12v 30A Led Trafosu yanık termistör

Trafo 12v 30Amper 20 amper ve üzeri güce dayanırmı tavsiye ettiğiniz NTC ??
Kardeş senin trafo dediğin smps devresi. Girişte 100-260 v ac giriş alır çıkışta 12v 30a Dc çıkış verir. Çıkış gucu=360 watt giriş gücü 360/0.8=450 watt giris ac akimin ise 450/(100×0.8)= 5.6 A giris akimin vardir. Yani 6a bir ntc, sigorta veya kopru diyot kullanabilirsiniz. 7a kullanmanız daha sağlıklı sonuç almanızı sağlar. Kolay gelsin

Hadi varistör, 220 veya anahtalam yolunda parelel bağlı olur ve gerilim sıçramalarını engeller. (İnş. doğrudur)
Peki, ya NTC nin smps teki görev ve işlevi nedir? Güç transistörü ilemi ilgili?

Hadi varistör, 220 veya anahtalam yolunda parelel bağlı olur ve gerilim sıçramalarını engeller. (İnş. doğrudur)
Peki, ya NTC nin smps teki görev ve işlevi nedir? Güç transistörü ilemi ilgili?

Ntc nin gorevi

Smps Şebeke voltajini dogrultup ilk kondansatörleri sarj ederken kondansatorler ic direncleri dusuk oldugu icin kisa devre akimi cekmek isterler. Ntc bu akimi cekmesini engeller. Bir nevi soft start gibi.

Ntc uygundur sıkıntı çıkmaz. Giriş sigortasının 5 amper olmasına bakmayın o 110 voltta kullanılırsa hesabından koyulmuş 220 voltta sürekli çekeceği akım 2 amperi geçmez.

Ntc nin gorevi

Smps şebeke voltajini dogrultup ilk kondansatörleri sarj ederken kondansatorler ic direncleri dusuk oldugu icin kisa devre akimi cekmek isterler. Ntc bu akimi cekmesini engeller. Bir nevi soft start gibi.
Teşekkür ederim.
NTC nin smps deki görevini şimdi inceledim google görsellerden .
SoftStart görevi hiç aklıma gelmezdi. Bu ntc ısındığında sürekli (örneğin örneğin 1A üzerinden geçiyor ) ısı altında çalışma görevi olduğundan dolayı bozulmaya en yatkın eleman oluyor bu durumda.
Sanırım smps arızalarında 1 numaralı bakılacak yer önce ntc ve köprü sonrası kapasitör geliyor.

Ntc nin gorevi

Smps şebeke voltajini dogrultup ilk kondansatörleri sarj ederken kondansatorler ic direncleri dusuk oldugu icin kisa devre akimi cekmek isterler. Ntc bu akimi cekmesini engeller. Bir nevi soft start gibi.
Serkan abi yuksek akim mi kisa devre akimi mi?
Yoksa ikisi de aynimi?:)

Serkan abi yuksek akim mi kisa devre akimi mi?
Yoksa ikisi de aynimi?:)

Hocam Ohm baba kanununa göre direnç sıfıra giderken(kapasitif reaktansı da analım ayıp olmasın) akım sonsuza gider muhabbeti olduğu için akım o kadar yükselir ki nirvanaya yani kısadevre akımına yaklaşır demek istiyor @serkan_48 bey :D NTC'lerde fren pedalı oluyor burada.

Arkadaşlar bu gün Karaköy selanik pasajından 2.5D20 NTC aldım.. Taktım SMPS sıkıntısız bir şekilde çalıştı.. Üzerine 12v 10W led ile 10 dk sorunsuz çalıştı..

2.5D20 NTC 8 Amper' miş. umarım ilerde sıkıntı çıkarmaz..

Burada bana yapmış olduğunuz yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim..
53467

Teşekkür ederim.
NTC nin smps deki görevini şimdi inceledim google görsellerden .
SoftStart görevi hiç aklıma gelmezdi. Bu ntc ısındığında sürekli (örneğin örneğin 1A üzerinden geçiyor ) ısı altında çalışma görevi olduğundan dolayı bozulmaya en yatkın eleman oluyor bu durumda.
Sanırım smps arızalarında 1 numaralı bakılacak yer önce ntc ve köprü sonrası kapasitör geliyor.

Ntc , kopru diyot , varistor , sigorta ve anahtarlama elemani mosfet yada transistor ilk kontrol edilecek olan noktalardir.

Arkadaşlar bu gün Karaköy selanik pasajından 2.5D20 NTC aldım.. Taktım SMPS sıkıntısız bir şekilde çalıştı.. Üzerine 12v 10W led ile 10 dk sorunsuz çalıştı..

2.5D20 NTC 8 Amper' miş. umarım ilerde sıkıntı çıkarmaz..

Burada bana yapmış olduğunuz yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim..
Ekli dosyayı görüntüle 53467
Güle güle kullan kardes ne demek

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri