enerji veren abonenin aleyhine bir durumdur.Bu durumda herkesin kendi tükettiği enerjinin ödendiği zannedilir fakat durum böyle değildir.Verdiğim örnekte ana sayaç her zaman 160 kw fazladan para öder.

Şimdi sizin durumunuza gelince mevcut süzme sayacınızın bulunduğu nokta değişmediyse bu şekilde enerji müsadesi alıp önceki abonenin sayaç çıkışından irtibatının kesilip farklı noktadan beslenmesi sonucu size enerji verildiyse tüketim farkının olmaması lazım

Süzme sayaç kullanan bir çok kişinin fark etmediği bir durum söz konusudur.Kendi abonesi olmayan bir iş yeri veya evden enerji alarak bunu da sayaç takarak gelen tutarı kw/h çevirdiğinde ve bunu da abonelere paylaştırdığında adil kullanımı sağladığını düşünür çoğu kişi aslında durum hiç te öyle değildir.İletkendeki güç kaybından dolayı ana sayaç (Edaş'ta abonesi bulunan sayaç )her zaman daha fazla kw/h saat enerji yazacaktır.Bunun nedeni süzme sayaç kullanan abonenin enerji aldığı kablo ile ana sayaç arasındaki mesafenin uzunluğuna bağlı olarak iletkendeki direnç ve güç kaybı bu olaya neden olur.

Bir örnekle açıklamaya çalışayım komşumuzdan enerji aldığımızı varsayalım komşunun sayaç çıkışından evimize hat çektiğimizi ve evimizin giriş kısmına da süzme sayacımızı taktığımızı varsayalım.Ana sayaç ile bizim sayaç arası mesafe 30 metre olsun.Kullandığımız kesit 2,5 mm kare ve iletken direnci 0,436 ohm olur.Yükümüzün akımının da sürekli 35 amper olduğunu düşünelim.Hesap ettiğimizde iletkendeki güç kaybı saatte 0,535 kw olur.Bu tüketimin de günde en az 10 saat olduğunu varsayalım ay sonu iki sayaç arasındaki fark 160 kw ulaşacak abonesi bulunan sayaç bizim tükettiğimizin haricinde 160 kw ek kilowatt yazacaktır.Buda ana sayaçtan enerji veren abonenin aleyhine bir durumdur.Bu durumda herkesin kendi tükettiği enerjinin ödendiği zannedilir fakat durum böyle değildir.Verdiğim örnekte ana sayaç her zaman 160 kw fazladan para öder.

Şimdi sizin durumunuza gelince mevcut süzme sayacınızın bulunduğu nokta değişmediyse bu şekilde enerji müsadesi alıp önceki abonenin sayaç çıkışından irtibatının kesilip farklı noktadan beslenmesi sonucu size enerji verildiyse tüketim farkının olmaması lazım
Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Çok fazla detayını bilmiyorum ama merak ettiğin neden tek zamanli yazıyor bizim fatura da? 3 zamanlı olmuş olsa daha iyi olmaz mı mesela?

Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Çok fazla detayını bilmiyorum ama merak ettiğin neden tek zamanli yazıyor bizim fatura da? 3 zamanlı olmuş olsa daha iyi olmaz mı mesela?

Bunu dağıtım şirketine bir dilekçe ile halledebilirsiniz ister tek zamanli ister üç zamanlı tarifeye geçebilirsiniz.Üç zamanlı tarifede puant zamanı yani akşam 5 ile gece 10 arası normalin üzerinde yazar.diğer zamanlarda ise düşük yazar.Enerji kullanımınız buna uyuyorsa %10-20 tasarruf edebilirsiniz.

Bunu dağıtım şirketine bir dilekçe ile halledebilirsiniz ister tek zamanli ister üç zamanlı tarifeye geçebilirsiniz.Üç zamanlı tarifede puant zamanı yani akşam 5 ile gece 10 arası normalin üzerinde yazar.diğer zamanlarda ise düşük yazar.Enerji kullanımınız buna uyuyorsa %10-20 tasarruf edebilirsiniz.
Peki çok teşekkür ederim.

Üç Zamanlı
Halk dili tarifesi
06.00-17.00 Normal
17.00-22.00 Kazık ( Çok kullanılan ) Pahalı
22.00-06.00 Ucuz
Hiç , üç zanamlı tarifeyi aklınızdan geçirmeyin dedim .

Normal tarifede
Çok eskiden günlük 5 kw uyğulaması vardı 30 günlük 150 kw fazlası pahalı 2. kademeye giriyordu , kurallara uyarsanız çok kw harcarsanız kısmen fazdası olabilirdi . veya gece motor ile depoya su doldurmak gibi .
Şimdi yok yasaklandı

Üç Zamanlı
Halk dili tarifesi
06.00-17.00 Normal
17.00-22.00 Kazık ( Çok kullanılan ) Pahalı
22.00-06.00 Ucuz
Hiç , üç zanamlı tarifeyi aklınızdan geçirmeyin dedim .

Normal tarifede
Çok eskiden günlük 5 kw uyğulaması vardı 30 günlük 150 kw fazlası pahalı 2. kademeye giriyordu , kurallara uyarsanız çok kw harcarsanız kısmen fazdası olabilirdi . veya gece motor ile depoya su doldurmak gibi .
Şimdi yok yasaklandı
Eğer dediginiz diğiyse hiç gerek yok üç zamanliya. Peki evdeki elektronik eşyaların hangisinin ne kadar elektrik tükettiğini öğrenebileceğimiz bir yöntem var mı? Belliki gelen faturaya göre fazla tüketen var

Çok harcıyacaksın zarardan kar edeceksin ( yüksek fatura gelecek )
17.00-22.00 Kazık ( Çok kullanılan ) Pahalı zamanda kullanım az yapacaksınız
mecbur kullanılan buzdolabı vs gibi yapacak bir şey yok
bulaşık makinası , çamaşır makinası 06.00-17.00 kullanırsanız zarar etmezsiniz
22.00-06.00 kullanırsanız amacına ulaşır tarifenin ampullar led olacak vs gibi
elektrik çok harça çok kazan , az harcarsan zaten üçlü tarifeye gerek yok kurallara dikkat ( diken üzerinde ) 3 - 5 TL kar et ne anladım .

Kullandığınız cihazların kapasitesine ve
verimliliğine (A,A++ gibi) değişir tabiki ama
ortalama rakamlar şöyle:
Elektrikli şofben 4~7kWh
Fırın 1~3kWh
Ütü 1~2 kWh
Klima 1~3 kWh
Bulaşık Makinası 1~2 kWh
Çamaşır Yıkama Kurutma 1~2kWh
Su ısıtıcı kettle 1~2 kWh
Bunların haeicindekiler pek bir güç harcamaz
Laptop, TV, Vantilatör, blender 100Wh

Rakamlar tahminidir, şüphe varsa araştırıp yazarım.

Kullandığınız cihazların kapasitesine ve
verimliliğine (A,A++ gibi) değişir tabiki ama
ortalama rakamlar şöyle:
Elektrikli şofben 4~7kWh
Fırın 1~3kWh
Ütü 1~2 kWh
Klima 1~3 kWh
Bulaşık Makinası 1~2 kWh
Çamaşır Yıkama Kurutma 1~2kWh
Su ısıtıcı kettle 1~2 kWh
Bunların haeicindekiler pek bir güç harcamaz
Laptop, TV, Vantilatör, blender 100Wh

Rakamlar tahminidir, şüphe varsa araştırıp yazarım.
Klima yok evimizde vantilatör var ama çok sık çalıştırmıyoruz onuda. Çok yakan olarak şofben var sanırım bizim evde ama bu kadar fark ettirir mi

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri