Tv güç kartı kısa devre sorunu

axelfoly

Üye
selamlar , başlıkta belittiğim gibi bir durum yaşıyorum şöyle ki vestel marka lcd tv ye ait güç kartında çıkış şotki diyotlar kısa devreye düşüyor , çıkış katında 3 adet 90v 5a lik diyotlardan 1 tanesi kısa devre olmuştu ve çıkış filtre kondansatörlerden de 2 tanesi kapasite kaybetmişti , kondansatörleri değiştim elimde 60v 3a diyot olduğundan bord üzerinde fazladan diyot yerleri boş bırakılmıştı 2 adet 60-3a diyot ekledim ki sorun olmasın fakat kart 1 hafta çalıştı ve yine arızaya geçti , bundan önce kontrol ettiğim kısımlar pwm entegresi ve frekans kondansatördü ki onlar normal görünüyordu , optolarda sağlam gibi çünki çalıştığında çıkışta stabil 12v görüyorum bu durumda nerde hata yapıyorum kullanmış olduğum hızlı diyotların voltaj ve akım farklılığı buna neden oluyor olabilir mi ki bundan dolayı sorun yaşamamak için fazladan 1 diyot ekledim ki diyotlar üzerine düşecek akım artmasın , tşk

Iki diyot farklı model ise diyotlar karakteristik olarak biri diğerine göre yükü önce üstüne alabilir.

Iki diyot yerine daha büyük tek diyot kullanmakta fayda var.

Iki diyot farklı model ise diyotlar karakteristik olarak biri diğerine göre yükü önce üstüne alabilir.

Iki diyot yerine daha büyük tek diyot kullanmakta fayda var.
farklılar hocam , orj diyotlar 90v/5a lik benim taktıklarım 60v/3a

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri