2 linye için monofaze elektrik panosu hazırlama

Ben,önce soruya bakarım.Çek çek uzaya-
cak ( nasıl tahmin etmişim ama ;) ) ,ne
kadar anlatırsan arkası eksilmeyecek,kay-
nak kim / nerede sohbeti uzayacak konu-
lara bulaşmıyorum.Arkadaşımız soruyor,
" bana,300 kvar kompanzasyon malzeme-
si çıkarırmısınız ? ".Daha,pano ile kutuyu
ayıramıyan soruyu sorana verilecek ce-
vapta buna benzer.Değerli 2 arkadaşım,si-
ze kaynaklar sunuyor.Hala,ısrarla,başka
girişlerle konuyu uzatıp ,sanki,herkesin mutlaka inandırılması gibi bir zorululuk varmış gibi zorlayıca akıl vermeye kalkı-
yorsunuz.O arkadaşlarımı,sabırları nede-
niyle tebrik etmemin sebebi odur.Madem
yardımcı olmaya gönüllüsünüz,300 kvar
kompanzasyon ihtiyacı olan arkadaşın is-
teğine cevap verin.
Ben elektrikçi değilim, bu forumda da konuşmayıp gelip sohbet yorumu yazan elektrikçiyim diyen birisiniz. Burada ben elektrikçi değilim dedim panoya kutuya ne dememi bekliyorsun? verdiğin cevaptan ilkokul mezunu, arkamdan koşun ben ustayım zihniyetine net benziyorsunuz. Bu nasıl yazı yazma şekli? önce yazı yazmayı öğrenin beyefendi. Ben amper sordum adam geldi gerek yok dedi sen neyi anlatıyorsun? ben mi konuyu uzattım? adam mühendisim böyle böyle diyor diğer olmaz diyor bende yanlış mı doğru yapıldı kendi derdimdeyim? Allah akıl fikir versin size denk gelen adamında vay haline vay. ;) Okuma yazmanızda sıkıntı olduğu belli çünkü kaynağı bana değil diğer tartıştığı adama gösteriyor bu kadarına da pes yalan iftira konuşmaya başladınız. Çok zorunuza giden bir şey var ne yaranız var gocundunuz bilmiyorum ama herkes kendi üstüne alındığı kadardır. Site sahiplerine söyleyeyim, Sami İnci kullanıcısı bu siteye sadece elektrikçiler girebilir diyor yazsın sitenin girişine. :D Mantığa rezilliğe bakar mısınız utanma olur insanda. Elektrikten anlamayan işi olmayan adama ne makalesi, 2 tane sigorta koyacağım 63 mü olsun 40 mı dedim adam gerek yok diyor diğeri var diyor diğeri okumadım cevapları yazayım diyor. Bu ülkede bunlar mühendis olmuş biz sizin neyinizi tartışalım bitmişiz zaten. Kitabı yiyen sınavda kusan bilim adamı profesör oluyor, bu ülkede herkes her şeyi biliyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektriçi değilsen,elektrinin işini elektrikçi-
ye bırak.Anlamadığın açıklamalara itiraz
edip akıl verme.Bu işler,faz nötür al götür
işi değil.Kimse,sizin istediğiniz ! /peşinde
olduğunuz ! açıklamaları yapmak,sizi inandırmak zorunda değil.Dertleşmeye !
meraklı olduğunuz,uzun yazılarınızdan
anlaşılıyor.Yakınlarınızdaki bir kıraatha-
ne daha uygun olabilir.Selametle.

Elektriçi değilsen,elektrinin işini elektrikçi-
ye bırak.Anlamadığın açıklamalara itiraz
edip akıl verme.Bu işler,faz nötür al götür
işi değil.Kimse,sizin istediğiniz ! /peşinde
olduğunuz ! açıklamaları yapmak,sizi inandırmak zorunda değil.Dertleşmeye !
meraklı olduğunuz,uzun yazılarınızdan
anlaşılıyor.Yakınlarınızdaki bir kıraatha-
ne daha uygun olabilir.Selametle.
Sana mı soracağım ne işi nereye bırakıp bırakmayacağımı? sen kimsin ki insanlara emir veya akıl veriyorsun. O aklını önce yazı yazmayı öğrenmeği kullanmak ile başla. Üslup yok, zihniyet bozuk, bilgi yok sadece konulara gelip büyük abiyi oynayan bomboş bir hesapsın. Çevremde olan elektrikçiler bir halt bilse zaten burada senin boş muhabbetini çekmek zorunda kalmayacaktım ve istediğimi genel kültür olarak aratırır öğrenirim buraya yazmak boş yapmak zorunda değilsin. İlaveten zaten işleri elektrikçi yaptı bitirdi, yanlış yapmış gereksiz diyen olduğu için sormaya devam ettim okuman yok belli ki postları okuyamıyorsun. Bu ülkede ustalık olmuyor adam kaçak akım rölesi ne bilmiyor dediğimde beğenmiştin şimdi tersini diyorsun tek renk ol çift renk olma. Bu arada bu forum elektrikçilerin forumu değil öyle bir şey yazmıyor sitede?. Kıraathaneye bile almazlar seni merak etme 24 saat buradasın zaten işin gücün yok. Mobil tarayıcım özellikli, bildirim geliyor arka planda açık yoksa seninle muhatap olmaya gelmiyorum. 3-5 cevap yazdın hiçbiri bir işe yaramaz bomboş cümleler, bilgi yok etki yok. Sen 10-15 yaşında asosyal bir ergensin galiba, çık gez boş işlerle uğraşma burada popülerlik kasmanın bir anlamı yok, yaşın büyükse vay vay diyelim durum vahim acilen bir terapi görmelisin artık yazma konuları çarpıtma. Bir şey bilsen zaten a diyeni de yok olmaz b diyeni de beğenmezdin. Bütün konulara bakıyorum bomboş cevaplar ve beğenme beğenilme dışında katkın yok şaka adam seni.

Son düzenleme:
1) Onaylı proje olmadan iş yapılmaz. Elektrikçi ve dükkan sahibi tesisatın onaylı projeye uygun olarak yapılmasından sorumludur. SMM mühendisi ve kurumun onayladığı proje yönetmeliklere uygundur.
2) Sayaç panosu dükkan içinde olmaz. EPDK"ya göre açıkta ve görevli tarafından kolayca okunacak bir yerde yani dükkan önünde olmalıdır. Bu şekilde yapılmamış tüm imalatlar xedaş tarafından uyarılır abone sahibi sayacını dışarı aldırır. Burada amaç sayac okuma görevlisi geldiğinde cumadayım, cenazem var vb bahanelere maruz kalmamaktır.
3) Sayaç panosu kapı önünde olan tesisatta sigorta kutun dükkan içinde olur. Sayaçtan sigorta kutusuna gelen kablo kolon hattıdır. Sayaca 300mA sigorta kutuna 30mA yönetmelik gereği koymanız gerekir.
4) Farzedelim ki üstte olması gereken herşey sizde yanlış yapılmış ve dükkan içinde sadece sayaç panon var ve linye sigortaların da içersinde. Sayaçtan 30mA kakr giden kolon hattının kısa olması yani atiuorum 3. Maddedeki gibi 5m değilde 20cm olması sonucu değiştirmez.
5) Sadece 30mA kakr yeter diyenler bu kakr'nin Şebeke tarafındaki kablolarda, bağlantılarda, sigortada veya sayaçtaki bir kaçakta sistemi neyin koruyacağanı söyleyiversinler bir zahmet tut ki kemirgen girdi panoya yangın çıktı ne olacak ?
6) Yıldırım olumsuz etkilerinden anlık gerilim yükselmelerinden sadece sayaç panosuna koyulan C sınıfı yeterli olmaz xedaş'ın sorumluluğunda olan dağıtım kısmında da uygun Parafudr montajı yapilmiş olmalıdır. Topraklama direnci düşük olmalıdır.
7) Yıldırım etkileşimleri, yüksek frekanslı anlık sinyaller dc bileşenler gibi durumlsrda gereksiz açmalar yapmayan kakr röleleri var bu konudan rahatsızsanız kesenin ağzını açacaksınız.
8) Mesajlarda geçen Büyük üstad Musa Çeçen'in o videosu yayınlandığı gün izleyenlerdenim. Prof ismail Kaşıkcı hocayı sayar, sever ve sıkı takip ederim. Avrupada bir çok ülkede AFDD rölesi kullanımı zorunlu kısmen de tavsiye niteliğinde iken ülkemizin yönetmeliklerinde artık akım anahtarı bile üstün körü geçilmiştir. Üstte ismini zikrettiğim iki üstad da yönetmeliklerin yenilenmesi gerektiğini ısrarla belirtmektedir. EMO siyasetle ve ticaretle uğraşmaktan bu konulara gereken ilgiyi alakayı emeği çabayı maalesef göstermemektedir.

Son olarak sami inci rumuzlu meslekte uzun yıllar emek vermiş mühendis abimize yaptığınız saygısızlığı esefle kınıyorum. Burada kötü, kırıcı ve saygızca söylenmiş sözler değil sadece teknik ve hoşgörü konuşsun.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 87192
Ben böyle yapardım. Daha bilgili arkadaşlar illa ki vardır bir görüş almak gerekir.
2 saatlik google araştırması yapsan öğrenirsin basit iş ama ya teknikersiniz ya mühendissiniz ama tamamen gereksiz amper değeri vermişsiniz ülkede mühendislik altyapısı böyleyse biz niye yerimizde sekiyoruz anlaşılıyor. 2 linye için 80a gerek yok bunun için mühendis olmaya gerek yok ama mühendisin bunu söylemesi trajedidir. Amper arttıkça güvenlik artmaz daha da bilinmedik işler çıkabilir, ihtiyaç hesaplanır ona göre yapılır. 2 tane 1x40A B sigortanın mantığı nedir oda enteresan, prizin 16 amper üstünü kaldırmadığını ben bile biliyorum. Sitede yönetici veya moderatör olmalı, yanlış bilgileri yanlış diye etiketlemeli böyle forum olmaz.

2 saatlik google araştırması yapsan öğrenirsin basit iş ama ya teknikersiniz ya mühendissiniz ama tamamen gereksiz amper değeri vermişsiniz ülkede mühendislik altyapısı böyleyse biz niye yerimizde sekiyoruz anlaşılıyor. 2 linye için 80a gerek yok bunun için mühendis olmaya gerek yok ama mühendisin bunu söylemesi trajedidir. Amper arttıkça güvenlik artmaz daha da bilinmedik işler çıkabilir, ihtiyaç hesaplanır ona göre yapılır. 2 tane 1x40A B sigortanın mantığı nedir oda enteresan, prizin 16 amper üstünü kaldırmadığını ben bile biliyorum. Sitede yönetici veya moderatör olmalı, yanlış bilgileri yanlış diye etiketlemeli böyle forum olmaz.
Merhaba. İçerikte konuşulanlardan ziyade şeklen uygunsuzluğa müdahale ediyoruz. Forumda binlerce başlık bir okadarda farklı içerik var. Hangisi doğru hangisi yanlış vakıf olmamız mümkün değil.

Forumun amacı istişare etmek, mesleki yardımlaşmayı desteklemek. Biz forumda ast üst ilişkisine ve kişilerin paylaşımlarının yargılanmasına müsaade etmiyoruz.

Son olarak Google araştırması ile ezbere birşeyler yapılabilir. Fakat " NEDEN" Sorusunun cevabı için mesleki forumlar kullanılır. Saygılar

ddfr.png

konu sahibinin ilgili mesajına alındığım için ironi yaparak cevap verdim. forum yönetimi de bu mesajıma istinaden on günlüğüne beni banladı. neyseki açıklamamdan sonra durum düzeltidi fakat aynı üye farklı konular acarak sıkıntılı uslubuyla masajlar atmaya devam etti ve ediyor. üzülmemek elde değil.

Evet önüne gelen yalan yanlış yorum yapıyor bu konuda benim tavsiyem. Nasıl beğen butonu var onun gibi beğenme yada bu bilgi doğru değildir manasında buton olmalı. Bu olmalı ki forumdaki değerli kişilerin oyları yorumun doğruluğuna veya şüphelilirliğine delil olsun.

Merhaba. İçerikte konuşulanlardan ziyade şeklen uygunsuzluğa müdahale ediyoruz. Forumda binlerce başlık bir okadarda farklı içerik var. Hangisi doğru hangisi yanlış vakıf olmamız mümkün değil.

Forumun amacı istişare etmek, mesleki yardımlaşmayı desteklemek. Biz forumda ast üst ilişkisine ve kişilerin paylaşımlarının yargılanmasına müsaade etmiyoruz.

Son olarak Google araştırması ile ezbere birşeyler yapılabilir. Fakat " NEDEN" Sorusunun cevabı için mesleki forumlar kullanılır. Saygılar
Evet haklısınız burada mesleği elektrik olan veya tüketici olarak elektrik hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlarımızın www.kontrolkalemi.com'u doğru kaynak olarak görmesi ve göstermesi hem site için hem de kullanıcılar için büyük önem arz ediyor. Uzun yıllardır forumlarda post yazıyorum ve elektrik konusunda böyle bir site var ama böylesi yok. O sebeple son posttaki arkadaşın tavsiyesi çok güzel kulak vermenizi değerlendirmenizi rica ediyorum.

Beğenmeme butonu ile fikirler belli olur ve oylama ile fark göstergesi ile doğruluk oranı ve güvenirliği artar çünkü teknik konuda yanlış bilginin ve sallamasyon yorumların sonu yok. Ekşi sözlükte 3 kişi yazmış 2'si kötülüyor şahsen burada iç açıcı bir ortam yok, onun sebebini de etkili ve bilgili moderatörlerin dahil olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum tabi siteyi daha üst seviyelere taşımaya zamanınız yoksa uğraşmayabilirsiniz sizin kararınız sizin siteniz.

Farkındaysan ben sorunun içeriğindeki malzemelere göre tavsiyelerde bulundum ve farkındaysan diğer mesajlarımda daha bilgili kişilerden görüş alınması konusunda tavsiyede bulundum. Sizin ünvanınızı bilmiyorum ancak yeni mezun mühendisim ve üniversiteler saha bilgisi konusunda içbirey vermiyor. Burada olma amacım zaten bilmediğim, tecrübemin olmadığı konular hakkında bilgi sahibi olmak. Ancak siz diyorsanız ben doğduğumda bu bilgilere sahiptim orası ayrı bir konu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri