18650 lion pilin kapasite mantığı

18650 lion pillerin kapasitesi nasil ölçülür yani multimetre ile direkt voltaj ve amperini ölçmekle araba far lambası gibi yükleri bağlayıp çalıştırıp sonra multimetre ile ölçmenin arasinda ki fark ne yani tam olarak doğru olarak nasıl bi pilin amperini ölcebiliriz ?

serkan_48

Profesyonel Üye
Tam sarj edip sabit yukte desarj eden devreler var. Bu sunni yuk uzerinde gerekli amper watt olcumunu yapan mikroislemci ile yapilmis wattmwtreler var onunla pili desarj ederken ne kadar guc harcadigini gorebilir pilin kapasitesi hakkinda gorus sahibi olabilirsiniz.

Konu Sah
R
Tam sarj edip sabit yukte desarj eden devreler var. Bu sunni yuk uzerinde gerekli amper watt olcumunu yapan mikroislemci ile yapilmis wattmwtreler var onunla pili desarj ederken ne kadar guc harcadigini gorebilir pilin kapasitesi hakkinda gorus sahibi olabilirsiniz.
Öyle bi cihaz YouTube da gördüm ve hayran kaldim ama pahaliydi yani ben evde basit yöntemlerle bu sorunumu çözemezmiyim.

peugeot98

Usta Üye
Pili doldur sonra gücü bilinen bir lambayı yakarak boşalt.3,5 volt civarına gelince olayı bitir.
Kaç saat çalışırsa ona göre hesaplarsın.Bu ah kapasitesini verir.

Sponsor Bağlantı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
108,672
Kullanıcılar
403,242
Son üye
Toprak1928

Yeni konular