12V 10A Güç kaynağının voltajını düşürmek..

Zakk Wylde

Üye
Selamlar kafamda oluşan bir kafa karışıklığını gidermek için konuyu açıyorum..

Elimde 12V 10A(120W) bir güç kaynağı var. Bunu 5V'a düşürmek istiyorum.. Elimde bir de LM2596 (max 3A) voltaj regülatörü bulunuyor.

LM2596'yı bağladığımda;

Elde ettiğim voltaj 5V.
Elde ettiğim akım ise I = P / V yani I = 120 / 5 >>> 24A oluyor.

Fakat LM2596 maksimum 3A desteklediği için çıkışından alabileceğim maksimum amper 24 yerine 3A oluyor.

Tüm bu hesabımda bir yanlışlık var mı açıkçası teyit etmek için konuyu açtım..

İyi çalışmalar..

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Söz konusu 3 Amper'lik regülatör 3A bile vermez. Gelin 2A'da anlaşalım;)

Bu tür çevrimlerde ne kadar verim kaybı var konusunda taze konu; https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/12v-5v-3-amper-dönüştürmek-için-gerekli-devre-nedir.139552/page-2#post-903606
Teşekkürler :) Ben sadece şunu merak ediyordum kaybı hesaba katmaz isek, 3A olarak alırım.

Yani voltaj düşürdükten sonra elde olan son akım değeri 24A.

LM2596 max 3A verebildiği için 3A alıyorum doğru mudur? Mesela max 3A yerine 20A verse 20A, 30A verse 24A alabilirim çünkü düşürdükten sonra elimdeki akım 24A.. Doğru mu hesabım?

Kayıpları hesaba katmadan söyledim.. İşin mantığını kavramaya çalışıyorum o yüzden.

Güç transferi yapıldığı için kurduğunuz mantık doğru.

Örneğin 180w Güneş panel 18 voltta 10amper veriyor diyelim. Direkt aküye baglarsan 12voltta 10 amper verecek yani 120w. 60w çöp oldu. Oysa ki Buck converter ve bir işlemci yazılımıyla 180w in tamamı kullanılsa akü 15amper ile doldurulabilir

Hiç kayıp yoksa Giriş Gerilimi x Giriş Akımı = Çıkış Gerilimi x Çıkış Akımı (bir de + kayıplar var)

Eğer dediğiniz gibi regülator devresi 24-30A destekleseydi kayıplar hariç 120 watt güce yakın bir çevrim yapılabilirdi.

İlk mesajdaki hesap yolunuz doğrudur fakat 120 watt güç çıkışına (5x3=) 15 watt hale getirmenin mantığı yok.

Teşekkürler :) Ben sadece şunu merak ediyordum kaybı hesaba katmaz isek, 3A olarak alırım.

Yani voltaj düşürdükten sonra elde olan son akım değeri 24A.

LM2596 max 3A verebildiği için 3A alıyorum doğru mudur? Mesela max 3A yerine 20A verse 20A, 30A verse 24A alabilirim çünkü düşürdükten sonra elimdeki akım 24A.. Doğru mu hesabım?

Kayıpları hesaba katmadan söyledim.. İşin mantığını kavramaya çalışıyorum o yüzden.
arkadaş sen LM2596 nın gücünü hesaplamıyorsun gariban 3 amperden daha fazla veremiyor ne istiyorsun garibandan? kapasite - güç önemlidir sen arkana 120 HP motor tak vites kutusunun hız kapasitesi 30 km ise 30 km hızla gidecektir.

arkadaş sen LM2596 nın gücünü hesaplamıyorsun gariban 3 amperden daha fazla veremiyor ne istiyorsun garibandan? kapasite - güç önemlidir sen arkana 120 HP motor tak vites kutusunun hız kapasitesi 30 km ise 30 km hızla gidecektir.
zaten ondan bir şey istemiyorum :) ben de sizin yazdığınız gibi olup olmadığını teyit etme amaçlı açtım konuyu. sağolsun arkadaşlar gerekli cevapları verdiler herkese teşekkürler.

Sizin guc kaynaginiz 12 voltta 10 amper VEREBILIR. Aradaki donusturucunuz maksimum 3 amper verebiliyorsa ancak o kadar akim cekebilirsiniz. Ha bu donusturucu kullanirken 12 volttan siz 10 amper veriyorum diye 10 amper CEKMEZ ne kadar ihtiyaci var ise onu ceker.

5 voltta 3 amper cikistan cekiyorsaniz bu 15 watt yapar. 12 volt devresinden siz yaklasik 1.5 amper cekersiniz 10 amper degil.

Burada bir kavram kargasasi var sanirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri