2 linye için monofaze elektrik panosu hazırlama

300mA eşik değeri kafadan uydurma bir değer değildir tıpkı 30mA değerinde olduğu gibi. Deneyler sonucu 300mA lik sizinti akiminin yangina sebebiyet verebilecek alt değer olduğu gözlemlendiği için bu değer referans alınmıştır

Bu arada ben sadece yazdıklarımdan sorumluyum senin ne anladığın beni ilgilendirmiyor.

Beni yaxdıklarimin üzerinden eleştir anladıkların yada hayallerin üzerinden değil !

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Konuyu yangın korumaya bağlarsan direkt sınıfta kalırsın bunu AFDD yani ark hatası izleme rölesi ile çözdüler. Türkiyeye yeni yeni giriş yaptı 16A'likleri. Önce bunu bilelim seri ark paralel ark nedir en çok yangina sebep olan arızalar nedir vs vs
10 daireli apartman o zaman sizin mantiginixa göre girişe 30mA eşikli bir röle koyalım tamam mı? Hani doğal izolasyon kaçakları ???
Kaskad sistem ve seçicilik olayı bu koruma sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır.
Beyan ettiğim yaş gerçek yaşımın yarısı kadardır ! O yüzden kaldırdım.
Söylediğimi çarpıtmayin lütfen. Bu konuda bahsedilen pano sadece iki linyeyi besleyecek bir pano, Aynı hatta arka arkaya 300mA ve 30mA ile koruduğunda, "doğal kacaklardan yada iç kacaklardan" zaten tüm tesisin enerjisini kesiyorsun. Her bir linye için ayrı ayrı 30mA role bağlayacağım, yuklerimde bulunan iç kacaklar çok yüksek dersen anlarım. Ama arka arkaya 300 ve 30 u bağlamanın tek bir mantıklı açıklaması olamaz.
300mA eşik değeri kafadan uydurma bir değer değildir tıpkı 30mA değerinde olduğu gibi. Deneyler sonucu 300mA lik sizinti akiminin yangina sebebiyet verebilecek alt değer olduğu gözlemlendiği için bu değer referans alınmıştır

Bu arada ben sadece yazdıklarımdan sorumluyum senin ne anladığın beni ilgilendirmiyor.

Beni yaxdıklarimin üzerinden eleştir anladıkların yada hayallerin üzerinden değil !
Ben 30mA değerinin yönetmeliğin hangi maddesinden ve nasıl geldiğini söyleyebilirim, 300mA i açıklamanızi, kanıtlarla göstermenizi çok isterim
Sorduğum soru yangını nasıl onlersiniz değildi, akım yangında tek parametre mi ne gibi bir bağıntısı var ?

Çok basit bir google aramasıyla böyle bir deneyin olmadığını da görebilirsiniz zaten, FIRE PROTECTION RELAY yazdığınızda sadece bir Türk markasının sitesinde bu tip bir terim geçiyor. Bu işin duayeni olmuş firmalar bu deneyleri yapmamış olsalar ki 300mA değerine yangından koruyor diyemiyorlar :D

Hatta cevap beklemeyeyim son düzenlemem ve son mesajım olsun.

Yangını oluşturan unsur BİR MADDENİN YANMA SICAKLIĞINA ULAŞINCAYA KADAR ENERJİYE maruz kalmasıdır. Bu enerji JOULE birimiyle ifade edilir. 1 Joule = 1 wattxSaniye dir. Bu denklemde de anlaşıldığı gibi bu kaçak akıma maruz kalan maddenin cinsi, maruz kalma süresi gibi parametreler var. O nedenle firmalar böyle bir akım değeri hakkında yorum yapamazlar. Çünkü bir sürü değişken var denklemde. Şunda hem fikiriz sanıyorum ki kaçak olan akımın miktari ile yangına sebebiyet verebilecek enerji doğru orantılı. Ne kadar az kaçak o kadar iyi koruma yani.
30mA değerinin ise Elk.İç.Tes.Yön.de "HAYAT KORUMA RÖLESİ" olarak anılmasının sebebi, yönetmelikte sayısal olarak belirtilen TEHLİKELİ GERİLİM ifadesi (50V) ve bir insanın sahip olduğu ortalama DİRENÇ ifadesinden (1666ohm) kaynaklı. Bu değerler gerçek DENEYLERLE bulunduğu içinde yüce devletimiz yönetmeliğinde doğrudan yer veriyor.
Bu konu ile alakalı durum ise yukarıda anlattığım gibi 30mA de yangından koruyorsa ve konu sahibinin bahsettiği gibi çok küçük güçte bir tesisse (sadece 2 priz linyesi), 300mA röleyi de hemen başa eklemek israftan başka bir şey değildir.

Son düzenleme:
Söylediğimi çarpıtmayin lütfen. Bu konuda bahsedilen pano sadece iki linyeyi besleyecek bir pano, Aynı hatta arka arkaya 300mA ve 30mA ile koruduğunda, "doğal kacaklardan yada iç kacaklardan" zaten tüm tesisin enerjisini kesiyorsun. Her bir linye için ayrı ayrı 30mA role bağlayacağım, yuklerimde bulunan iç kacaklar çok yüksek dersen anlarım. Ama arka arkaya 300 ve 30 u bağlamanın tek bir mantıklı açıklaması olamaz.

Ben 30mA değerinin yönetmeliğin hangi maddesinden ve nasıl geldiğini söyleyebilirim, 300mA i açıklamanızi, kanıtlarla göstermenizi çok isterim
Sorduğum soru yangını nasıl onlersiniz değildi, akım yangında tek parametre mi ne gibi bir bağıntısı var ?

Çok basit bir google aramasıyla böyle bir deneyin olmadığını da görebilirsiniz zaten, FIRE PROTECTION RELAY yazdığınızda sadece bir Türk markasının sitesinde bu tip bir terim geçiyor. Bu işin duayeni olmuş firmalar bu deneyleri yapmamış olsalar ki 300mA değerine yangından koruyor diyemiyorlar :D

Hatta cevap beklemeyeyim son düzenlemem ve son mesajım olsun.

Yangını oluşturan unsur BİR MADDENİN YANMA SICAKLIĞINA ULAŞINCAYA KADAR ENERJİYE maruz kalmasıdır. Bu enerji JOULE birimiyle ifade edilir. 1 Joule = 1 wattxSaniye dir. Bu denklemde de anlaşıldığı gibi bu kaçak akıma maruz kalan maddenin cinsi, maruz kalma süresi gibi parametreler var. O nedenle firmalar böyle bir akım değeri hakkında yorum yapamazlar. Çünkü bir sürü değişken var denklemde. Şunda hem fikiriz sanıyorum ki kaçak olan akımın miktari ile yangına sebebiyet verebilecek enerji doğru orantılı. Ne kadar az kaçak o kadar iyi koruma yani.
30mA değerinin ise Elk.İç.Tes.Yön.de "HAYAT KORUMA RÖLESİ" olarak anılmasının sebebi, yönetmelikte sayısal olarak belirtilen TEHLİKELİ GERİLİM ifadesi (50V) ve bir insanın sahip olduğu ortalama DİRENÇ ifadesinden (1666ohm) kaynaklı. Bu değerler gerçek DENEYLERLE bulunduğu içinde yüce devletimiz yönetmeliğinde doğrudan yer veriyor.
Bu konu ile alakalı durum ise yukarıda anlattığım gibi 30mA de yangından koruyorsa ve konu sahibinin bahsettiği gibi çok küçük güçte bir tesisse (sadece 2 priz linyesi), 300mA röleyi de hemen başa eklemek israftan başka bir şey değildir.
Sağdan soldan bir takım bilgiler edinmişsin ama olayı kafanda toparlayamıyorsun çünkü bilgilerin eksik. Her linyeye 30mA kakr koyabilirsin bu keyfine ve kesene kalmış bir durum ancak tesisatın Şebeke tarafını da korumak zorundasın bunun için de selektif tip 300mA kullanmak zorundasın. Sayaç çıkışında kolon hattında oluşacak bir kaçak ve yangın durumunda ama ben her linyeye 30mA kakr takmıştım demen kusurunu kapatmayacak. Elektrikte güvenlik lokal olarak sağlanmaz tesisatın bütününe uygulanır.

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiTl_qC47f3AhUmRPEDHfykDwsQFnoECAUQAQ&url=http://sigmaelektrik.com/wp-content/uploads/2018/04/6-Ka%C3%A7ak-Ak%C4%B1m-Koruma-%C5%9Ealterleri.pdf&usg=AOvVaw0RR1jY6q5URfz3XlDjgoEb

Sayfa 8'i ve 9'u iyice oku !
Çok basit bir aramayla böyle birşeyin olmayacağı belli dediğin şey IEC normu 😁

Bu arada oğlum yaşındasın genç benden sana abi nasihati bilgilerini doğru kaynaktan edin ayrıca edindiğin eğitim ve öğretimin ışığında süzgeçten geçir. Olan birşeye yok olmayan birşeye var diye iddia etme.
1666ohm 30mA göre çıkan limit değerdir sadece vucud direnci değil temas ve yayılma direnci buna dahil olup değişkendir. EN-IEC normlarında kol, bacak gövde direnç değerleri yaklaşık olarak yazar çarpılma şekline göre değer değişir. Islak zemin ve ıslak hacimde toplam direnç düşer bu yüzden bu bölgelerde 10mA açma eşik değerli röle kullanımı uygundur. Elektrik konusu detaylıdir biryerden okuduğun bilgileri cımbızlayıp alırsan lokalize etmiş olursun ve komik duruma düşersin bu da doğru olmaz.

Son düzenleme:
Tamda hocamın anlattığı gibi Kadir beyin attığı linkin adresinin de bir ürün satıcısı olması kanıtlar nitelikte. :D
IEC 364 normmuna göre yapılan testlerde kanıtlanmıştır ki; 4 mm’lik bir açıklık arasında bulunacak toz, nem, benzeri küçük kısmi iletken partiküllerin zamanla ısınmasına ve alev almasına sebep olabilecek akım seviyesi 300 mA’dir. linkteki cümlede önceki postlarda anlattığım şeyler zaten. Maddenin cinsi, akıma maruziyet süresi önemli. Link IEC364 olmadığı içinde gerçekten yazıyor mu yazmıyor mu bir şey diyemeyeceğim.

40B sigorta- 300mA röle- 30mAröle-2 adet 16b linye içeren sigorta kutusunda 300mA röleye gerek yok. 30mAde linkin bahsettiği durumdan koruyor.

Bu örnekte ki 300mA rölenin ise şebekeyi nasıl koruduğunu ben anlayamadım.

Konudan bağımsız, konu sahibi arkadaşın elektrik ile ilgili bir profesyonelliği olmadığından "konunun cahili" ifadesini kullandım. Fakat sizin bilginize tartışma boyunca tek bir şey söylemedim. Her postunuzda bahsettiğiniz yaşınıza yakışmayan şekilde, elektrik bilgin zayıf vs. gibi cümleler hoş değil.

Son düzenleme:
Tamda hocamın anlattığı gibi Kadir beyin attığı linkin adresinin de bir ürün satıcısı olması kanıtlar nitelikte. :D
IEC 364 normmuna göre yapılan testlerde kanıtlanmıştır ki; 4 mm’lik bir açıklık arasında bulunacak toz, nem, benzeri küçük kısmi iletken partiküllerin zamanla ısınmasına ve alev almasına sebep olabilecek akım seviyesi 300 mA’dir. linkteki cümlede önceki postlarda anlattığım şeyler zaten. Maddenin cinsi, akıma maruziyet süresi önemli. Link IEC364 olmadığı içinde gerçekten yazıyor mu yazmıyor mu bir şey diyemeyeceğim.

40B sigorta- 300mA röle- 30mAröle-2 adet 16b linye içeren sigorta kutusunda 300mA röleye gerek yok. 30mAde linkin bahsettiği durumdan koruyor.

Bu örnekte ki 300mA rölenin ise şebekeyi nasıl koruduğunu ben anlayamadım.

Konudan bağımsız, konu sahibi arkadaşın elektrik ile ilgili bir profesyonelliği olmadığından "konunun cahili" ifadesini kullandım. Fakat sizin bilginize tartışma boyunca tek bir şey söylemedim. Her postunuzda bahsettiğiniz yaşınıza yakışmayan şekilde, elektrik bilgin zayıf vs. gibi cümleler hoş değil.
Cahil bilmediği şeyi bildiğini iddia edene denir, ben %100 böyledir diye bir şey iddia etmedim. Sürekli cahil diyen dilini koparırım senin akıllı ol. Efendi ol diye uyardım yine hakaret yazmışsın. Elektrik benim alanım değil, benim işim mekanik ve senin önüne koysam bu yaşında başlasan yaşın yetmez anlamaya. Meslek olarak kaçak akım rölesi elektrik mühendisliği için çok basit bir şey ve bununla böbürlenme bu yaşta memleketin trafosunu tesisatını kurmuş gibi burada dolaşıyorsun. Bir konuyu tartışırsın herkes delilini sunar ama bu forumda usta üstad denilen kimsede gelip demiyor sen haklısın sen haksızsın burada tecrübelilerin olduğunu zannedip konu açıyoruz ama belli ki onlarda kendilerine güvenmiyor. Burası bildiğin öğrenci tartışma platformu gibi bir şey olmuş herkes buradan araştırmadan sağlamasını yapmadan direkt yanlış öznel bilgi alıp iş yapmaz umarım.

KadirMurteza

Kadir abi diğer arkadaşa gram güvenmesem de burada konudan uzaklaşarak cevap veriyorsun. Kimsede çıkıp demedi ki, 300ma yangın koruma denilen kaçak akım rölesinin şebekeden gelen fazla yüke elektriğe karşı korur yada bağlı olduğu yerde çıkacak içerideki yangından korur. Yada sadece şebekeden gelen aşırı fazla yükten dolayı yada içeride oluşan fazla akımdan dolayı panoda çıkacak yangından korur. Yıldırım düşse şebekeden fazla elektrik gelse korumuyor parafudur al diyorlar, haneye ait tek pano sayaçlı yerden bahsediyoruz bu konuda, içeride 30ma hayat koruma atmadı canlı bir şey çarpıldı diyelim 300ma gelene kadar kül edip sonra atsa zaten bozulmuş panoyu korumanın mantığı yok, sadece binalarda daire içinde 30ma atmadı çarptı yaktı diyelim ana panoda diğer daireleri ve tesisatı korumak için mantık olarak iş yapar. İçeride 30ma üstü akım oluşunca röle atıyorsa, 300ma ampere ne gerek var mantık olarak enteresan tezler var. 300ma şebekeden gelen elektriğin fazla yükte gelmesinden mi yoksa içeriden oluşan akımın 300ma üzerine çıkmasından mı koruyor? içeride prizde linyede 30ma üzeri oluşan akımda KAKR atacaksa arkasına tek pano 300ma'ya ne gerek var? 300ma şebekeden gelen aşırı yükten mi koruyor? mantığı bozuldu burada. Konu çöp oldu herkes bildiğini unuttu karıştırdı. Elektrik işi işe uğraşan meslek sahiplerinin vatandaşı anlaşılır dilde bilgilendirmesi mesleki görevdir.

Son düzenleme:
2 sigorta KUTUSU için PANO ifadesi kulla-
nılıyorsa,soruyu sorana ! ,uzun uzun yö-
netmelik,doküman sunan arkadaşlarımın
sabrına hayran olduğumu bildireceğim.
Siz,ne kadar anlatırsanız anlatın,ancak,
karşıdakinin anladığı kadarını ! anlatmış
olursunuz.

2 sigorta KUTUSU için PANO ifadesi kulla-
nılıyorsa,soruyu sorana ! ,uzun uzun yö-
netmelik,doküman sunan arkadaşlarımın
sabrına hayran olduğumu bildireceğim.
Siz,ne kadar anlatırsanız anlatın,ancak,
karşıdakinin anladığı kadarını ! anlatmış
olursunuz.
Üzerinize bir şey alındınız herhalde, madem 2 sigorta pano değil yazaydınız böyle böyle diye. Forumda izleyici ustalarımız var her şeyi beğeniyor. Burada yine iş egoya tavra geldi. Burası bir tartışma ve öğrenme platformu sonuç yoksa dokümanın belgenin önemi yok. Çünkü makaleler ve dokümanları tecrübeyle birleşmesi sonucu gösterir. Burada mevzuat gereği yapılan bir işi amper ne taksak tartışırken ona gerek yok buna gerek yok diyen ben değilim, elektrik mühendisi söylüyor olayı çıkarıyor. Sonrasında başkası böyle olmaz bu doğrudur diyor sizde ikisinin cevabını beğeniyorsunuz. Lafla peynir gemisi yürümez selametle. ''2 sigorta değil 1 sigorta da olsa elektrik elektriktir, ihtiyaca göre şekillenir ve takılır burada yanlış düşünüyorsunuz.'' Bana motor geliyor bu küçük motor sana anlatmayayım söylemeyeyim mi diyeceğim saçma sapan mevzu, bu ülkede 1 ustaların 2 doktorların havası civası derdi hiç çekilmez doğrunun doğrusu işte zihniyet bu. Bu konuyu böyle taksak doğru mudur diye açtık konu nerelere geldi, bizim millette sidik yarıştırma ve her şeyi biliyorum tavrı bizi bitirdi. Yönetmenlik kural koymuş onun usulunde konu açıldı ona gerek yok buna gerek var ben demedim. Gerek var yada yok zaten takıp takılmayacak şeyi kurum belirliyor onun haricine çıkıp herbokologluk ben yapmadım elektrikçiler mühendisler yaptı.

Ben,önce soruya bakarım.Çek çek uzaya-
cak ( nasıl tahmin etmişim ama ;) ) ,ne
kadar anlatırsan arkası eksilmeyecek,kay-
nak kim / nerede sohbeti uzayacak konu-
lara bulaşmıyorum.Arkadaşımız soruyor,
" bana,300 kvar kompanzasyon malzeme-
si çıkarırmısınız ? ".Daha,pano ile kutuyu
ayıramıyan soruyu sorana verilecek ce-
vapta buna benzer.Değerli 2 arkadaşım,si-
ze kaynaklar sunuyor.Hala,ısrarla,başka
girişlerle konuyu uzatıp ,sanki,herkesin mutlaka inandırılması gibi bir zorululuk varmış gibi zorlayıca akıl vermeye kalkı-
yorsunuz.O arkadaşlarımı,sabırları nede-
niyle tebrik etmemin sebebi odur.Madem
yardımcı olmaya gönüllüsünüz,300 kvar
kompanzasyon ihtiyacı olan arkadaşın is-
teğine cevap verin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9