2 linye için monofaze elektrik panosu hazırlama

Panassonic

Üye
Sıva üstü 2 tane priz çekilecek, 2-3 tane küçük led lamba aydınlatmayıda prizden alınır. .

Monofaze elektriği direkt faz+nötr 2 kutuplu sigortaya bağlayıp sırasyıla
40 amper 300ma Yangın koruma
40ma 2x40A kaçak akım rölesi
Linye için tekli sigorta

2 linyede ayrı ayrı olarak bilgisayar ve güvenlik kamerası, ufo ısıtıcı falan kullanılır en fazla.
Şimdi ustalarım ben ilk başa koyacağım 2 kutuplu prizi 40 amper diyorum kaç kA kullanmalıyım (6kA)? linye için sigortaları kaç amper kaç kA kullanmalıyım.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
6 kA seçersen otomat ömrü daha uzun olur. 1*10A veya 1*16A sigorta yeterli gelir diye düşünüyorum. 2,5 luk kablo işini görür bence. İlk önce yangın koruma girip ondan sonra da KAKR'a gireren sorun olmaz. Bunlar benim şahsi görüşlerim.

6 kA seçersen otomat ömrü daha uzun olur. 1*10A veya 1*16A sigorta yeterli gelir diye düşünüyorum. 2,5 luk kablo işini görür bence. İlk önce yangın koruma girip ondan sonra da KAKR'a gireren sorun olmaz. Bunlar benim şahsi görüşlerim.
Cevap için teşekkür ederim.
İlk baştan sırsayla 2li grup faz nötr kesmeli B tipi 40a 6kA sigorta
300ma 40amper yangın koruma KAKR
hemen yanına 30ma 2x40a hayat koruma KAKR
Devamında 2 tane ayrı ayrı B tipi 16a 6kA sigorta.
Bu şekilde yapacağım, yangın koruma sonrasında kaçak akım rölesini yanyana koyacağım arasına sigorta koyanlar var gerekli mi değil mi bilemedim, gerekliyse ne tür amper ka değerinde sigorta koyumalı. Basit sistem zaten ama yinede elektrik işi olduğu için güvenlik ve bilgi önemli. Usta zırt pırt atar taktırma dedi işte böyle durumdayız mecburen işimizi kendimiz yapıyoruz.

Son düzenleme:
Cevap için teşekkür ederim.
İlk baştan sırsayla 2li grup faz nötr kesmeli B tipi 40a 6kA sigorta
300ma 40amper yangın koruma KAKR
hemen yanına 30ma 2x40a hayat koruma KAKR
Devamında 2 tane ayrı ayrı B tipi 16a 6kA sigorta.
Bu şekilde yapacağım, yangın koruma sonrasında kaçak akım rölesini yanyana koyacağım arasına sigorta koyanlar var gerekli mi değil mi bilemedim, gerekliyse ne tür amper ka değerinde sigorta koyumalı. Basit sistem zaten ama yinede elektrik işi olduğu için güvenlik ve bilgi önemli. Usta zırt pırt atar taktırma dedi işte böyle durumdayız mecburen işimizi kendimiz yapıyoruz.
1651070985615.png

Ben böyle yapardım. Daha bilgili arkadaşlar illa ki vardır bir görüş almak gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 87192
Ben böyle yapardım. Daha bilgili arkadaşlar illa ki vardır bir görüş almak gerekir.
Buda bir seçenek tabi ama ihtiyaçtan daha fazla fazla koymaya gerek yok diye düşünüyorum.
Giriş için Legrand nötr kesmeli 2X63A B Tipi Otomatik Sigorta 6ka, - Viko 40a 300ma yangın koruma kakr, -Viko 40a 30ma hayat koruma kakr ve son olarak B tipi 2 veya ihtiyaca göre B tip 16a 6kA sigorta. Fazla masrafa girmeyelim, her şeyin fazlası zarar sonuçta monofaze hat. :) Düzende uyumda sıkıntı yoksa tamamdır.

