Bms devresi ve sarjlı matkap hakkında

Aynı soruyu sordum ama bı kişi bile bişey yazmayınca tekrar sorayım dedim.
Şarjlı vidalamamın pillerini 18650 liyon iyon pillerle değiştireceğim ama bi sıkıntı var. Matkap 18v ve kullandigim bms karti 5s 50a bms yani Türkiye de olan en büyüğü bu 100amper olani var yurtdışından almak gerekiyor ama ben 50amper yeter zannettim.
ilk önce 5seri bagladim matkap kalkış yapmadi 2paralel daha ekledim matkap tetigine birden tam basinca 2 saniye yavaşca donüp duruyor ama tetiğe yavaşça basınca motor son hız dönüyor ama mandrene parmagimla dokunur dokunmaz duruyor. dedim belki amper az gelmistir diye 5s5p bağlantı yaptım ama yine ayni. Bms kartı olmadan pilleri direkt baglayinca motor çok güzel dönüyor sonra bms kartını takiyorum çıkışlardan 19 v rahat aliyorum ama anlattigim sıkıntılar devam ediyor.
( Piller tam full dolu )

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200212-111304.png
    Screenshot_20200212-111304.png
    377.5 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20200206_230927.jpg
    IMG_20200206_230927.jpg
    222.7 KB · Görüntüleme: 53
Pillerin C değeri kaç? ve piller çıkma mı?

Eğer çıkma dizüstü bilgisayar pili ise C değeri motora yetmiyordur.

C değeri denilen şey ise pilin verebileceği maksimum (en fazla) akım değerini ifade eder.Motor kalkışta 30 amper çekiyorsa ve pillerinizin C değeri 10 ise doğal olarak yetmeyecektir.Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan pillerinde genel olarak C değeri düşüktür zira bilgisayarlar motorlar gibi ani kalkış yapmadıkları için yüksek değerde pile ihtiyaç duymazlar.

Dolayısı ilse BMS kapasitesi ne olursa olsun piliniz motorunuzun ihtiyacı olan ani akımı karşılayamadığı için tetiğe bastığınızda ihtiyacı karşılamıyordur.Tetiğe yavaş basınca ani değil tedrici kalktığı için pil bu sefer motor ihtiyacı ile baş edebiliyor büyük ihtimal.

Ne yapacağım derseniz C değeri motorunuza uygun sıfır pil almanızı tavsiye ederim.

Umarım anlatabildim?

Laptop bataryalarında yüksek C (şarj/deşarj) değerli olmaz. Üstelik çıkma pil. Yeni kaliteli, yüksek C değerli pil gerekebilir.

Şunu deneemisiniz!

Bms devresini kurunuz. Bir adet multimetreyi pil gurubunuzun + ve - cikis uclarina baglayiniz. Daha sonra matkabi calistirirken bu voltaj degerini videoya çekip eklermisiniz gorelim. Varsa ikinci multimetre ilede bms cikisi matkap girisine koyup ikisini yanyana gorebilirsek daha iyi olur. Yoksa bir tane batarya voltajini gorelim.

Sonra yorum yapalim. Ama sonuc arkadaslarin yorumuna çıkacağını dusunuyorum.

A
Eğer çıkma dizüstü bilgisayar pili ise C değeri motora yetmiyordur.

C değeri denilen şey ise pilin verebileceği maksimum (en fazla) akım değerini ifade eder.Motor kalkışta 30 amper çekiyorsa ve pillerinizin C değeri 10 ise doğal olarak yetmeyecektir.Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan pillerinde genel olarak C değeri düşüktür zira bilgisayarlar motorlar gibi ani kalkış yapmadıkları için yüksek değerde pile ihtiyaç duymazlar.

Dolayısı ilse BMS kapasitesi ne olursa olsun piliniz motorunuzun ihtiyacı olan ani akımı karşılayamadığı için tetiğe bastığınızda ihtiyacı karşılamıyordur.Tetiğe yavaş basınca ani değil tedrici kalktığı için pil bu sefer motor ihtiyacı ile baş edebiliyor büyük ihtimal.

Ne yapacağım derseniz C değeri motorunuza uygun sıfır pil almanızı tavsiye ederim.

Umarım anlatabildim?
Anladım ama YouTube da laptop bataryasini söküp aynı bms devresiyle bağlantı yapip tetige tam basışta kullanan ve mükemmel şekilde matkabı çalıştıran videolar çok çok fazla var ve hepsini izledim onlarda neden olmuyor ki
Şunu deneemisiniz!

Bms devresini kurunuz. Bir adet multimetreyi pil gurubunuzun + ve - cikis uclarina baglayiniz. Daha sonra matkabi calistirirken bu voltaj degerini videoya çekip eklermisiniz gorelim. Varsa ikinci multimetre ilede bms cikisi matkap girisine koyup ikisini yanyana gorebilirsek daha iyi olur. Yoksa bir tane batarya voltajini gorelim.

Sonra yorum yapalim. Ama sonuc arkadaslarin yorumuna çıkacağını dusunuyorum.
Yarin yapip atacagim

Son düzenleme:
12 V bataryalarda şarjlı matkapta sorun olmuyor, ancak 14,4 ve 18 V bataryalarda anlatılan sorun oluyor.
Benim yaptığım 18 V bataryalarda ilk arkadaşın bahsettiği gibi tetiğe birden basınca matkap çalışıyor gibi olup duruyor, ancak tetiğe yavaş basıp matkap hızlandıkça tetiğe basmaya devam ettiğimde, yaklaşık 10 saniye içinde tetik sonuna dayanıyor ve matkap güç kaybetmeden çalışıyor.

12 V bataryalarda şarjlı matkapta sorun olmuyor, ancak 14,4 ve 18 V bataryalarda anlatılan sorun oluyor.
Benim yaptığım 18 V bataryalarda ilk arkadaşın bahsettiği gibi tetiğe birden basınca matkap çalışıyor gibi olup duruyor, ancak tetiğe yavaş basıp matkap hızlandıkça tetiğe basmaya devam ettiğimde, yaklaşık 10 saniye içinde tetik sonuna dayanıyor ve matkap güç kaybetmeden çalışıyor.
Çözüm bulabildin mi peki

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri