2 kaynaktan 2 aynı tip trafoyu beslemek?

Sönen veya dönen.
Alternatörlerin fazlarının dönüş yönleri aynı ise;

Senkron anları:
Sönen lamba için;

1. R lamba R sönük
2. S lamba S sönük
3. T lamba T sönük
Alternatörlerin aynı fazları arasına bağlanan lambalar alternatörler fazları arasındaki faz farkı sıfır olduğunda anlık olarak söner.

Dönen lambada için;

1. R lamba R sönük
2. S lamba T yanık
3. T lamba S yanık

1. grup söner 2 ve 3. grup lambaları eşit parlaklıkta yanar.

Aynı fazlar yakalandığı an yukarıdaki olaylar gerçekleşir.

mesajımı güncelledim ama yetişemedim. bi kavram karmaşası olduğunu düşünüyorum. aynı fazları yakalama işlemine senkronizasyon diyoruz zaten. daha öncesinde faz sırasını ve sözde aynı fazı eşleştirme için aşağı resimdeki üç lamba metodu kullanılıyor ve muhtemelen buna yanan veya sönen lamba metodu diyorlar.

lmba.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
yanan veya sönen lamba metoduyla faz sırası belirlenir, aynı fazlar belirlenemez.
Bunu siz yazmadınız mı? Faz sırası belirlenir diye başka kimse yazmadı sanki. Ben lambarla nasıl faz sırası belirleneceğini bilmiyorum ama senkron anı lamba metoduyla tespit edilebilir.
3 yöntem varda yanan lamba zor o yüzden yazmadım.

Bunu siz yazmadınız mı? Faz sırası belirlenir diye başka kimse yazmadı sanki. Ben lambarla nasıl faz sırası belirleneceğini bilmiyorum ama senkron anı lamba metoduyla tespit edilebilir.
3 yöntem varda yanan lamba zor o yüzden yazmadım.

yanan veya sönen lamba metodu konusunda mutabık mıyız diye daha önce bi mesaj atmıştım. orada bahsettiğim üç lamba metoduydu bununla da faz sırası belirleniyor. aşağıdaki mesajda sönen lambadan sizce ne anlaşılmış? ayrıca bahsettiğiniz sönen lamba faz (dönüş yönü) sırasını garantiliyor mu?

Zaten lambanın sönmesi aynı faz olduğunu gösteriyor. Bu durumda faz farkı yani voltaj da olmaması lazım. Arkadaşın yaptığı iş mantıksız sayılmaz.
Bu buhar türbini ile üretim yapıyor dediginiz yer mevcut hatların tek besleyicisi olamaz . Bu durumda farklı bir faz açısı ile hattı beslemesi de düşünülemez. Tuhaflik var bu işte.

Son düzenleme:
yanan veya sönen lamba metodu konusunda mutabık mıyız diye daha önce bi mesaj atmıştım. orada bahsettiğim üç lamba metoduydu bununla da faz sırası belirleniyor. aşağıdaki mesajda sönen lambadan sizce ne anlaşılmış? ayrıca üzerinde düşünmedim ama bahsettiğiniz sönen veya dönen lamba faz (dönüş yönü) sırasını garantiliyor mu?
Ben dönüş yönünü belirlemek için lamba metodu kullanılır demiyorum ki garantisi var diyeyim bunu siz söylüyorsunuz. Yanan / sönen/ dönen lamba metodları senkron anın tespiti için kullanılan yöntemler. Dönüş yönünü cihazla, asenkron motorla tespit edebilirsiniz. Siz yazınca biraz araştırdım lambalarla da dönüş yönü tespit edebilmek için bir yöntem varmış ama bu yöntem dönüş yönünü garanti ediyor mu sizin sorduğunuz soruyu size sorayım.
Dönüş yönlerini tespit ettik şimdi alternatör uçları arasına lambaları aşağıdaki gibi bağlarsak:
Alt1 Alt2
1.uç lamba 1.uç
2.uç lamba 2.uç
3.uç lamba 3.uç

Lambalar söndüğü an alternatörlerdeki fazlar arasında faz farkı sıfır demektir.
Öyleyse ben
1.uç R
2.uç S
3.uç T desem ne değişir

1.uç T
2.uç R
3.uç S desem ne değişir?
İstediğim ismi yazarım. Ama daha önceden yükü besleyen alternatör uçları 1.uç R
2.uç S
3.uç T diye işaretlendiyse bende 2. alternatör uçlarına R S T diye isim vermek durumundayım.

Bu arada konu trafodan jeneratöre geçtiği için kafa karışıklığı yaşıyoruz.
Tr//Tr bağlanması ile Jen//Jen, Jen//Şebeke bağlanması farklı konular.

Son düzenleme:
Ben dönüş yönünü belirlemek için lamba metodu kullanılır demiyorum ki garantisi var diyeyim bunu siz söylüyorsunuz. Yanan / sönen/ dönen lamba metodları senkron anın tespiti için kullanılan yöntemler. Dönüş yönünü cihazla, asenkron motorla tespit edebilirsiniz. Siz yazınca biraz araştırdım lambalarla da dönüş yönü tespit edebilmek için bir yöntem varmış ama bu yöntem dönüş yönünü garanti ediyor mu sizin sorduğunuz soruyu size sorayım.
Dönüş yönlerini tespit ettik şimdi alternatör uçları arasına lambaları aşağıdaki gibi bağlarsak:
Alt1 Alt2
1.uç lamba 1.uç
2.uç lamba 2.uç
3.uç lamba 3.uç

Lambalar söndüğü an alternatörlerdeki fazlar arasında faz farkı sıfır demektir.
Öyleyse ben
1.uç R
2.uç S
3.uç T desem ne değişir

1.uç T
2.uç R
3.uç S desem ne değişir?
İstediğim ismi yazarım. Ama daha önceden yükü besleyen alternatör uçları 1.uç R
2.uç S
3.uç T diye işaretlendiyse bende 2. alternatör uçlarına R S T diye isim vermek durumundayım.

Bu arada konu trafodan jeneratöre geçtiği için kafa karışıklığı yaşıyoruz.
Tr//Tr bağlanması ile Jen//Jen, Jen//şebeke bağlanması farklı konular.

faz sırasını belirlemek için ''üç lamba metodu'', aynı fazları senkronlamak için de ''sönen lamba metodu'' kullanıllıyor. dikkat edersen iki metotda da lamba kurgusu aynı. sanırım bu kavram karmaşasına neden oldu. daha sonra bi kaç ekleme daha yapacağım.

ÜÇ LAMBA METODU:
''Faz sıralarının aynı olup olmadığını anlayabilmenin bir diğer bir yöntemi ise şalter kontaklarına paralel üç faz lamba grubu bağlamaktır. Burada bağlanan lambalar 220V‘luk ise her bir faza iki adet lambanın seri olarak bağlanması gerekir. Çünkü şebeke ve generatörlerin aynı fazlarına ait gerilimlerin açıları birbirine göre maksimum olduğunda 180º, minimum olduğunda ise sıfır derecedir. Açı maksimum değerinde iken iki faz arasındaki gerilim farkı 440V, minimum olduğunda ise 0V‘tur. Sonuç olarak bağlanacak olan 220V‘luk lambayı maksimum gerilim değeri patlatacaktır. Üç fazlı lamba gruplarının bağlantısından sonra S anahtarı açık iken her iki alternatör çalıştırılır. Alternatörlerin aynı fazlarına ait gerilimler arasındaki fark maksimum iken, şayet lamba grupları hep beraber parlak yanıp sonra hep beraber sönüyorlarsa her iki alternatörün faz sıraları aynıdır. Eğer lamba gruplarından iki faza ait olanlar aynı anda yanıp sönerken üçüncü faza ait lamba farklı zamanlarda yanıp sönüyorsa generatörün farklı yanan faz çıkışı diğer bir faz ile yer değiştirilir ve üçüncü faza ait lambaların aynı anda yanıp sönmeleri sağlanır.''

SÖNEN LAMBA METODU:
''Söner ışık bağlantısı (Karanlık bağlama): Söner bağlantı için yukarıda görülen bağlantı sağlanmalıdır. Faz sıralarının tespit edilmesinin ardından, aynı adlı fazların arasına lamba veya voltmetre bağlanır. Bağlanan lambanın gerilimi, iki senkron generatörün gerilimleri toplamına eşit olmalıdır. Devreye paralel bağlanacak olan generatör çalıştırıldıktan sonra gerilimi veya frekansı; şebekeye veya diğer senkron generatörlere eşitlenir. Bu anda lambanın yanıp ardından söndüğü görülecektir. Senkron generatörün devri az miktarda artırılır, şayet lambanın yanıp sönme hızı azalıyorsa devir artırmaya devam edilir. Lambanın yanıp sönme hızı gittikçe azalır ve neticede lambalar sönük halde bir süre kalır. Lambaların sönük kaldığı an, senkronizm anıdır. Bu anda şalter kapatılır ve senkron generatörün devreye paralel bağlanması sağlanır. Söner ışık bağlantısına karanlık bağlama da denir. Şalter ayakları arasında bağlı olan voltmetre, lambaların sönük kaldığı an sıfırı gösterir. Bunun için, bu voltmetreye de sıfır voltmetresi adı verilir.''
1*cVQIA3o9CdkCiXstY337pQ.png

KAYNAK: https://onurbagdat.medium.com/gener...fadeyle senkronizm anının yakalanması gerekir

Evet yazmıştım. Benim bilmediğim bir yöntem. Lambalar ile hem dönüş yönü belirlenebiliyor hemde aynı fazlar tespit edilebiliyorsa anlaşamadığımız mevzu nedir?
Zaten lambanın sönmesi aynı faz olduğunu gösteriyor. Bu durumda faz farkı yani voltaj da olmaması lazım. Arkadaşın yaptığı iş mantıksız sayılmaz.
Bu buhar türbini ile üretim yapıyor dediginiz yer mevcut hatların tek besleyicisi olamaz . Bu durumda farklı bir faz açısı ile hattı beslemesi de düşünülemez. Tuhaflik var bu işte.
Bu örneği verip sizce ne anlaşılmış diye sordunuz. Konu trafo üzerine. Verilen cevapta mantıklı. Sizin bahsettiğiniz "üç lamba metodu" burada geçerli değil zaten. Benim bahsettiğim yanan/ sönen/ dönen lamba metoduda geçerli değil. Çünkü iki trafonun paralel bağlanması üzerine konuşuluyor. Trafodaki faz açısı jeneratördeki gibi sürekli değişip durmuyor ki senkron anını yakalamak gibi bir dert olsun.
Verilen cevapta kasdedilen şey aynı fazlar arası ( tabiki faz farkı yoksa ki olmaması düşünülürdü çünkü trafoların birebir aynı olduğu belirtilmişti) voltaj farkı sıfır olacağından lamba sönecektir. Fazlar farklı ise lamba yanacaktır.

Evet yazmıştım. Benim bilmediğim bir yöntem. Lambalar ile hem dönüş yönü belirlenebiliyor hemde aynı fazlar tespit edilebiliyorsa anlaşamadığımız mevzu nedir?

Bu örneği verip sizce ne anlaşılmış diye sordunuz. Konu trafo üzerine. Verilen cevapta mantıklı. Sizin bahsettiğiniz "üç lamba metodu" burada geçerli değil zaten. Benim bahsettiğim yanan/ sönen/ dönen lamba metoduda geçerli değil. Çünkü iki trafonun paralel bağlanması üzerine konuşuluyor. Trafodaki faz açısı jeneratördeki gibi sürekli değişip durmuyor ki senkron anını yakalamak gibi bir dert olsun.
Verilen cevapta kasdedilen şey aynı fazlar arası ( tabiki faz farkı yoksa ki olmaması düşünülürdü çünkü trafoların birebir aynı olduğu belirtilmişti) voltaj farkı sıfır olacağından lamba sönecektir. Fazlar farklı ise lamba yanacaktır.
Üniversiteye bir gezi düzenleyip test istasyonu üzerinde çalışma yapmak lazım :) @sami inci babanın emoyla arası iyi . Biz burun kıvırıp istifa edeli çok oldu :)

bu konunun doğduğu yer aslında burası. mevzu bütünlüğünde şebeke-şebeke, şebeke-jeneratör paralellenmesi var zaten. ben sadece meramımı anlatabilmek için jenerator-jenerator paralellenmesini ekledim. faz farkı ha döner makineden kaynaklanmış ha trafoların bağlantı grubundan bi şey fark etmez. demem o ki konu dağılıyor olabilir ama kesinlikle amaçtan bi sapma yok.

aşağıdaki mesajda her iki trafonun AG çıkışlarında aynı fazı bulmak için yanan veya sönen lamba metodunun kullanımını siz onaylamadınız mı? üstelik konunun ilk mesajında iki trafonun iki farklı kaynaktan beslendiği özellikle belirtilmiş. iki trafonun bağlantı grupları da aynı fakat karşılıklı gerilim ölçümlerine bakıldığında fazların senkronize olmadığı net olarak anlaşılıyor.

Her iki trafonun R fazı, faz sırası ölçü aleti ile belirlenmiş olmaz. Klasik her yerden ulaşabileceğiniz paralel bağlanma şartlarını uygulamalısınız. Aynı fazlari yanan lamba veya sönen lamba metodu ile tesbit edebilirsiniz.

Son düzenleme:
bu konunun doğduğu yer aslında burası. mevzu bütünlüğünde şebeke-şebeke, şebeke-jeneratör paralellenmesi var zaten. ben sadece meramımı anlatabilmek içi jenerator-jenerator paralellenmesini ekledim. faz farkı ha döner makineden kaynaklanmış ha trafoların bağlantı grubundan bi şey fark etmez. demem o ki konu dağılıyor olabilir ama kesinlikle amaçtan bi sapma yok.

aşağıdaki mesajda her iki trafonun AG çıkışlarında aynı fazı bulmak için yanan veya sönen lamba metodunun kullanımını siz onaylamadınız mı? üstelik konunun ilk mesajında iki trafonun iki farklı kaynaktan beslendiği özellikle belirtilmiş. iki trafonun bağlantı grupları da aynı fakat karşılıklı gerilim ölçümlerine bakıldığında fazların senkronize olmadığı net olarak anlaşılıyor.
Evet onayladık. Yanan ve sönen lambadan anlaşılması gerekenide bir önceki mesajın sonunda açıklamıştım. Trafoların farklı kaynaklardan beslendiği ayrıntısını kaçırmıştık onuda siz belirttiniz sizide onayladık.
Üniversiteye bir gezi düzenleyip test istasyonu üzerinde çalışma yapmak lazım :) @sami inci babanın emoyla arası iyi . Biz burun kıvırıp istifa edeli çok oldu :)
Aslında elimde test yapmak için iki adet trafo var ama o trafoları yan yana getirmek için kuvvet bende yok. Ben hiç kayıt olmadım ne kaybettim hiç bir fikrim yok.

Son düzenleme:
Evet onayladık. Yanan ve sönen lambadan anlaşılması gerekenide bir önceki mesajda açıklamıştım. Trafoların farklı kaynaklardan beslendiği ayrıntısını kaçırmıştık onuda siz belirttiniz sizide onayladık.

farklı kaynak veya değil konu sahibi arkadaşımız her iki trafonunda hat-faz gerilimlerini ölçmüş ve yaptığı karşılıklı ölçümlerde de 460V-230V değerlerini almış. sanki başka ölçüm kombinasyonu kalmış gibi hala aynı fazlar lamba metodlarıyla bulunmaya çalışılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,301
Kullanıcılar
450,132
Son üye
EmRe16wwwX

Yeni konular

Geri