Bana kalırsa sırayla; Viko 40a 300ma yangın koruma kakr, Viko 40a 30ma hayat koruma kakr, Legrand nötr kesmeli 2X63A B Tipi Otomatik Sigorta 6ka, son olarak B tipi 2 veya ihtiyaca göre B tip 16a 6kA sigorta.
Haklısın herşeyin fazlası zarar ancak. İşi yapmışken tam yapmak gerekir bence.
Bence olması gereken; Viko 63a 300ma yangın koruma kakr, Viko 40a 30ma hayat koruma kakr, Legrand nötr kesmeli 2X32A B Tipi Otomatik Sigorta 6ka, son olarak B tipi 2 veya ihtiyaca göre B tip 16a 6kA sigorta.
Neden diye soracak olursan selektif koruma için.

Bana kalırsa sırayla; Viko 40a 300ma yangın koruma kakr, Viko 40a 30ma hayat koruma kakr, Legrand nötr kesmeli 2X63A B Tipi Otomatik Sigorta 6ka, son olarak B tipi 2 veya ihtiyaca göre B tip 16a 6kA sigorta.
Haklısın herşeyin fazlası zarar ancak. İşi yapmışken tam yapmak gerekir bence.
Bence olması gereken; Viko 63a 300ma yangın koruma kakr, Viko 40a 30ma hayat koruma kakr, Legrand nötr kesmeli 2X32A B Tipi Otomatik Sigorta 6ka, son olarak B tipi 2 veya ihtiyaca göre B tip 16a 6kA sigorta.
Neden diye soracak olursan selektif koruma için.
Şebeke elektriği bir kofra veya bina panosundan gelmiyor, eski şekil direkten dükkana giriyor. O yüzden kakr sonrası koyarsam belki 32a olsun baş tarafada bir sigorta atmam lazım çünkü yangın koruma arıza verse onuda değişmek için elektriği kesmek lazım. Tam olsun dediniz doğru dediniz. 200 lirada kıyıp ilk girişe 63a 2 kutup faz nötr kesici sigorta koyacağım. İlk girişe takacağım sigortayı siemens yapayım diyorum ama yanmış yeni siemens kakr gördükten sonra siemensede güvenim kalmadı, çinde üretiliyor yavaştan çin malına kayıyor gibi geliyor, mühendislerde schneider alın diyor öyle yaparım. Sonrasında viko iş görür monofaze.

aklında bulunsun PC in laptop ise sorun olmaz ama masa üstü ise topraklama şart. öteki işlerden ben anlamam.

aklında bulunsun PC in laptop ise sorun olmaz ama masa üstü ise topraklama şart. öteki işlerden ben anlamam.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim, bakır çubuk ve 2.5 Nya kablo ile sıva üstü halledilecek. Uzun yıllardır topraksız prizde masaüstü bilgisayar kullandım, kaçak akım röleside görmedim. Prizi parmaklasak birde yıldırım düşmese sıkıntı çıkmaz tecrübesi var ama her şekilde güvenliği sağlamak için prosedüre uyuyoruz. Zırt pırt atan KAKR'ların iyisini takmaya kalksak bunun yanına Parafudr eklesek dünya kadar para. Viko iş görür umarız.

kakr- parafudr nedir ne işe yarar bilmem. benim tecrübem başıma gelenler ve bana gelen arızalar. vista sonu W 7 zamanıydı bir arkadaşım dükkanındaki pc bozulduğu için bana getirdi fişe taktım düzeldi. gönderdim 2 gün sonra yine getirdi. senin dükkanda topraklama arızası var site elektrikçisine kontrol ettir dedim gönderdim. elektrikçi ölçmüş herşey tamam demiş. yine bana arızayla gelince gözünün önünde fişe taktım ve sadece makineyi açtım çalıştı. sonra makinenin kablosunun takılı olan ara kablosunun topraklaması olmadığını görmüşler daha doğrusu kopmuş bir şekilde, geldi bana sen haklıymışsın dedi.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri