18650 şarj akımı

ogulten

Üye
Toplamda 9 adet 18650 pili 3er tane paralel olacak şekilde 3lu grubu seri bağladım. 4S bms devresi ile en son çıkışı 12,6v olacak şekilde (resimdeki gibi) bağlantısını yaptım.12v ile şarj ediyorum.Şarj akımı başlangıçta 0,2A di.Daha sonra 0,05A arası geziyor,sabit değil yani.Bu akım ile şarj normal mi ?Piller tamamen boştu.

Ekli dosyalar

• Başlıksız 1.jpg
    Başlıksız 1.jpg
    19.6 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
hocam 3s bms demek istedin sanırım resimdeki öyle 12.6 volt ile şarj etmen lazım piller doldukça şarj akımı azalır normal.

Toplamda 9 adet 18650 pili 3er tane paralel olacak şekilde 3lu grubu seri bağladım. 4S bms devresi ile en son çıkışı 12,6v olacak şekilde (resimdeki gibi) bağlantısını yaptım.12v ile şarj ediyorum.Şarj akımı başlangıçta 0,2A di.Daha sonra 0,05A arası geziyor,sabit değil yani.Bu akım ile şarj normal mi ?Piller tamamen boştu.
güzel insan, batarya-pil adına ne dersen de, yani depolayıcıların hepsi açken çok yerler, karınları doyunca yavaş yerler. hani birde karınları iyice doyunca, tepe voltajına ulaşınca yemeyi tamamen bırakırlar.

hocam 3s bms demek istedin sanırım resimdeki öyle 12.6 volt ile şarj etmen lazım piller doldukça şarj akımı azalır normal.
Hocam 4s bms aldım ama 3 çıkışı kullanıyorum.

@paskomya ustam;piller tamamen boştu yani 0V'du.Yaklaşık 2 saat şarjda durdu.

Adaptör 12,2V 3A.

Yaklaşık 2 saatlik şarjda;(şarjdayken veya değilken fark etmiyor)
0v-4,2v arası 1,65v
0v-8,4v arası 3,03v
0v-12.6v arası 4,4 v veriyor.

İlk şarjda 43 ohmluk dirençler çok ısınıyordu.Akım düştüğünde ısınmamaya başladı.

Ekli dosyalar

• 1673382324804.jpeg
    1673382324804.jpeg
    77.8 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
12.6 volt LFP aküm var. İçinden çıkan kağıdında 15 volt ile şarj edilebilir yazıyor. Solar sistemde 14.7 volt ile şarj ediyorum. Bu seviyenin üzerinde solar şarj cihazı şarjı kesiyor. Zaten akü üzerinde/içinde de BMS modülü var. Aşır şarj veya deşarjda şarjı veya beslemeyi kesiyor.

piller tamamen boştu yani 0V'du.Yaklaşık 2 saat şarjda durdu.
0 (sıfır) volt ölü pil demektir. emeğine yazık. şarj oldum taklidi yapar, yüke binince el sallar. hani burada bu işleri benden daha iyi bilenler de söyleyecektir. 12 voltluk bir akü 5-6 volt ölçüm gösteriyorsa ölmüş demektir. sen 0 sıfır volt diyorsun, yapma.

0 (sıfır) volt ölü pil demektir. emeğine yazık. şarj oldum taklidi yapar, yüke binince el sallar. hani burada bu işleri benden daha iyi bilenler de söyleyecektir. 12 voltluk bir akü 5-6 volt ölçüm gösteriyorsa ölmüş demektir. sen 0 sıfır volt diyorsun, yapma.
Ustam; zaten ampermetre 0.02A gösteriyor.Sanırım şarjda etmiyor artık:)

Ustam; zaten ampermetre 0.02A gösteriyor.Sanırım şarjda etmiyor artık:)
güzel insan, tamam tepe voltajında duruyor görünüyor. işin kötü tarafı çalışmaya başlayınca vereceği performans ne olacak. yani ölüden g*t istiyorsun.

güzel insan, tamam tepe voltajında duruyor görünüyor. işin kötü tarafı çalışmaya başlayınca vereceği performans ne olacak. yani ölüden g*t istiyorsun.
Hocam çalışmazsa atarız pilleri.Hiç olmaz ise bms montajı deneyimi olmuş olur

Hocam çalışmazsa atarız pilleri.Hiç olmaz ise bms montajı deneyimi olmuş olur
deneyim deneyimdir. bazen bile bile, olmayacağını bile bile yaparız ve öğreniriz. bu arada el beceriniz de gelişti. kendinize teşekkür edin. üzerini kalın yaptığım sıfatı bir daha bana kullanmayın. hoca camide.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri