18650 lion pilin kapasite mantığı

18650 lion pillerin kapasitesi nasil ölçülür yani multimetre ile direkt voltaj ve amperini ölçmekle araba far lambası gibi yükleri bağlayıp çalıştırıp sonra multimetre ile ölçmenin arasinda ki fark ne yani tam olarak doğru olarak nasıl bi pilin amperini ölcebiliriz ?

Tam sarj edip sabit yukte desarj eden devreler var. Bu sunni yuk uzerinde gerekli amper watt olcumunu yapan mikroislemci ile yapilmis wattmwtreler var onunla pili desarj ederken ne kadar guc harcadigini gorebilir pilin kapasitesi hakkinda gorus sahibi olabilirsiniz.

Tam sarj edip sabit yukte desarj eden devreler var. Bu sunni yuk uzerinde gerekli amper watt olcumunu yapan mikroislemci ile yapilmis wattmwtreler var onunla pili desarj ederken ne kadar guc harcadigini gorebilir pilin kapasitesi hakkinda gorus sahibi olabilirsiniz.
Öyle bi cihaz YouTube da gördüm ve hayran kaldim ama pahaliydi yani ben evde basit yöntemlerle bu sorunumu çözemezmiyim.

Pili doldur sonra gücü bilinen bir lambayı yakarak boşalt.3,5 volt civarına gelince olayı bitir.
Kaç saat çalışırsa ona göre hesaplarsın.Bu ah kapasitesini verir.

18650 pilin multımetre ile ölçüldüğünde bitmiş diyebileceğimiz bir voltaj degerı var mı? Laptap bataryasından 6 adet pil çıktı ve voltaj degerlerı 3.97v larda ama lapta ın fişini çekince direk kapanıyor batarya iş gormuyor. O yuzden pilin bittiğini multımetre ıle anlamak mumkun mu

Tp4056 modullerde alcak gerilim ve yuksek gerilim koruma devreleri bulunmaktadir. Gerilim esik degrre gelince devreyi pilleri korumak icin ayiriyor.

Bu devredeki koruma entegresi 2.40 voltta pilleri korumaya aliyor.

Screenshot_20200629-095540.png

Yanı bız multımetre ıle bır pili ölçtük (18650 pil) 3,68v çıkıyor boşta. Buna bitik diyemeyiz??

Yaklasik 3.0 veya 3.2 voltu bitik olarak dusunebilirsiniz.

Laptoptan cıkan pıller 3,75v ama laptopu açmaya yetmiyor. Dırek kapanıyor, o yuzden emın olamadım, atmakta istemedım

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri