12V Akü Şarjı ile ilgili

Oldukça boşalmış bir aküye 14 volt gibi bir gerilim uygulandığında,trafo gücü yeterse ilk anda 15-20 ampere kadar akım çekilir.Birkaç dakika sonra akım düşmeye başlar,5 amper gibi.Şarj devam ettiğinde akü elektroliti ısınmaya başlar,direnci azalır ve çekilen akım tekrar artmaya başlar.Trafo akımı karşılarsa akü dolma sürecine girer,akım yavaş yavaş düşmeye başlar.Bu durumda akım sınırlanabilirse sıkıntı olmadan akü doldurulur.Anlatılanlar sulu aküler için geçerlidir.Kolay gelsin.

En pratik yöntem akım ve volt kontrollü bir devre kullanmak, eğer 12volt için, 15 volt çıkış kullanırsan zaten 12-13 volttan sonra çektiği akımda iyice azalıcaktır, akü boşken çok daha fazla akım çekmeye çalışacaktır, o yüzden de akım kontrolü şart, Ben yaptıklarımda akünün akımının %15 şi kadar bir akım kontrolü seçiyorum ilk an için, sonra doldukça akımda düşüyor, şarj %50 yi geçtiğinde ise akım % 7-8 lere düşüyor, dolmaya yaklaştığında ise % 3-5 civarına düşerek aküyü zorlamadan ve ısıtmadan tatlı tatlı dolduruyor, eğerki unutursanız bile şarjda aküyü çok küçük bir akımla, şarj devam ediyor akü sürekli canlı kalıyor ancak çok uzun süre bırakmaya niyetliyseniz, mutlaka 13.5 volt civarı kesici yapmalısınız, yoksa akünüzü kuruyabilir...:))

geçen ay aynen bu şekilde yaptım. şu an tam gaz çalışıyor bir sorun yok gibi

12-20 v girişli 13.8 v akü şarj devresine ihtiyacım var . yardımcı olur musunuz..

arkadaşlar benim de bir sorum olacak ben burdan bir elektrikçiden 12 v 1.3 amper akü aldım aldığım adam bana 19 v luk bilgisayar adaptörünün artı kutpuna 12 v 21w lık bir tungsten ampul (seri) bağlarsan şarj edebilirsin ya da 14-15 v luk bir adaptör de işini görür dedi ben de 15 v 5 amper bir bilg. adaptörü buldum ama araştırınca akü kapasitesinin 5 de 1 i kadar akımla şarj gerekiyomuş ben de 1 kez deneme için 15 v luk adaptörle şarj ettim ve yaklaşık 40 dk da doldu sorum şu ki bu 15 v 5 amperlik adaptörü bir şekilde kullanabilir miyim ya da 19 v luk adaptör de var elimde o da 5 amper civarında onun artı kutpuna adamın dediği gibi bir şey yapsam olur mu bilen arkadaşlar ceap verirse sevinirim şimdiden teşekkürler

15 volt 5 amper adaptör akünüzün kullanım süresini kısa sürede bitirebilir. Akünüzün normal dolum akımı 130 mA olmalı. 15 voltuk adaptöre 12 volt 21 vat ampul seri bağlarsanız akünüz daha az zarar görür.

arkadaşlar benim de bir sorum olacak ben burdan bir elektrikçiden 12 v 1.3 amper akü aldım aldığım adam bana 19 v luk bilgisayar adaptörünün artı kutpuna 12 v 21w lık bir tungsten ampul (seri) bağlarsan şarj edebilirsin ya da 14-15 v luk bir adaptör de işini görür dedi ben de 15 v 5 amper bir bilg. adaptörü buldum ama araştırınca akü kapasitesinin 5 de 1 i kadar akımla şarj gerekiyomuş ben de 1 kez deneme için 15 v luk adaptörle şarj ettim ve yaklaşık 40 dk da doldu sorum şu ki bu 15 v 5 amperlik adaptörü bir şekilde kullanabilir miyim ya da 19 v luk adaptör de var elimde o da 5 amper civarında onun artı kutpuna adamın dediği gibi bir şey yapsam olur mu bilen arkadaşlar ceap verirse sevinirim şimdiden teşekkürler

Merhaba. 1.3 A 12 volt kuru akünün şarjı için 5 amper çıkışlı olan laptop adaptörüne hiç gerek yoktur. Akımı fazla verecek olursanız akünüz ısınıp kaynama yapabilir ve akü ömrü kısalır. En çok akü A-h’inin 1/10’u ile bu şarjı şarttır.

Bu akü şarjı için gerekli güç gereksinimini sağlayacak trafo :

0.13 A * 15 volt = 1.95 VA yani 2 VA’lık küçük bir besleme trafosudur. Seçilip satın alınacak bu trafonun özellikleri;

Trafo gücü:
2 VA

İnput (girişi):
220 - 230 volt ac

Output (çıkışı) : 15 volt ac (2 * 7.5 voltluk olanı da olur, orta uç kullanılmadan dıştaki uçlardan 15 volt ac direk orta uç hiç kullanılmadan alınır) olmalıdır.

Redresör (doğrulma) devresi: Trafonun 15 volt ac çıkışına bağlanacak olan 1 amperlik köprü diyotun, + ve – çıkışına paralel bağlı 470 mF, 35 voltluk elektrolitik kondansatör paralel bağlı olarak alınan bu + ve – uçlardaki kablo çıkışıyla, bu akünün + ve - kutuplarına doğru kutupta bağlanıp en az 10 saat şarj edildikten sonra adaptör fişten çekilecektir.

Tam dalga doğrultma (redresör) devre şeması : En baştaki şekil 2 VA'lık, ac/ac ; 220/15 voltajı şebekeden düşürme trafosudur, 4 adet diyotlu olanı yekpare köprü diyottur, 4 adet 1N4001' ile köprüyü hazır almak yerine kandiniz de yapabilir, elektrolitik kondansatörü (paralel plakaları olanı) sonra bağlarsınız, örneğin. En sondaki direnç hiç konmayacaktır, bunu da akünün kendisinin bu şarj devresine bağlı olan hali gibi düşünün örneğin.

RJ7SbO.jpg

Not: 1- Seri ampülle akım sınırlama olayında hem bu ampülün yanmasıyla gereksiz güç kaybı olur, hem de amperi 1/10 kuralına göre tam ayarlamanız çok zor olur. Bu durumda fazl aşarj akımı geçip aküye zarar verir ve ömrünü kısaltır. 2 VA’lık trafo>redresörlü şarj sisteminde trafo gücü 2 VA ile seçilip sınırlı kalacağından zaten fazla amperin (0.13 A’dan daha fazlasının) geçmesi söz konusu değildir. Bence bu basit ve garantili 0.13 A’lık sınırlı şarj akımıyla bu akünüzü doldurmayı tercih edin.

2- Akünüz 50 - 60 A, 12 voltluk bir araç aküsü olsaydı o zaman 5 A'lik bu laptop adaptörünü direk bağlardınız, arada seri akımlı (Ampül gibi) bir sınırlamayı yapmadan örneğin. Kolay gelsin.

130mA. e sabitlenmiş akım sürücü ile
her hangibir ~17V. bir adaptör yeterlidir.
Akım sınırlayıcıyı LM317 ile veya iki
NPN transistör ile yapmak mümkün.
Yaklaşık 10 saatte şarj olması beklenecektir.

Ustalirim..
Bende burdan okuduklarimdan yola cikarak 12 v 7 A motorsiklet akumu 15 V 1A guc kaynagi ile sarj edebilirim degil mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
15 volt 0.7 A ile bu akünün şarjı çok daha sağlıklısı olur, çünkü 1/10 kuralına göre 7/10 = 0.7 A olması çok daha uygun olur. Söylediğim bu durum her saykıl (şarj/deşarj) için geçerlidir, yoksa bir kereliğine veya ilk akü şarjında elbette 1 A, 15 voltluk bir adaptörle bir defalık şarj edebilirsiniz, ama her zaman olmaması koşuluyladır. Hızlı şarj yavaş şarja göre her zaman için akü ömrüne uzun vadede olumsuz katkıyı sağlayacaktır çünkü. Kolay gelsin.

15 volt 0.7 A ile bu akünün şarjı çok daha sağlıklısı olur, çünkü 1/10 kuralına göre 7/10 = 0.7 A olması çok daha uygun olur. Söylediğim bu durum her saykıl (şarj/deşarj) için geçerlidir, yoksa bir kereliğine veya ilk akü şarjında elbette 1 A, 15 voltluk bir adaptörle bir defalık şarj edebilirsiniz, ama her zaman olmaması koşuluyladır. Hızlı şarj yavaş şarja göre her zaman için akü ömrüne uzun vadede olumsuz katkıyı sağlayacaktır çünkü. Kolay gelsin.
Motorun uzerindeki aku sulu aku. Sulu veya susuz akuyu sarj ederken nelere dikkat etmem gerekir? Siz bu bilgileri kuru aku icin verdiniz galiba..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri