1600 kva TRAFODA..

aydın62

Üye
ARKADASLAR : 1600 kva lık trafo da og den olcum yapılıyor. kompanzasyon n rolesını og den beslemeı dusunuyorum. sayacı besleyen akım trafosundan yıne kompanze rolesını de beslesem olurmu ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba;
Böyle bir bağlantı sağlıklı olmayacagı gibi hatalı ölçümede sebebiyet verecektir.Çift sekonderli trafo kullanırsanız sorunu çözersiniz.
Başarılar...

Son düzenleme:
Sn. Aydın62 Akım trafosunu mecburen çift sekoınderli kullanacaksınız. Yoksa tek skonderlide ölçü devresine müdahele söz konusu olur Elektrik Dağıtım Şirketi izin vermez.
Ayrıca Kullanacağınız rölenin Gerilim bilgisinide OG taraftan (Ölçü-Gerilim Trafosundan) almalısınız. Yoksa faz farkı oluşacaktır. Yada Trafonuzun yapısına göre faz farkını öğrenip hesaplama yaparak Cos Q değerini ona göre ayarlamanız gerekir(bu konuda tecrübem yok teori olarak biliyorum)

Sn. Aydın62 Akım trafosunu mecburen çift sekoınderli kullanacaksınız. Yoksa tek skonderlide ölçü devresine müdahele söz konusu olur Elektrik Dağıtım Şirketi izin vermez.
Ayrıca Kullanacağınız rölenin Gerilim bilgisinide OG taraftan (Ölçü-Gerilim Trafosundan) almalısınız. Yoksa faz farkı oluşacaktır. Yada Trafonuzun yapısına göre faz farkını öğrenip hesaplama yaparak Cos Q değerini ona göre ayarlamanız gerekir(bu konuda tecrübem yok teori olarak biliyorum)

altına imzamı atarım tespit süper ama dedigin gibi idarenin mühürlü hücresine erişim yasak.....

burada tek sıkıntı ölçü bölümüne müdahale oldugu için uygulama yapmak yanlış olur amaki 1600 kva oldugu için sekonder koruma rolesi buna baglı akım trafosu var eger akım trafosu n>10 ise çift sekonderli yaparak role için n<5 kullanarak çok saglıklı kompanzasyon yaparsınız ama roleniz dikkat ediniz

arkadaşlar eğer koruma akım trafosunda n<5 kullanırsanız röleniz bazı açmaları görmeyebilir. çünkü koruma n<10 kullanılır. bunun sebebi ise koruma devrelerinde pirimerden 10 katından fazla akım geçebilir ama sekonder 10 katından sonra doyuma ulaşır.
yani sekonderden 10 katından fazla akım çekemezsiniz zaten bu değer koruma için ideal bir değerdir. ölçü akım trafolarında pirimerden ne kadar akım geçerse geçsin sekonderden en fazla 5 katı akım geçebilir yani 5 katından sonra doyuma ulaşır. eğer rölenizde zaman eğrisi biraz yüksek ise koruma çalışmayabilir dolayısıyla trafonuz arıza anlarında zarar görebilir. arkadaşların dediği gibi ölçü hücresine müdahale etmek sakıncalıdır bence hiç denemeyin.

Sekonder koruma rölesinden bilgi alarak EKM-EKT serisi cihazlarımızı AG ye bağlayan uygulamlar hakkında bilgi için Elkomsis den Ahmet beye başvurunuz. Ek hücre gereksinimi olmadan çözüm sağlayabilirsiniz, yazılım değişikliği yapılıyor bu da ücretsiz.

Birazdan yazacağım şey, sorduğunuz sorunun cevabı değil, biliyorum. Zaten o işten anlayan arkadaşlar, cevapları size vermişler. Ben belki faydası olur diye, bir şey yazmak istedim.
Eğer kompanzasyon sıkıntınızdan dolayı OG den referans alıp , sıkıntınızın gidebileceğini düşünüyorsanız , OG akım trafosu ile uğraşmak yerine, sayaç ile haberleşerek, kompanzasyona destek veren bir ürün var. Aklınızda bulunsun istedim.

altına imzamı atarım tespit süper ama dedigin gibi idarenin mühürlü hücresine erişim yasak.....

aynı fikirdeyim böyle bir uygulamanın uygun olacağını pek zannetmiyorum benim gerekçem ise bir arıza olasılığında müdehalenin zor olacağı düşünüyorum

aynı fikirdeyim böyle bir uygulamanın uygun olacağını pek zannetmiyorum benim gerekçem ise bir arıza olasılığında müdehalenin zor olacağı düşünüyorum
Arkadaşlar ben oraya ulaşmaktan bahsetmiyorum. Akım trafosunun çift sekonderli olması gerektiğinden bahsettim ki, sekonder koruma içinde bu gereklidir. Ve sistemde sekonder koruma olacağından (1600 kVA) Akım trafosunun sekonder koruma rölesine gelen uçları RGKR den seri geçirilerek kullanılabilir. Zaten arıza durumunda sekonder koruma çalışmayacağı için her halükarda müdahele gerekir. Ve izin vermek zorundadırlar. Ayrıca söz konusu bölgede arıza ihtimali oldukça düşüktür.
Asıl sorun Gerilimden referans almaktadır. Malum OG den ölçüm yağılan yerlerde sayaş 100 V. tur. Bu yüzdende büyük ihtimalle Gerilim(ölçü) trafoları 100 v. sekonderlidirler. Belki bir tanesi 100-220 v. tesis edilmiştir(iç ihtiyaç için).
ABB ve Siemensin 100 v. ile çalışan RGKR leri var ama tek fazlı. Eğer arkadaşın tesisinde yük dengeli ise bu röleleri kullanabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri